Udostępnij
Nachod jest miastem, które mijamy tuż za polską granicą w drodze do Pragi. I ja miałem okazję przejeżdżam przez nie kilkakrotnie. Pierwszy raz zostałem w nim na dłużej. Czy warto odwiedzić Nachod na weekend?
Nachod – dojazd
Nachod znajduje się tuż przy polskiej granicy (na trasie łączącej Pragę z Warszawą). Miasto to większość turystów mija z okien samochodu. Warto jednak się zatrzymać na dłużej. Zarówno w Nachodzie jak i w okolicy znajdziecie bez problemu miejsce noclegowe. Samo miasto leży na wysokości 346 m.n.p.m. po obu stronach rzeki Metuji.
Historia miasta
Nachod został założony w pierwszej połowie XIII wieku przez rycerza Hrona. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku. Mówi się, że już w XI wieku wiodła przez te rejony ścieżka do Polski. Nachod brał udział w wielu walkach i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Wśród nich warto wymienić Jana Luxemburskiego, Jana Kolda z Žampachu, czy króla Jiřího z Poděbrad.
Podczas wojny trzydziestoletniej Nachod dostaje się pod panowanie włoskiego rodu Piccolominich. Zasłynęli oni ze złego traktowania poddanych, którzy w 1775 roku się zbuntowali. Kolejnym rodem, który panował w Nachodzie byli Kurońscy. Miasto i zamek pod ich panowaniem kolejny raz ożyły, a i poddani byli lepiej traktowani. Księżna Katarzyna Zahańska (córka Księcia Piotra) była uznawana za światową osobistość. Jej postać przeniesiona została do znanej w Czechach książki Bożeny Nemcovej „Babička”
Co zobaczyć w Nachodzie?
Rynek w Nachodzie (Masarykovo náměstí)
Rynek w Nachodzie nie jest duży, a na jego środku (co w Czechach nie zdarza się często) znajduje się kościół św. Wawrzyńca (z 1310 roku). Na placu warto również zwrócić uwagę na nowy ratusz z 1904 roku oraz Teatr Miejski i hotel „U Beranka” (U Baranka). Na Rynku znajduje się także ławeczka/pomnik z postacią czeskiego pisarza Josefa Škvoreckiego. Warto zwrócić także uwagę architekturę budynków, ale o tym za chwilę.
Zamek
Zamek w Nachodzie, który góruje nad miastem, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tej czeskiej miejscowości. Jego obecność jest odczuwalna niemal wszędzie – wystarczy podnieść wzrok, aby dostrzec jego mury i wieże, które silnie zaznaczają się na tle nieba. Zamek ten, pełen tajemnic i historii, jest niemy świadkiem przemian, jakie dokonały się w Nachodzie na przestrzeni wieków.
Z Rynku, serca miejskiego życia, możecie udać się w kierunku zamku, pokonując liczne schody, które prowadzą do jego bram. Droga ta, mimo iż wymaga nieco wysiłku, jest jak podróż w czasie, pozwalając stopniowo oddalać się od zgiełku ulic i zbliżać do historii zaklętej w kamiennych murach. Schody te są niczym symboliczny most łączący codzienność mieszkańców z bogatym dziedzictwem ich przodków.
Dla tych, którzy preferują wygodniejszą podróż lub nie mają czasu na spacer, na tyłach zamku znajduje się parking. Jest to wygodna opcja dla zmotoryzowanych turystów, którzy chcą zaoszczędzić czas lub nie mogą z różnych przyczyn pokonać schodów.
Wśród atrakcji, jakie oferuje zamek, warto wyróżnić taras widokowy. Dostępny bezpłatnie, staje się miejscem, z którego można podziwiać panoramę miasta. Roztacza się stąd przepiękny widok, który w dzień pozwala zobaczyć Nachod w pełnej krasie, natomiast nocą, gdy miasto rozświetlają tysiące świateł, nabiera osobliwego, niemal magicznego charakteru. Warto jednak pamiętać, że schody prowadzące na taras po zmroku nie są oświetlone, dlatego zabranie latarki jest niezbędnym elementem nocnych wypraw – zapewni bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć potencjalnych trudności.
Architektura
Nachod, malowniczo położony w Czechach, oferuje swoim mieszkańcom i odwiedzającym niezwykle różnorodną paletę architektoniczną. Z jednej strony, dominującą pozycję w krajobrazie miasta zajmuje zamek na wzgórzu, sprawiający wrażenie strażnika historii, który nadzoruje życie miasta z góry. Ten imponujący obiekt, wraz z kościołem na rynku, jest świadectwem ciekawej przeszłości i tradycji architektonicznej Nachodu.
Z drugiej strony, Nachod prezentuje również bogactwo stylów architektonicznych z pierwszej połowy XX wieku, takich jak art deco, neoklasycyzm czy funkcjonalizm. Każdy z tych stylów wprowadza do miejskiego pejzażu własny charakter i osobowość. Przykłady funkcjonalistycznej architektury, choć bywają różnie oceniane pod kątem estetycznym, są zdecydowanie interesujące i odzwierciedlają modernistyczne dążenia tamtych czasów.
Pierwsza Republika Czechosłowacji, okres międzywojnia, to czas, kiedy w Nachodzie powstało wiele ciekawych obiektów architektonicznych. Warte uwagi jest choćby budynku Miejskiej Biblioteki, będącego dawnym domem Cyryla Bartona, który jest przykładem funkcjonalnego podejścia do projektowania, gdzie estetyka łączy się z praktycznością.
Spacerując po centrum, można natknąć się na budynek inspirowany statkiem – przykład kreatywności i pomysłowości projektantów, którzy pragnęli wnieść do miasta elementy nowatorskie i unikatowe. Ten nietypowy obiekt z pewnością przyciąga spojrzenia i budzi ciekawość, będąc jednocześnie dowodem na eksperymentalny duch epoki.
Nieco inna jest sytuacja z budynkiem Poczty – jego oryginalność może niektórym wydawać się daleka od konwencjonalnego piękna, ale bez wątpienia jest on wyrazem poszukiwań nowych form i wyjątkowego podejścia do funkcji użyteczności publicznej.
Browar Primator
Piwa z browaru Primator coraz częściej spotkać możemy w Polsce. Na miejscu możemy zwiedzić browar oraz podegustować jego produkty. Do dyspozycji mamy 16 rodzajów piwa i oranżady. Zwiedzanie i degustacja trwa około 2,5 godziny. Piwa z browaru Primator (Lager, Weizen i Stout) w poprzednich latach zdobywały tzw. Piwnego Oskara – tytuł najlepszego piwa świata w swojej kategorii. Więcej o browarze znajdziecie w moim artykule.
Co w okolicy?
Nowe Miasto nad Metują
Bardzo ciekawe miasto z imponującym Rynkiem i zamkiem. W budowli imponujące komnaty z pełnym wyposażeniem. W zamkowym ogrodzie warto zwrócić uwagę na rzeźby Matthiasa Bernharda Brauna oraz most zaprojektowany przez Jurkowicza. Spacerując po mieście warto zajrzeć na „Zadomie” uliczkę biegnącą tuż za domami, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Ciekawy widok na miasto rozpościera się również z wieży zamkowej. Więcej o mieście znajdziecie tutaj.
Dobrosov
Artyleryjska twierdza, będąca częścią fortyfikacji zbudowanych w latach 1936-1938. Aktualnie trwają prace nad udostępnieniem jej dla turystów. Czekać tam będzie kompleks podziemnych korytarzy i znajdujących się na powierzchni budynków obronnych. Znajduje się tam także ścieżka tematyczna poświęcona fortyfikacjom lat trzydziestych XX wieku.
Josefov
Josefov to miasto twierdza. Obecnie jest to dzielnica miasta Jaroměř. Budowa twierdzy rozpoczęta została w 1780 roku. Zgodnie z założeniami miało w niej stacjonować 12 tysięcy żołnierzy i móc bronić się przez 5 miesięcy. Pod twierdzą znajduje się ponad 45 kilometrów korytarzy, a do jej zbudowania użyto ponad pół miliarda cegieł. Przewodnicy ubrani w stroje z epoki i zwiedzanie podziemi ze świeczkami nadają jeszcze więcej klimatu. Więcej o Josefovie w artykule.
Kawa w Nachodzie?
Ciekawym lokalem, którego sława sięga znacznie dalej niż Nachod jest Waffle Cafe. Plotki głoszą, że nawet z Pragi przybywają do niej goście. Dlaczego warto się tam wybrać? Oprócz wielu rodzajów ciast, deserów i wafli znajdziecie tam wyjątkową kawę. Właściciele to pasjonaci tej rośliny i oferują w swoim lokalu zarówno mieszankę kawy jak i pochodzącą z Indonezji kawę Java Sunda Radiophare. Możecie spróbować jej w różnych formacj klasycznych lub np. z dripa. Ziarna wspomnianej kawy pochodzą z leśnych, górskich farm położonych na wysokości około 1200 metrów i są zbierane ręcznie.
Ciekawostki o Nachodzie
- Z Nachodu pochodził Jan Letzel – architekt, który zaprojektował budynek w Hiroszimie, który przetrwał bombardowanie i aktualnie jest Pomnikiem Pokoju (Atomový dóm)
- Na zamku w Nachodzie mieszkają dwa niedźwiedzie, które uratowano z pracy w objazdowym cyrku
- Przez wiele lat częścią Nachodu było Słone, dzisiaj leży po polskiej stronie granicy
Warto?
Nachod jest dobrą bazą wypadową, ale i sam ma coś do zaoferowania. Warto się w nim zatrzymać chociaż na chwilę i odwiedzić zamek czy browar. Bez problemu możecie również zaplanować w mieście pobyt weekendowy bo okolica jest bogata w ciekawe miejsca.