Udostępnij
W województwie świętokrzyskich duża ilośc rezerwatów czeka na turystów i lokalnych mieszkańców. Tym razem odwiedziliśmy jeden z nich położony niedaleko Suchedniowa. Rezerwat Kamień Michniowski to dobre miejsce na spacer i odrobinę kontaktu z naturą!
Lokalizacja
Rezerwat Kamień Michniowski położony jest niedaleko wsi Michniów. Jeżeli planujecie wizytę w rezerwacie to najlepiej będzie Wam zostawić samochód na parkingu przy drodze. Od samego rezerwatu będzie Was stamtąd dzielić niecały kilometr. Początek trasy idzie leśną drogą, która po chwili skręca i resztę pokonujemy lasem (niebieski szlak).
Trudno nie zauważyć rezerwatu ponieważ informują o tym odpowiednie tablice, a sporej wielkości skały również rzucają się w oczy pomiędzy drzewami.
O rezerwacie
Rezerwat znajduje się na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i został założony w 1978 roku. Obejmuje obszar o powierzchni 10,59 hektara. Przedmiotem ochrony w rezerwacie są zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą oraz wychodnie piaskowców triasowych z występującą na nich roślinnością naskalną.
Kamień Michniowski to najwyższe wzniesienie Pasma Sieradowickiego – wznosi się na wysokość 435 metrów nad poziomem morza. Przez teren rezerwatu przechodzi niebieski szlak turystyczny.
Większość trasy do rezerwatu biegnie leśną ścieżką pośród drzew.
Warto odwiedzić?
Pomimo tego, że rezerwat Kamień Michniowski nie jest najpopularniejszym miejscem wśród turystów to jest to miejsce ciekawe. Idąc na miejsce możemy spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, a i same skały, które odsłaniają się w rezerwacie są interesujące.
Ciekawostką jest fakt, że Nadleśnictwo Suchedniów wprowadziło karty, na których zbiera się pieczątki i po odwiedzeniu czterech miejsc związanych z geologią regionu i potwierdzeniu tego faktu przybiciem pieczątki, możemy zgłosić się po specjalną odznakę. Zarówno karty do zbierania jak i pieczątki znajdują się w niewielkich pudełkach/domkach. Do zaliczenia macie 4 punkty – Kamień Michniowski, Oczy Ziemii, Brama Piekielna i Piekło Dalejowskie.
Co w okolicy?
Okolica rezerwatu jest bardzo ciekawa. Jedną z bardziej znanych destynacji turystycznych jest Mauzoleum Martyrologi Wsi Polskich. Pomimo tego, że nazwa nie zachęca to polecam miejsce to odwiedzić. Na interaktywnej ekspozycji poznacie losy polskich wsi (w tym Michniowa) podczas II Wojny Światowej, poznacie historie ludzi po obu stronach barykady. Tekst o tym miejscu czeka na Was tutaj – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Warto także pospacerować po Sieradowckim Parku Krajobrazowym, a dla wytrwalszych wycieczka do Rezerwatu Wykus to doskonały pomysł.