Udostępnij
Jadąc do Zlina nie miałem w planie odwiedzać Holešova. Idąc krok dalej, nawet nie wiedziałem o istnieniu tego miasteczka. Słuchając jednak rad postanowiliśmy do niego zajrzeć. Synagoga i cmentarz żydowski w Holešovie to miejsca pielgrzymek Żydów z całego świata, ale o powodzie tych wizyt napiszę Wam za chwilę.
Lokalizacja
Holešov zlokalizowany jest niedaleko Zlina (Morawy). Jadąc od tego miasta mijamy rynek i tuż za nim znajdziemy synagogę. Samochód można zaparkować przy ulicy. Cmentarz żydowski natomiast znajduje się około 200 metrów od synagogi.
Synagoga w Holešovie
Pierwszą informacją, na jaką trafiłem była ta, że jest to jedyna, zachowana w Czechach synagoga typu polskiego i mówi się, że jest unikatem na skalę światową. Z zewnątrz nie wyróżnia się za bardzo. Do środka niestety nie udało mi się wejść. Zimą jest zamknięta. Na zdjęciach w internecie wygląda imponująco, więc następnym razem nadrobię wizytę na pewno.
Jeżeli i Wy planujecie odwiedzić to miejsce to podrzucam terminy godziny otwarć:
- kwiecień i październik – sobota i niedziela (13.00-17.00)
- od maja do września – wtorek – niedziela (13.00-17.00)
Oprowadzanie odbywa się o godzinie 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Wycieczka trwa około 30-60 minut, a bilet kosztuje 90 CZK (normalny) i 40 CZK (ulgowy). Można także kupić bilet rodzinny (2 dorosłych + dzieci do 18 roku życia) za 190 CZK.
To, że nie wszedłem do środka nie powstrzymało mnie przed zgłębieniem historii synagogi. Powstała ona w XVI wieku, na miejscu drewnianego obiektu, który spłonął. Synagoga została zdewastowana podczas II Wojny Światowej, a w jej wnętrzach obecnie znajdują się ekspozycje na temat Żydów na Morawach i żydowskich zabytków regionu. Nazywana jest ona synagogą Szacha, od rabina Sabbatai ben Meir ha-Kohena, o którym za chwilę.
Cmentarz żydowski w Holešovie
Jak już wspominałem kirkut znajduje się bardzo blisko synagogi i warto go odwiedzić. Powstał on na początku XVII wieku i służył potrzebom lokalnych Żydów. Aktualnie właścicielem cmentarza jest gmina żydowska w Brnie przy współpracy z miastem Holešov. Jest na nim około 1500 nagrobków z różnych okresów historii Żydów w Holešovie.
Synagoga Szacha, tak jak już wspominałem, swoją nazwę zawdzięcza osobie Sabbatai ben Meir ha-Kohena zwanego „Szachem”, którego grób znajduje się na kirkucie. Był on rabinem urodzonym w 1621 roku na Litwie. Był sędzią sądu rabinackiego i komentatorem talmudycznym. Zarówno za życia Szacha jak i po jego śmierci opublikowanych zostało wiele jego prac. Jego grób jest miejscem pielgrzymek Żydów z różnych krajów, o czym świadczą m.in. ogromne ilości kartek z modlitwami na jego grobie. Szach jest zaliczany do 20 największych uczonych narodu żydowskiego.
Ciekawostką jest fakt, że na cmentarzu pochowani zostali rodzice Rudolfa Jelinka, którego możecie znać ze znajdującej się niedaleko (Vizovice) destylarni, w której produkuje się śliwowicę znaną w całych Czechach i nie tylko. Sam Rudolf Jelinek pewnie też by spoczął w tym miejscu, zginął jednak w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Synagoga i cmentarz żydowski w Holešovie to miejsca bardzo ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia! Jeżeli będziecie w okolicy to zobaczcie je koniecznie!