Stare cmentarze są często jedynymi śladami po ludziach, którzy zamieszkiwali miasta i wsie. Cmentarz ewangelicki w Łowiczu jest właśnie takim miejscem! Ma już 180 lat i leży w sąsiedztwie cmentarza katedralnego.

Właściwie jest to cmentarz ewangelicko-augsburski, a na jego terenie znajduje się Dom Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łowiczu.

Lokalizacja

Wejście na cmentarz znajduje się przy ul. Bocznej, ale możecie wejść na jego teren także od stronę cmentarza katedralnego. Znajduje się on niecały kilometr od Starego Rynku w Łowiczu. Przy bramie cmentarnej znajduje się kilka miejsc do zaparkowania samochodu.

Historia cmentarza

Jak już wiecie, historia cmentarza sięga 1841 roku. Na terenie nekropolii znajdziemy wartościowe nagrobki w tym kaplice grobową rodziny Sax.

Cmentarz wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków:

  • Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łowiczu, nr rej.: 808 z 1991-11-20
  • Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łowiczu – Kaplica grobowa Saxów, nr rej.: 808 z 1991-11-20
  • Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łowiczu – Brama, nr rej.: 808 z 1991-11-20

Społeczność ewangelicka w Łowiczu

Już w 1818 roku Ewangelicy z Łowicza zaczęli starania o udostępnienie im pomieszczeń na nabożeństwa. Decyzja o utworzeniu parafii ewangelickiej zapadła w 1836 roku. Uroczystej erekcji parafii dokonał warszawski duchowny ewangelicko-reformowany Fryderyk Jakub Teichman. Pastorem proboszczem został wtedy Gustaw Ludwik Schwartz.

Chwilę po tym fakcie rozpoczęto starania o wybudowanie kościoła. Został on poświęcony w 1839 roku (budowa jednak jeszcze przez kilka lat się ciągnęła). Swój udział w poprawkach do projektu budynku miał Henryk Marconi. Budynek nadal istnieje i znajduje się przy ulicy Podrzecznej, ale nie pełni już funkcji religijnej (został sprzedany miastu w 1985 roku).

Warto odwiedzić?

Cmentarze często są omijane przez turystów, a moim zdaniem warto czasem je odwiedzić. Są to często jedyne ślady po ludziach, a często całych społecznościach, które kiedyś istniały, a aktualnie już ich nie ma albo jest niewiele. Cmentarz ewangelicki w Łowiczu nie jest duży, ale spacer po nim wart jest uwagi!