Wśród kuchni świata w czołówce moich ulubionych jest meksykańska. Od dawna planuję wizytę w tym kraju, znajomi zapraszają, ale okazji jeszcze nie było. Jest on jednak na liście „kolejnych” do odwiedzenia. Co kojarzy się z kuchnią meksykańską? Na pewno tortilla w różnych postaciach i papryczki chilli. Dla tych, którzy już tej kuchni próbowali w obowiązkowym zestawie smaków znajdzie się też guacamole i inne salsy, fasola oraz czekolada.

Do tej pory w Kielcach brakowało mi lokalu poświęconego kuchni Meksyku. Znalazłyby się lokale oferujące meksykańskie „co nieco”, ale najczęściej tylko jako element menu. Chyba najbardziej meksykańskim menu w Kielcach dysponuje El Paso.

Companieros

Z nieukrywaną radością przyjąłem informację, że ma u nas otworzyć się nowy, meksykański lokal. Companeros, bo tak się nazywa, znajduje się w Galerii Korona i czynny jest od dzisiaj. Oferuje meksykańskie przekąski. Z oferty możemy wybrać „opakowanie” – nasz wybór, czy będzie to tortilla (burrito lub quesadilla), tacos czy wraps. Później dobieramy nadzienie. Może być ono mięsne (kurczak, wołowina lub wieprzowina) lub warzywne. Na koniec czeka na nas jeszcze wybór sosu.

Companieros
Companieros

Na pierwszy ogień u mnie poszedł zestaw 3 taco. Wybrałem każde z innym nadzieniem i o różnym stopniu ostrości. Były chrupiące i sycące, a najbardziej do gustu przypadła mi wołowina. Podzielona była na włókna (mogę zaryzykować, że to łopatka). Najostrzejsza salsa dla mnie była do zjedzenia bez problemu, ale myślę, że niektórzy mogą mieć problem.

Companieros

Do celów testowych domówiłem jeszcze burrito z kurczakiem. Zawierało ryż, fasolę, wspomnianego już kurczaka i sporo warzyw. Było smaczne i meksykańskie. Jeżeli będziecie mieli plan na taki zestaw jak ja, to zacznijcie od burrito i sprawdźcie, czy więcej Wam się zmieści. Do zestawu wziąłem granitę przypominającą bezalkoholowe mojito, która w razie potrzeby dobrze ugasi pożar w ustach.

Companieros
Companieros

Pomimo tego, że lokal wygląda na „galeryjny”, to jedzenie jest smaczne i stwarza wrażenie zdrowego. Za 10-15 zł można pojeść. Dzięki takiemu miejscu Galeria Korona dostała plusik przy wyborze miejsca na zakupy.

Companieros