Udostępnij
Jednym z najbardziej charakterystycznych, polskich owoców są jabłka. Używane w kuchni bardzo często, a najczęściej chyba właśnie w formie ciasta. Zarówno w naszym regionie jak i w całym kraju mamy do dyspozycji wiele gatunków jabłek. Różnią się rozmiarem, kolorem, czasem dojrzewania, a przede wszystkim smakiem. Na rynku dostępne są kwaśne, słodkie, winne, gruszkowe i wiele innych.
Zastosowanie tych owoców jest jednak bardzo szerokie można je piec, smażyć, gotować, ale to także właśnie z nich powstaje cydr, a kiedyś i inne trunki patykiem pisane.
Szarlotka jest wyrobem cukierniczym pochodzącym z Francji. Jej „wynalezienie” przypisywane jest Carême’owi. Tradycyjnie składa się ona z kruchego lub półkruchego ciasta i owoców. Z czasem jej forma ewoluowała. Zdarzają się desery z ciasta francuskiego lub w ogóle bez wykorzystania ciasta. Często również jabłka zamieniane są gruszkami, brzoskwiniami lub morelami.
Nazwa prawdopodobnie wzięła się od imienia księżnej Charlotty – szwagierki cara Aleksandra I, dla którego ciasto zostało wymyślone.
Już w najbliższą niedzielę (12 października) w kieleckim Hotelu Best Western Grand odbędzie się Święto tego ciasta. Wśród oferowanych atrakcji znalazł się otwarty konkurs na najlepszą szarlotkę i produkt z jabłek, degustacje lokalnych produktów oraz prelekcje. Zapraszam serdecznie od 10 do 14, a około godziny 11 moja prezentacja dotycząca smaków świata.
Jeżeli szukacie inspiracji na wariację o szarlotce to zapraszam do całkiem świeżego wpisu :)