Udostępnij
Piotrków Trybunalski to miasto z bogatą historią, ale mało popularne wśród turystów. Zamek, Muzeum Piwowarstwa i Szlak Filmowy to tylko niektóre z elementów, którymi miasto zachęca odwiedzających. Dzisiaj zapraszam Was na tekst ostatniej z wymienionych atrakcji!
Lokalizacja i przebieg
Niektóre uliczki Piotrkowa od razu budzą skojarzenia z dawnymi czasami – nie ma co się dziwić, że tak często są wybierane przez filmowców! Szlak przebiega przez centrum miasta. Przydatne w znajdowaniu jego kolejnych punktów na pewno okażą się plany. My samochód zostawiliśmy w okolicy Centrum Informacji Turystycznej – w nim też możecie zaopatrzyć się w niezbędne materiały (mieści się przy ulicy Zamurowej 11).
Co było kręcone?
Ilość filmów, które kręcone były w Piotrkowie jest spora. Myślę, że ma na to wpływ kilka elementów. Pierwszym z nich jest wygląd miasta, drugim – brak tłoku, a trzecim – bliskość Łodzi.
Wśród filmów, które były kręcone w Piotrkowie Trybunalskim strona Urzędu Miasta podaje:
- „Ewa chce spać” (1957, reż. Tadeusz Chmielewski)
- „Vabank” (1981, reż. Juliusz Machulski)
- „Jan Serce” (1981, reż. Radosław Piwowarski)
- „Akademia pana Kleksa” (1984, reż. Krzysztof Gradowski)
- „Misja specjalna” (1987, reż. Janusz Rzeszewski)
- „Nowy Jork, czwarta rano” (1988, reż. Krzysztof Krauze)
- „Psy” (1992, reż. Władysław Pasikowski)
- „Uprowadzenie Agaty” (1993, reż. Marek Piwowski)
- „Syzyfowe prace” (1998, reż. Paweł Komorowski)
- „Pan Tadeusz” (1999, reż. Andrzej Wajda)
- „Jakub kłamca” (1999, reż. Peter Kassovitz)
- „Przeprowadzki” (2000, reż. Leszek Wosiewicz)
- „Przedwiośnie” (2001, reż. Filip Bajon)
- „Masz na imię Justine” (2005, reż. Franco de Pena)
- „W ciemności” (2010, reż. Agnieszka Holland)
- „Bitwa warszawska 1920” (2010, reż. Jerzy Hoffman)
- „Listy do M.3” (2017, reżyseria: Tomasz Konecki)
W zależności od tego, w jakim wieku jesteście, to na pewno część filmów będziecie znać, a inne będą raczej tymi, które oglądali Wasi rodzice lub dziadkowie. Z filmów, które pojawiły się w niedawnym czasie warto zdecydowanie wymienić „Bitwę Warszawską” i „W Ciemności”. Wśród klasyków na pewno umieścić trzeba „Vabank”, „Akademię Pana Kleksa” czy „Psy”.
Oznaczenia
Miejsca na szlaku oznaczone są tablicami filmowymi umieszczonymi zwykle na ścianach kamienic. Tablice zawierają tytuł filmu, datę jego powstania, obsadę oraz ujęcia, które w danym miejscu były realizowane. Tablice są zauważalne i na pewno je znajdziecie.
Materiały
W Punkcie Informacji Turystycznej możecie znaleźć ulotki poświęcone tematyce filmowej w Piotrkowie Trybunalskim. Podzielone są one ze względu na rodzaj kina. Możecie w nich zapoznać się z filmami, które kręcono w mieście i zdobyć więcej informacji na temat uwiecznionych w nich miejsc.
Warto?
Przed wizytą w Piotrkowie Trybunalskim nie miałem pojęcia, że istnieje tam szlak filmowy i że miasto zagrało w tak dużej liczbie filmów! Wizytę na szlaku można bardzo fajnie połączyć z wieczornym seansem wybranego filmu i szukaniem Piotrkowa na ekranie!