Udostępnij
Planując wizytę w Jerozolimie wiedziałem, że chcę odwiedzić stare miasto i Instytut Yad Vashem. Znajomi z Tel-Avivu polecili mi jednak jeszcze jedno miejsce – Muzeum Izraela. Położone jest kilka przystanków od centrum, a na jego zwiedzenie potrzebujecie co najmniej pół dnia!
Czy warto zaplanować wizytę w tym miejscu? Od razu zdradzę Wam, że tak, a dlaczego, o tym przekonacie się poniżej!
Lokalizacja i dojazd
Muzeum Izraela położone jest w pobliżu Knesetu – izraelskiego Parlamentu. Od Starego Miasta Jerozolimy dzieli je nieco ponad 3 kilometry. Możecie trasę tę pokonać na piechotę lub skorzystać z autobusu, który jedzie w te okolice. Przy muzeum znajduje się parking, gdzie możecie zostawić swój samochód.
Bilety i godziny otwarcia
Muzeum czynne jest różnie, w zależności od sezonu. Na dzień pisania tekstu godziny otwarcia były następujące:
- niedziela, poniedziałek, środa i sobota – 10.00-17.00
- wtorek 16.00-21.00
- czwartek – 10.00-21.00
- piątek 10.00-14.00
Bilety do Muzeum Izraela w Jerozolimie najlepiej kupić online, aby uniknąć stania w kolejce. Kosztują one:
- Dorośli – 54 szekle
- Dzieci (5-17 lat) – 27 szekli (we wtorki i soboty za darmo)
- Obowiązują także zniżki dla seniorów, niepełnosprawnych i grup
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie placówki – Strona Muzeum Izraela w Jerozolimie.
Ekspozycje w Muzeum Izraela
O ekspozycji Muzeum Izraela ciężko napisać w jednym artykule, bo ich ilość jest ogromna. Do dyspozycji gości udostępnione są wystawy czasowe i stałe. Moje zwiedzanie muzeum rozpocząłem około godziny 15.00 (miałem tylko 3 godziny do zamknięcia). Panie, które sprzedawały bilety były zdziwione i ostrzegały, że to bardzo mało czasu. Postanowiłem jednak zaryzykować i pomimo tego, że potwierdzam, czasu było za mało, to starałem się wykorzystać go w 200%.
Całość dzieli się zasadniczo na cztery skrzydła – Sztuki, Judaiki i Etnografii Żydowskiej, Archeologii i Młodzieży. To ostatnie przeznaczone jest na warsztaty i lekcje.
Największą wystawą jest ta dotycząca archeologii. Poznać na niej możemy różne kultury oraz artefakty pochodzące z wykopalisk. Ekspozycja nie jest przesycona multimediami, ale jest nowoczesna i przyjemna do oglądania.
Osobną część stanowi ekspozycja poświęcona tematyce żydowskiej. Znajdziemy tam salę dotyczącą obrzędów żydowskich – dowiecie się w niej wszystkiego o ślubach czy pogrzebach. Osobna część poświęcona jest strojom z całego świata, a jeszcze inna pamiątkom z różnych krajów. Ciekawą częścią wystawy są odtworzone wnętrza synagog z różnych regionów świata. Każda z nich jest inna, ale wszystkie mają coś w sobie.
Oprócz tego w Muzeum Izraela znajdziecie ekspozycje dotyczące sztuki z różnych okresów i lokalizacji, zarówno tej tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Całkiem spora ekspozycja, którą miałem okazję oglądać dotyczyła także Ameryki Środkowej.
Jeżeli do wystaw stałych dodamy te czasowe, to czeka tam na Was kilkanaście ekspozycji!
Ogród Sztuki
Zwiedzanie Muzeum Izraela rozpocząłem od wizyty na zewnątrz. Takie zalecenia otrzymałem od pani, która sprzedawała bilety i postanowiłem się do nich dostosować. Tereny zielone wokół muzeum są ogromne. Znajdziecie na nich sztukę nowoczesną i tradycyjną. Ekspozycja zewnętrzna stale się powiększa.
Najciekawszym chyba elementem jest ogromna makieta jerozolimskiego starego miasta. Odzwierciedla ona miasto sprzed 66 roku, kiedy to wybuchło powstanie przeciw Rzymianom, skutkujące zniszczeniem części miasta.
Tuż obok makiety znajduje się wejście do Sanktuarium Zwojów, gdzie czekają na Was cenne rękopisy Biblii. Wśród nich zwoje znad Morza Martwego znalezione w latach 1947–1956 w grotach Kumran.
Zbiór Rothschilda – UNESCO
Ciekawymi eksponatami prezentowanymi w Muzeum Izraela są niezwykłe księgi. Pochodzą one z XV wieku i wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wykonanie tego zbioru zostało zlecone przez Mojżesza ben Jekuthiela Hakohena w 1479 roku. Był to okres bezprecedensowej aktywności kulturalnej wśród włoskich Żydów, z których środowiska pochodziło wielu uczonych, artystów, poetów i lekarzy.
Od samego początku rękopis miał być dziełem pełnym przepychu, obejmującym niemal każdy zwyczaj religijnego i świeckiego życia żydowskiego. Od dawna uważa się go za najbardziej elegancki i bogaty ze wszystkich rękopisów hebrajskich.
Warto odwiedzić?
Muzeum Izraela w Jerozolimie to moim zdaniem obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście, tuż po wizycie na Starym Mieście. Muzeum robi ogromne wrażenie, a zgromadzone kolekcje są wyjątkowe i bardzo bogate. Fani historii (zwłaszcza starożytnej) poczują się tam jak w raju, a i osoby, których interesuje życie kulturalne i religijne Żydów, również będą z wizyty zadowolone!