Udostępnij
Wielu osobom Czechy kojarzą się głównie z piwem i słodyczami. Kuchnia czeska ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Dzisiaj przed Wami pięć dań, których musicie spróbować podczas następnego wyjazdu to naszych sąsiadów.
Kuchnia czeska ma elementy wspólne z naszą, ale ma też sporą liczbę dań u nas mniej znanych (w takiej lub podobnej formie). Zasadniczo kuchnia czeska posiada swoje odmiany regionalne (czeską morawską i śląską) ale jej odmian można wyróżnić więcej. Nie jest ona lekka, a miłośnicy warzyw nie poczują się tu jak w raju, ale warto!
Kuchnia czeska w skrócie
Kuchnia czeska pomimo, że ma elementy wspólne z kuchnią polską, to ma również sporo różnic. W zależności od regionu główne składniki różnią się od siebie, ale łączy je jedno – są pyszne! Kuchnia czeska łączy biedne górskie regiony z dworskimi salonami, a efektem tego połączenia jest różnorodność i interesujące smaki, które przypadną do gustu wielu turystom.
Smażony ser
To chyba pierwsza rzecz, która kojarzy się z Czechami! Smażony ser to zarówno danie restauracyjne jak i klasyka streetfoodu. Na ulicy mozemy dostać wersję w bułce z sosem tatarskim. W lokalu na talerzu znajdziemy smażony ser, frytki i tatarkę (sos tatarski). Zazwyczaj nie podaje się do niego warzyw, najwyżej symbolicznie. W Czechach znajdziecie kilka rodzajów smażonego sera, ale najczęściej spotyka się klasyczny żółty. Jeżeli nie wybieracie się w najbliższych dniach do Czech, a macie ochotę na smażony ser to przygotowałem dla Was przepis. Znajdziecie w nim informacje nie tylko, jak zrobić ser, ale także klasyczny, czeski sos tatarski!
Zupa czosnkowa
To najbardziej znana czeska zupa! Liczba wersji jest nieograniczona. Możecie spotkać ją w różnych kolorach, konsystencjach i sposobach podania. Czasami zawiera grzanki już w sobie, a czasami obok w miseczce. To samo dotyczy sera i wędliny. Spotkałem się również z wersją z płynnym żółtkiem! Jest bardzo rozgrzewająca i smaczna. Dla fanów czosnku jest idealna. Po jej zjedzeniu najczęściej nie ma problemu z nieświeżym oddechem. Jednym z sekretów, który poznałem jest fakt, że z czosnku należy usunać zieloną część (pęd) bo to ona powoduje czosnkowy zapach z buzi.
Zaintrygowała Was zupa czosnkowa? Sprawdźcie przepis!
Gulasz z knedlikami
To danie ma swoich wielkich fanów, ale znajdą się także przeciwnicy. Same knedliki w Czechach znajdziecie praktycznie w każdym lokalu i zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje – houskove (bułczane) i bramborove (ziemniaczane). Ja osobiście wolę te pierwsze, a z wieprzowym gulaszem sprawdzaja się doskonale (swoją drogą z policzkami równie dobrze). Najbardziej popularny jest gulasz wołowy, ale z wieprzowym też są niezłe. Knedliki ziemniaczane kojarzą się z jednym – są bardzo klejące i przyklejają się do wszystkiego w buzi. Knedlik z gulaszem wieprzowym często podawany jest z duszoną kapustą i wtedy nosi nazwę Vepřo knedlo zelo (wieprzowina, knedlik, zelo (duszona kapusta)).
Ciekawi Was jak zrobić knedliki? Sprawdźcie w tekście!
Kaczka
Czeska kuchnia lubi kaczkę. Lubi także dziczyznę, ale jej nie spotkacie wszędzie. Kaczka natomiast podawana jest najczęściej w wersji z knedlikiem ziemniaczanym i kapustą. Knedlik ten jest klejący, ale z sosem i mięsem bardzo smaczny. Kapusta podawana do kaczki jest czerwona i przygotowywana z octem. Bardzo sycąca i charakterystyczna.
Kofola
Nie jest to danie, ale napój, który jest kultowy. W Czechach macie okazję spróbować go w jego najlepszej postaci czyli lanej. Ta butelkowana jest dobra, ale z beczki smakuje jeszcze lepiej. Kofolę albo się kocha albo nienawidzi. Ja jestem w tej pierwszej grupie i mogę ją pić w każdych ilościach. Lana z beczki występuje tylko w wersji klasycznej, ale w butelkach mozecie także dostać wersje smakowe. polecam melonową – według mnie najlepsza :)
O Kofoli przeczytacie więcej w tekście – Kofola.
Lista ta może być o wiele dłuższa, ale od czegoś trzeba zacząć. Jeżeli kuchnia czeska Was zainteresuje to polecam także spróbować piwnego sera, twarożków ołomunieckich (tekst o nich), utopieńców, nakładanego hermelina (przepis tutaj), dziczyzny, svickovej i golonki.