Udostępnij
Bardziej niż w świecie „normalnym” Kielce i okolice znane są w innym świecie. Jest to świat dosłownie i w przenośni nie z tej epoki. Miasto moje i okolice mają bogatą przeszłość geologiczną. Wiele stanowisk jest unikalnych i co roku odwiedzanych przez naukowców i studentów. Nie chcę jednak opisywać Wam budowy geologicznej Kielc, a pokazać, jakie rzeczy mijacie na co dzień.
Śladami życia sprzed milionów lat są skamieniałości. Mogą przybierać one różne formy, kształty i rozmiary (tak jak organizmy, których są śladem). Skamieniałość może być tylko odlewem, utrwalonym szkieletem, muszlą, pancerzem lub inny twardym elementem organizmów. Znane są jednak także skamieniałości, które nie zawierają nawet kawałka organizmu. Takimi skamieniałościami są tropy (ślady łap), ślady żerowania czy misterne formy mieszkalne (utworzone w mule).
Organizmy, o których mowa żyły na przestrzeni ponad 300 milionów lat. W Kielcach najstarsze skały pochodzą z kambru (ponad 500 milionów lat temu). Najbogatsze jednak w skamieniałości na terenie naszego miasta są skały dewonu. Występują one np. na Kadzielni, Wietrzni, Ślichowicach i kilku innych odsłonięciach.
Wielokrotnie pewnie byliście w tych miejscach. Czy znaleźliście kiedyś jakieś ślady życia sprzed ponad 350 milionów lat? Następnym razem, na spacerze zwróćcie uwagę na czym stajecie. Skamieniałości w dewonie kieleckim nie są trudne do znalezienia. Występują tu m.in. ślimaki, goniatyty, łodziki, małże, trylobity, koralowce, liliowce, ryby pancerne, rekiny, płazy i wiele innych. Lato się zaczyna więc startujcie w teren :)
Jeżeli macie jakieś skamieniałości, a nie wiecie czym są podeślijcie zdjęcia, a spróbuję coś poradzić.
Moja kolekcja jest o wiele większa, ale tak na szybko kilka okazów z Kielc i okolicy:
Goniatyt z Kadzielni
Koralowiec (80 km od Kielc)
Goniatyt z Kadzielni
Segment łodzika z Kadzielni
Koralowiec z Wietrzni
Skamieniałe drewno (30 km od Kielc)
Jeżowiec (80 km od Kielc)
Muszle ślimaków (25 km od Kielc)