Przemierzając okoliczne lasy możemy trafić na pozostałości II Wojny Światowej. W świętokrzyskich lasach są to najczęściej okopy lub miejsca pamięci. Wystarczy jednak udać się trochę dalej, aby spotkać także budynki pozostawione przez hitlerowców.

Jeleń i Konewka nie kojarzą się bezpośrednio z II Wojną Światową, ale są to nazwy miejscowości gdzie zobaczyć możemy zachowane do dzisiejszych czasów schrony kolejowe. Ich budowę rozpoczęto wiosną 1940 roku, ale ich stan zachowania jest bardzo dobry. W ramach weekendowych wycieczek postanowiłem odwiedzić schron w Jeleniu (w Konewce byłem kilka lat temu). Znajduje się on niedaleko stacji Jeleń niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Prowadzi do niego niewielka, ale utwardzona droga leśna. Dojechać i zostawić samochód możemy od strony wjazdu do schronu lub na placu obok budynków technicznych.

Budowla ta ma ponad 350 metrów długości i około 9 wysokości. Przy budowie całego kompleksu zatrudnionych było ponad 3000 osób. Przeznaczona była do ochrony pociągów sztabowych. W Polsce istnieją cztery tego typu schrony. Oprócz wspomnianego w Jeleniu i Konewce dwa pozostałe znajdują się na Podkarpaciu. Nie zostały nigdy wykorzystane do swojego pierwotnego celu – podczas ataku na ZSRR. Po wojnie pełniły funkcje magazynowe.

Obok samego schronu znajdują się zabudowania techniczne. Podobnie jak schron porośnięte mchem i drzewami. Betonowe ściany zbrojone są metalowymi prętami. Schron w Jeleniu jest otwarty dla zwiedzających, a wstęp jest darmowy. Niestety głównie przez to znajduje się tam sporo śmieci i aktów wandalizmu. Miejsce to otoczone jest lasem. Jest on w większość przypadków młodszy niż sama budowla. Stojąc kilkadziesiąt metrów od schronu można zauważyć jak łatwo wtapia się on w naturę (dach porośnięty mchem).

Zarówno obiekt w Jeleniu, jak i w Konewce (muzeum) jest warty zobaczenia. Pokazuje skalę działań wojennych prowadzonych na terenie Polski i jest ciekawą pozostałością tamtych czasów.

schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu schron w Jeleniu