Łowicz kojarzy nam się często z folklorem. Jeżeli wybieracie się w te rejony i chcecie poznać tę tematykę bliżej to jednym z miejsc, które Wam polecam jest skansen w Maurzycach! Niebieskie chaty, wycinanki, pająki i wiele innych ciekawostek czeka tam na Was!

Skansen w Maurzycach – jak dojechać?

Jak sama nazwa wskazuje muzeum to znajduje się w Maurzycach – wsi w powiecie łowicki, w gminie Zduny. Od centrum Łowicza skansen oddalony jest o 10 kilometrów.

Aby dotrzeć do skansenu musicie skręcić z drogi nr 92 (Łowicz-Kutno). Trasa jest dobrze oznakowana, ale ostatni odcinek, prowadzący do parkingu jest w kiepskim stanie. Jeżeli macie samochód z bardzo niskim zawieszeniem to jedźcie powoli.

Skansen w Maurzycach

Historia skansenu

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach został udostępniony do zwiedzania w połowie lat osiemdziesiątych. Plany jego powstania istniały już w latac sześćdziesiątych. Pierwotnie miał on obejmować 17,67 hektarów, ale później został powiększony. W 1996 roku został on wpisany a listę zabytków.

Godziny otwarcia i bilety

Skansen czynny jest od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00-17.00, a od 17.00 do 18.00 istnieje możliwość zwiedzania tylko z zewnątrz (bilet spacerowy). W pozostałą część roku skansen w Maurzycach jest nieczynny.

Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł. W godzinach 17.00-18.00 obowiązuje wspomniany już bilet spacerowy kosztujący 4 zł. Jeżeli chcecie wejść na teren skansenu z psem to jest taka możliwość, ale kosztuje Was to dodatkowo 5 zł i za tą cenę dostajecie szufelkę i torebkę, żeby po nim posprzątać.

Ekspozycja

Na terenie skansenu znajduje się ponad 40 obiektów reprezentujących różnego typu budowle z XIX i XX wieku. Całość podzielona została na dwa historyczne układy przestrzenne – starą i nową wieś. Prezentowane obiekty pochodzą z terenu dawnego Księstwa Lowickiego.

Moja wizyta w skansenie była samotna. Chyba nie było nikogo oprócz mnie na jego terenie. Myślę, że z jednej strony była to kwestia kiepskiej pogody, a z drugiej października, który nie jest szczytem sezonu turystycznego 🙂 Mi ten fakt nie przeszkadzał, a wręcz podobało mi się takie zwiedzanie!

Kilka budynków na trasie zwiedzania było wyłączone z użycia z powodu renowacji, ale sporo czekało na to, aby do nich zajrzeć. Oprócz klasycznych chat, możecie obejrzeć szkołę, wiatrak, kościół i pomieszczenia gospodarcze. Po drodze mijamy także różnorodne elementy maej architektury, które dodają klimatu – kapliczki, studnie, itp.

Ciekawostką jest miejsce z kilkoma starymi wozami strażackimi – możecie tam znaleźć bardzo ciekawe okazy marki Star!

Wycinanki i pająki

Obowiązkowym elementem domu łowickiego były wycinanki. Dawnie przyczepiane były na belkach pod sufitem.

Podzielić je można na trzy grupy:

  • okrągłe „Gwiozdy”
  • prostokątne „Kodry”
  • pionowe „Tasiemki”

Z czasem jednak zmieniały się kształty i wymiary belek, a wycinanki lądowały także w ramkach na ścianach. Oprócz nich obowiązkowym elementem dekoracyjnym w domach łowickich były także wieszane pod sufitami pająki. Prawdopodobnie pojawiły się one wcześniej niż wycinanki. Wykonywane one były z słomy, fasoli, grochu, piór oraz bibuły. Tworzone były co roku na Święta Bożego Narodzenia.

Skansen w Maurzycach

Warto?

Skansen w Maurzycach to miejsce, które bardzo mi się podobało. Moja wizyta miała miejsce po sezonie więc praktycznie cały obiekt miałem dla siebie. Piękne, niebieskie chaty i wiele innych obiektów sprawia, że spacer po skansenie to czyta przyjemnosć.