Różnych kuchni w Kielcach można spróbować. Jedną z pierwszych, która na szerszą skalę zawitała do mojego miasta jest kuchnia azjatycka. Lokale często zwane chińskimi nie zawsze takie są. Zazwyczaj mają jakieś elementy kuchni Chin, ale najlepiej nazywać je azjatyckimi. Czas na bar XEN!

Jednym z lokali, który wielokrotnie testowałem „na miejscu” i „w dowozie” jest bar azjatycki Xen. Znajduje się przy ul. Paderewskiego i Sienkiewicza. W lokalu pracują głównie Azjaci, lecz po polsku da się dogadać. Na miejscu jest sporo miejsc do siedzenia. Do dyspozycji gości są różne sosy na bazie chili. Oba czerwone, ale jeden ostry, a drugi łagodniejszy.

Z menu spróbowałem wielu rzeczy. Z ciekawszych i smaczniejszych warto spróbować ryby na chrupko, kurczaka na chrupko lub kokosowym cieście (kulki), a na większy apetyt makaron z którymś z mięs. Dostępne są także dania na gorących półmiskach i zupy. Te drugie w kilku smakach, lecz nie każdemu będą pasować.

Dzisiaj zaczęło się od zupy Won-ton. Jej nazwa pochodzi od pierożków dodawanych do środka. W tym wypadku pierogi były dwa. W zupie pływał kurczak, kapusta pekińska, dymka i grzyby. W smaku zupy wyczuwalny był także olej sezamowy. Zupa ta jest konkretna i można się nią najeść. Smak jednak ma charakterystyczny i nie każdemu przypadnie do gustu. Kosztowała 7 zł.

xen

Zamówiliśmy także makaron sojowy z wołowiną. Oprócz dwóch składników z nazwy na talerzu pojawiła się także surówka z kapusty. Makaron usmażony był z marchewką, kapustą pekińską i grzybami. Porcja spora na większy apetyt. Kosztowała 13,50 zł.

xen

Spróbowaliśmy także kurczaka na chrupko. Podawany jest on z ryżem i wspomnianą wcześniej surówką z kapusty. Może to zależy od dnia, ale spotkałem się już z dwoma rodzajami podania kurczaka. Dzisiaj były to trzy spore kawałki w cieście z wiórkami kokosowymi smażone na chrupko. W przeszłości zdarzało się, że kawałki były mniejsze, ale było ich więcej. Bardzo dobre z sosem. Kosztował 13 zł.

xen

Na zakończenie zamówiłem jeszcze sajgonki. Dobrze usmażone z warzywami i makaronem sojowym w środku. Kolejny raz sos dobrze do nich pasował. Kosztują 2 zł za sztukę.

xen
xen

Często zamawiam z Xen również dostawę. Dania przyjeżdżają w dobrym stanie i najczęściej bardzo szybko.

Na większy głód numer telefonu 797 759 941