Udostępnij
Niech Was nie zmyli nazwisko właścicieli, bo budowla ta znajduje się w dzisiejszym Tarnobrzegu! To ciekawe założenie, o zamkowych korzeniach zaprasza dzisiaj gości do odwiedzin! Zamek w Dzikowie to miejsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy, bo zarówno sama budowla, jak i otaczający ją park robi wrażenie!
Zamek w Dzikowie był pierwszym naszych celem w Tarnobrzegu. To właśnie od niego zaczęliśmy zwiedzanie tego miasta. Budowla ta bywa nazywana pałacem i zamkiem, ale pierwotnie była ona ufortyfikowana i pełniła funkcje obronne, ale o jej historii napisze Wam za chwilę!
Wiele osób twierdzi, że cały kompleks stanowi najcenniejszy zabytek całego Tarnobrzega.
Lokalizacja
Zamek w Dzikowie znajduje się tak właściwie w Tarnobrzegu. Dzików to dzisiejsza część miasta, które kiedyś stanowiła osobny twór. W mówię potocznej powstała ona i jest często używana. Kierując się do zamku, wystarczy, że w nawigację wpiszecie jego nazwę lub adres – ul. Sandomierska 27.
Na terenie zamku jest niewielki parking, gdzie możecie zostawić swój samochód. Możecie udać się tutaj także z rynku na nogach, ale czeka Was kilkunastominutowy spacer.
Zamek w Dzikowie – historia
W XV wieku, możliwe, że w miejscu innej, wcześniej istniejącej budowli, zbudowany został piętrowy dwór wieżowy. Miał on charakter obronnym. zlokalizowany był na skarpie nad Wisłą. W 1522 roku Andrzej z Ossolina sprzedał obiekt Janowi Spytkowi Tarnowskiemu.
W połowie XVII wieku dobudowano do niego skrzydło północne. Rozbudowa ta związana była z realizacją lokacji miasta Tarnobrzeg. Wtedy także powstały zachodnie mury obronne, sucha fosa i zespół bramny wraz z mostem zwodzonym.
Pod koniec XVIII wieku przeszedł kolejne przebudowy, które nadały mu barokowy wygląd. W 1809 roku jednak obiekty ten został prawie całkowicie zniszczony. Przez lata Dzików nie stanowił głównej siedziby rodu tarnowskich, zmieniło się to po powstaniu listopadowym.
Odbudowę zamku powierzono włoskiemu architektowi Francesco Marii Lanciemu. Oprócz odbudowy, miał on również nadać mu inny wygląd. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii zamku był pożar, który wybuchł 21 grudnia 1927 roku. Zniszczył on dużą część założenia. Na szczęście udało się uratować część bezcennych zbiorów z kolekcji tarnowskich, ale nie obyło się bez ofiar w ludziach.
Zamek odbudowany został w zmienionym stylu neobarokowym, a do 1972 mieściło się nim Technikum Rolnicze. Dopiero w 2011 roku przeszedł on gruntowny remont i został przystosowany do funkcji muzeum.
Bilety wstępu i godziny otwarcia
Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – Dzikowie czynny jest w sezonie od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, a w soboty i niedziele od 13.00 do 18.00. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wejścia do muzeum możliwe są tylko o pełnych godzinach.
Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy (uczniowie, emeryci i renciści) 8 zł. Darmowe bilety przysługują dzieciom do siódmego roku życia oraz pracownikom muzeów.
Ekspozycja
Jako, że nie zrobiliśmy rezerwacji, a wejścia do wnętrza są co godzinę to tym razem nie udało nam się zajrzeć do środka. Udało nam się jednak dowiedzieć co nas ominęło.
Zamek w Dzikowie oprócz samego budynku, zasłynął niegdyś z tzw. „Zbiorów Dzikowskich”. Tak nazywana była kolekcja dzieł sztuki rodziny Tarnowskich. Dzisiaj jest ona rozproszona po różnych instytucjach w kraju i za granicą, ale kiedyś obejmowała dzieła malarzy i pisarzy, a wśród nich rękopis „Pana Tadeusza”, pierwszy odpis „Bogurodzicy”, oryginały Statusów Wiślickich, autoportret Rembrandta czy obrazy Tycjana i Rubensa.Kolekcja ta ucierpiała w czasie pożaru zamku z 1927 roku, ale na szczęście sporą jej część udało się uratować.
Dzisiaj w zamku mieści się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Na wystawach prezentowane są dzieje rodziny Tarnowskich oraz historię zamku. Znajdziemy tam także 11 zrekonstruowanych pokoi, z wyposażeniem pochodzących z czasów przedwojennych. We wnętrzach znajdują się działa sztuki ze wspomnianej przed chwilą kolekcji.
Na piętrze czeka na gości pokój myśliwski oraz salonik poświęcony twórczości Mariana Ruzamskiego. Będąc na miejscu warto zajrzeć do Galerii Obrazów, gdzie znajdują się dzieła m.in braci Carraccich, Gasparda Dugheta, Francesco Albaniego, Piotra Norblina, Salvatore Rosy czy Gregorio Fidanzy oraz malarzy polskich.
Park
Interesującym miejscem, otaczającym zamek w Dzikowie jest piękny i rozległy park. Powstał on wraz z likwidacją fortyfikacji wokół budowli i robi duże wrażenie (przełom XVIII i XIX wieku). Znajdziecie w nim rzekę, elementy małej architektury, tablice informacyjne i pomniki przyrody. Wśród drzewostanu znajdziecie piękne okazy dębów i lip oraz takie ciekawostki jak Miłorząb Japoński
Warto odwiedzić?
Zamek w Dzikowie robi wrażenie. Ma on ciekawą historię, która nierozerwalnie wiąże się z rodem Tarnowskich. Warto odwiedzić to miejsce i pospacerować po pięknym parku wśród pomników przyrody, podziwiając architekturę budowli.
Jeżeli szukacie pomysłów na wycieczkę, która uwzględni też zamek w Dzikowie to zajrzyjcie do tekstu – Co warto zobaczyć w Tarnobrzegu?