Udostępnij
Zamek w Ossolinie od jakiegoś czasu był na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Pomimo tego, że niewiele się z niego zachowało, to element, który przetrwał do naszych czasów robi wrażenie!
Lokalizacja i dostępność
Ruiny położone są w Ossolinie (świętokrzyskie). Zlokalizowane one są 5 kilometrów od Klimontowa i około 20 kilometrów od Opatowa. Ruiny znajdują się przy drodze i cieżko ich nie zauważyć (z powodu mostu, ktry przebiega nad nią). Znajduje się przy nich tablica i kawałek miejsca do zaparkowania.
Most nad drogą robi wrażenie, ale jeżeli narobił on Wam apetytu na więcej to muszę Was rozczarować bo jest to najważniejsza część, która przetrwała do naszych czasów. Pozostałe ruiny nie robią wrażenia, ale zobaczcie sami na zdjęciach pod tekstem. Część kamieni w ruinach wyglądała, jakby ktoś je wczoraj wykopał.
Zamek w Ossolinie i jego historia
To co widzimy dzisiaj ma niewiele wspólnego z ogromem budowli w Ossolinie. Most arkadowy nad drogą służył do wjazdu na teren posiadłości i sam ten fakt powinien dać Wam wyobrażenie o jego skali. Wróćmy jednak do historii.
Pierwotnie właścicielem tych ziem był Jan herbu Topór. Założył on osadę zwaną Ossolinem (nazwa wzięła się podobno od Osy – lokalnego bohatera). Jan przyjął nazwisko od nazwy wsi i dał początek znanej do dzisiaj rodzinie.
Budowla powstała w 1633 roku, a jej fundatorem był wojewoda sandomierski Jerzy Ossoliński. Najprawdopodobniej już wcześniej istniała w tym miejscu inna budowla. Ta zbudowana w 1633 roku była w stylu renesansowym i posiadała dziedziniec otoczony skrzydłami mieszkalnymi. Zamek posiadał kaplicę znajdującą się w wieży przy bramie wjazdowej oraz była otoczona murem. Nad suchą fosą zbudowany został most arkadowy, który przetrwał do dzisiejszych czasów.
W pierwszej połowie XVIII wieku ówczesny właściciel – Józef Salezy Ossoliński przeprowadził remont obiektu. W 1780 roku zamek zmienił właściciela. W jego posiadanie weszła rodzina Ledóchowskich, ale prawdopodobnie po 20 latach nie pełnił on już funkcji mieszkalnej. W 1816 roku wysadzono zamek, a z pozyskany surowiec został wykorzystany w innych budowach. Podobno działania te miały także na celu odnalezienie znajdujących się tam skarbów, ale źródła nie mówią o sukcesie tych poszukiwań). Po tamtych wydarzeniach zachował się most, brama wjazdowa i wieża.
Na samym początku XX wieku właścicielami terenu została rodzina Karskich. W murach zamkowych otworzyli oni gorzelnię. Nie podziałała ona jednak długo. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wysadzili wieżę, która na dość płaskim terenie stanowiła doskonały punkt obserwacyjny.
Co w okolicy?
Okolice Ossolina są niezwykle interesujące i malownicze. Wśród ciekawych miejsc warto wymienić ruiny Pałacu Karskich we Włostowie, zbór ariański w Ublinku czy też jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w świętokrzyskim – zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Warto?
Most nad drogą robi wrażenie. Nie spotkałem się do tej pory z takim elementem. Same ruiny są zaniedbane, ale to co pozostało z rysunkami zamku z czasów świetności uruchamiają wyobraźnię i można się miło zaskoczyć. Zamek w Ossolinie to miejsce warte odwiedzenia!