Im cieplej na zewnątrz tym częściej ma się ochotę pojechać gdzieś. Przy czym wspomniane już „gdzieś” nie zawsze jest określone i jasne. Dzisiaj podpowiadam Wam gdzie można pojechać wiosną, aby Wasza wyprawa zakończyła się ciekawie. Gdzie szukać wiosny w okolicy Kielc? Sprawdźcie!

Kielce położone są bardzo interesująco. W kilkanaście/kilkadziesiąt minut możemy dostać się do wielu parków, rezerwatów i lasów. Są takie miejsca, które warto odwiedzić, a występujące tam rośliny, zwierzęta oraz widoki na pewno spowodują, że wrócicie z wyprawy zadowoleni.

Miejsca te zadowolą dorosłych, którzy chcą odpocząć lub zrobić zdjęcia ciekawym roślinom, ale i dzieciom, z którymi możecie wspólnie odkrywać nieznane dotychczas  lokalizacje.

Gdzie szukać wiosny w okolicach Kielc?

Wąwóz Prągowiec

Położony jest niedaleko Łagowa. Oprócz walorów geologicznych (wychodnie łupków syluru z licznymi skamieniałościami graptolitów) warto też się tam wybrać w poszukiwaniu wiosny. Możecie znaleźć sporo ciekawych i kwitnących roślin. Jeżeli nie jesteście zmotoryzowani to Wąwóz Prągowiec jest dobrym miejscem na wycieczkę. Startujecie w Łagowie, gdzie czeka na Was Wąwóz Dule i Jaskinia Zbójecka, a potem w drogę. Więcej o tym miejscu poczytasz w artykule – Wąwóz Prągowiec

Perzowa Góra

Szukając odpowiedzi na pytanie „gdzie szukać wiosny” to miejsce pojawi się wysoko na liście. Na Perzowej Górze odbył się jeden z naszych spacerów. Spacer na szczyt, do kapliczki św. Rozalii odbywa się wpośród lasu bardzo bogatego w ciekawe, wiosenne (ale i nie tylko) rośliny. Znajdziecie tu przebiśniegi, czosnek niedźwiedzi, przylaszczki i wiele innych. Na szczyt góry dojdziecie w kilkanaście/kilkadziesiąt minut, a trasa jest naprawdę urokliwa i niezbyt stroma. Na górze wrażenie robi zarówno kapliczka jak i piaskowce, w których została wykuta. Więcej o tym miejscu znajdziecie w tekście – Perzowa Góra

Czerwona Góra

Dawny kamieniołom Zygmuntówka znajduje się na południowo-zachodnim stoku Czerwonej Góry. Jadąc od Kielc musimy skręcić z drogi w kierunku Chęcin w prawo, a następnie znaleźć wejście do lasu. (lokalizacja)

Historia eksploatacji w tym miejscu sięga najprawdopodobniej XVI wieku. Wydobycie w tym regionie związane było z pozyskiwaniem rud ołowiu. Kamieniołom Zygmuntówka to miejsce idealne na wiosenny spacer!

Po drodze do niego znajdziecie tysiące przylaszczek w różnych odcieniach (od niebieskiego przez różowy do fioletowego). Na sprawnych obserwatorów czeka będą również inne gatunki roślin, a czasem i zwierząt.

Więcej o tym miejscu w tekście – Kamieniołom Zygmuntówka – Czerwona Góra

Barcza

Miejsce położone niedaleko Kielc. Po przebudowie „siódemki” do Skarżyska jest tam trochę trudniej dostać się transportem publicznym, ale dla chcącego nic trudnego. Na miejscu czekają na Was dwa kamieniołomy i kawał lasu. Jednak o te pierwsze elementy powodują, że warto Barczę odwiedzić. Na terenie wyrobisk znajdziecie rosiczki, a wokoło sporo gatunków roślin, które na pewno Was zaciekawią. Wyrobiska zamieszkałe są także np. przez żaby. Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście – Rezerwat Barcza

Ciosowa Góra

Góra Ciosowa położona jest przy trasie z Kielc na Łódź tuż przed torem w Miedzianej Górze. Jeżeli chodzi o wiosnę to na pewno spotkacie tam rośliny jak w każdym lesie. Warto jednak się tam wybrać ze względu na sam kamieniołom. Zapiera dech zarówno gdy stoimy „na dnie” jak i z samego szczytu. Jeżeli interesuje Was więcej danych o tym miejscu to zapraszam do tekstu Ciosowa Góra

Góra Patrol

W to miejsce warto przyjechać nieco późniejszą wiosną. Oczywiście przyjeżdżając na początku również nie będziecie zawiedzenie. Wśród bukowego lasu znajdziecie na pewno gatunki charakterystyczne dla tej pory roku. W okolicach długiego, majowego weekendu warto jednak wybrać się na poszukiwania storczyków. Na górze Patrol występuje kilka gatunków, a ich znalezienie nie jest trudne. Mieliśmy okazję poszukać storczyków na jednym ze spacerów. Relacja z niego znajduje się tutaj.

DSC_2662

Jeżeli dłuższe wycieczki nie wchodzą w grę to wsiadajcie w autobus nr 4 i jedzcie na Stadion, a nawet i tam na pewno znajdziecie jakieś wiosenne ślady 🙂 Nawet wizyta w parku miejskim czyta Kadzielni sprawi, że wiosna zawita do Was!

Już wiecie gdzie szukać wiosny więc do dzieła! 🙂