Udostępnij
Berlin podobnie jak inne europejskie stolice ma swoje punkty obowiązkowe do odwiedzenia. Jeżeli jednak jesteśmy w tym mieście kolejny raz to zaczynamy poznawać miasto od innej strony. Tym razem trafiłem do miejsca, które pomimo swojej „dziwności” zrobiło na mnie duże wrażenie – Treptower Park.
Co by nie mówić to historycznie Berlin był w centrum wydarzeń podczas II Wojny Światowej. To tutaj zapadały decyzje i to właśnie to miasto, a właściwie jego upadek zakończył wojnę. Jego późniejsza historia nie była jednak prosta. Podzielone na pół murem stało się połączeniem dwóch światów.
Tym razem będąc w Berlinie odwiedziłem Treptower Park. Na pierwszy rzut oka jest to po prostu park leżący nad rzeką. Skrywa on jednak miejsce, które zaskakuje. Jest to memoriał żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach 1941-1945. Jest to największe miejsce pamięci poświęcone wojnie w całych Niemczech. Pomnik upamiętnia 80 000 radzieckich żołnierzy, którzy polegli podczas oblężenia Berlina.
Obiekt powstał w 1948 roku i jest on także cmentarzem dla 5000 żołnierzy radzieckich.
Wejście do tego miejsca oznaczone jest wielkim łukiem triumfalnym z napisami w języku niemieckim i rosyjskim. Prowadzą do niego właściwie dwa wejścia. Jedno od Am Treptower Park a drugie od Puschkinallee. Ja użyłem tego drugiego – zanim wejdziecie do parku możecie podziwiać piękną aleję platanów. Idąc dalej dochodzimy do pomnika „Mateczki Rosjii”, spersonifikowanej jako starsza kobieta. Stojąc przy pomniku widzimy skalę parku-memoriału. Ma on prawie 100 000 metrów kwadratowych.
Idąc od „Mateczki Rosji” w stronę pomnika mijamy po drodze „bramę” strzeżoną przez rzeźby żołnierzy Armii Czerwonej z pepeszami. Następnie mijamy Bloki z rzeźbami przedstawiającymi sceny wojenne. Na ich bokach mamy różne cytaty (np. Stalina).
Centralnym punktem parku jest pomnik żołnierza Armii Czerwonej ratującego niemiecką dziewczynkę. We wnętrzy pomnika znajduje się pomieszczenie zdobione mozaikami. Przedstawione są za ich pomocą portrety symbolizujące 16 radzieckich republik. Wspomniany żołnierz znajdujący się na pomniku w ręce trzyma miecz, którym zniszczył swastykę – miał być on symbolem zwycięstwa socjalizmu i gwarantem pokojowej przyszłości.
Pomimo tego, że odwiedziłem park w godzinach porannych i przy deszczowej pogodzie to byli tam też inni zwiedzający. Jest to miejsce nietypowe, ale wielkością robi wrażenie. U nas było by raczej zapomniane lub zlikwidowane, a tutaj jest to jednak istotny element historii.
Jeżeli szukacie w Berlinie „czegoś innego” i macie ochotę na obcowanie ze „sztuką” w nieco innym wydaniu to odwiedźcie Treptower Park.