Kolacje degustacyjne to jedna z najwyższych form sztuki kulinarnej. W Kielcach są nowością. Restauracja Złoty Klon postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Zapraszam Was na relację z pierwszego wydarzenia tego typu w tym lokalu.

Szefem kuchni podczas kolacji był Tomasz Soczumski, ale towarzyszyło mu kilku szefów z Kielc i innych miast. Menu oparte było o akcenty wiosenne. Wróćmy jednak do formuły kolacji degustacyjnej. Są to wydarzenia nastawione na pokazanie kunsztu lokalu i szefa kuchni, a dla gości są okazją do spróbowania niecodziennych połączeń smakowych.

Kolacja ta kosztowała 190 zł za osobę. Na pierwszy rzut oka kwota nie jest mała, ale 7 dań, 3 przerywniki, 4 rodzaje wina i serce jakie twórcy dań w nie włożyli w pełni ją broni.

Zacznę od win. Somelier dobrał różnego rodzaju alkohol do próbowanych dań. Na stole pojawiło się Prosecco Extra Dry, wina z Australii, Argentyny i Hiszpanii, a podsumowaniem było pyszne, domowe Limoncello.

Jeżeli chodzi o dania to nie da się opisać smakowych doznań serwowanych podczas kolacji. Spróbuję w kilku słowach nakreślić Wam kierunki smakowe, w które zostaliśmy zabrani przez twórców.

Kolacja rozpoczęła się od wystąpienia szefa kuchni, który opisał inspiracje, jakie towarzyszyły mu podczas tworzenia karty. Kolejną osobą, był somelier opowiadający o Prosecco. Na stole pojawiło się Amus Bouche – dwa rodzaje chrupiącego chleba z foie gras i masłem z palonym sianem – idealne rozpoczęcie kolacji. Pierwszą zakąską rybną była makrela. W połączeniu z kimchi i odrobiną pumpernikla dała niesamowity efekt. Jakość dania podkręcał także bardzo ciekawy sposób podania. Zakąska mięsną okazała się polędwica w trzech odsłonach. Suszona z czarnym czosnkiem byłą intrygująca, ale tatar na salsie z jabłek i gorczycy rozbił bank.

Kolejnym elementem był pierwszy przerywnik (intermezzo). Spełnił swoje zadanie w 100% wyczyścił kubki smakowe pod kolejne dania. Składał się on z granity z soku z brzozy i habanero, suszonej i świeżej aroni, marynowanych bazi i płatków kwiatów.

Każde danie poprzedzone było wyjaśnieniem jego twórcy, a czasem pojawiał się także na środku somelier opisujący kolejne wina. Pomimo, że w karcie zestawienie zupa i pomidory może przywoływać skojarzenia z pomidorówką to jednak to co dostaliśmy było rewelacyjne. Esencjonalna zupa, chips z bekonu, krokiecik z chorizo i wędzony ser sprawiły, że chciałem wylizać talerz. Po zupie na stole pojawiło się pierwsze danie główne. Roladka z halibuta była delikatna, ale w połączeniu z ostrym majonezem i gotowaną bezą tworzyła ciekawą kompozycję smakową. Przed daniem głównym mięsnym zjedliśmy kolejny przerywnik – była to gotowana maślanka w oliwie koperkowej z ogórkiem i rzodkiewką. Niewielki kęs dania wywoływał eksplozję smaków w ustach.

Drugim daniem głównym była polędwica cielęca. Towarzyszył jej esencjonalny sos, móżdżek cielęcy, młody szparag, puree z palonej kapusty z sepią oraz smardz. Do całości podany był też chrobotek, który zaskoczył zarówno smakiem jak i teksturą. Danie rewelacyjne i smaki uzupełniały się idealnie. Ostatnim elementem kolacji był deser i nie skłamię jeżeli powiem, że był to najlepszy sernik jaki jadłem w życiu! Przed wyjściem zjedliśmy jeszcze pyszne czekoladki wykonane przez Krzysztofa Zamczyka i popiliśmy kieliszek nalewki.

Kuchnia podołała obsłużeniu kilkudziesięciu osób i nie było podczas wydarzenia żadnych przerw. Smaki dań były całkowicie inne, ale stworzyły bardzo ciekawy zestaw. Bardzo miło spędziłem czas przy pysznym jedzeniu i pięknej muzyce.

Złoty Klon okazał się miejsce dobrym na tego typu wydarzenie. Mam wrażenie, że uczestnicy byli zadowoleni zarówno z kuchni jak i panującej na kolacji atmosfery. Kolacje degustacyjne to uczty kulinarne, na które mam nadzieję moda w naszym mieście się rozwinie.

MENU

I. AMUSE BOUCHE

Pieczywo / siano / masło / foie gras

II. ZAKĄSKA RYBNA

Makrela / młoda pszenica / pumpernikiel / wędzona śliwka / kimchi

III. ZAKĄSKA MIĘSNA

Polędwica wołowa / czarny, fermentowany czosnek / brukselka / ocet ryżowy

INTERMEZZO

Aronia / bazie / sok z brzozy

IV. ZUPA

Pomidory malinowe / chorizo / wędzony twaróg / czarne oliwki / bazylia

V. DANIE GŁÓWNE RYBNE

Halibut / glony wakame / szara reneta / gotowana beza / gochugaru

INTERMEZZO

Ogórek / koperek / maślanka / rzodkiewka

VI. DANIE GŁÓWNE MIĘSNE

Cielęcina / móźdżek cielęcy / puree z palonej kapusty / czyściec bulwiasty / chrobotek / smardz

VII. DESER

Kozi ser / burak / malina / sezam

Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon Złoty Klon