Jadąc samochodem lubię czasem zboczyć z drogi, żeby zobaczyć jakieś ciekawe miejsce. Zamek w Bykach miałem w planach już od jakiegoś czasu, ale nie było okazji zajrzeć w te okolice. Tym razem się udało!

Zamek, dwór czy pałac?

W literaturze i w Internecie znajdziecie ten budynek pod różnymi nazwami. Pojawia się zamek, pałac, dwór czy dwór obronny. Obiekt ten pełnił różne funkcje na przestrzeni lat, a pierwotną jego funkcją była ta zamkowa.

Lokalizacja

Byki to dawna wieś, która obecnie włączona została do Piotrkowa Trybunalskiego. Leży ona na północ od centrum miasta. Bardzo blisko obiektu znajduje się węzeł drogowy Piotrków Trybunalski Północ oraz autostrada A1. Przy zamku znajduje się kilka miejsc parkingowych.

Historia

Historia wsi Byki sięga początków XIV wieku. Należała ona do rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf. Pierwsze wzmianki jednak na temat budowli pochodzą dopiero z początku XVII wieku. Był on wtedy własnością Jana Stanisława Bykowskiego. Kolejnymi właścicielami był ród Wężyków. W tych czasach budowla zaczęła podupadać, ale w 1847 roku zamek przeszedł w ręce rodziny Jeziorańskich, którzy podjęli się odbudowy.

Dalsze losu obiektu nie były proste. Podczas I Wojny Światowej stacjonowały tam oddziały niemieckie dewastując wnętrza, a po II Wojnie Światowej jego właścicielem został Maksym Czarnecki. Niedługo później zamek został znacjonalizowany i odrestaurowany. Stał się siedzibą różnego rodzaju szkół (rolnicza, weterynaryjna, ogrodnicza), a w 1980 roku siedzibą Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Stan obecny

Obecnie mieści się w nim Państwowy Zespół Doradztwa Rolniczego. Teren zamku jest częściowo ogrodzony, ale będąc w sobotę nie miałem problemu wejść na jego teren. W tygodniu podobno można zajrzeć do środka (wspomniana na początku instytucja normalnie działa i jest otwarta dla interesantów).

Na uwagę zasługują renesansowe portale oraz obramienia okienne w części środkowej dawnej baszty (najstarszej części zamku), ryzalicie oraz przy wejściu od północy.

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:

  • Zespół zamkowy w Piotrkowie Trybunalskim – Park, nr rej.: 288 z 1983-08-31
  • Zespół zamkowy w Piotrkowie Trybunalskim – Zamek, nr rej.: 156-IX-2 z 1947-05-02
  • Zespół zamkowy w Piotrkowie Trybunalskim – Zamek, nr rej.: 181 z 1967-09-16

Warto?

Zamek w Bykach robi wrażenie rozmiarem. Jest to spora budowla z ciekawą historią, którą warto poznać. Będąc w okolicy zajrzyjcie koniecznie!

Co w okolicy?

Jeżeli zamek w Bykach nie jest wystarczającym argumentem, aby odwiedzić te strony to pomyślcie o Piotrkowie Trybunalskim jako ciekawym miejscu turystycznym! Ciekawa starówka, szlak filmowy, zamek, muzeum piwowarstwa, cmentarz żydowski czy synagoga to tylko niektóre z atrakcji na miejscu. Zapraszam do artykułu:

Piotrków Trybunalski- warto odwiedzić?