Udostępnij
W Cieszynie byłem już kilka razy i za każdym razem staram się w nim znaleźć coś ciekawego. Tym razem moja wizyta była tylko chwilowa w drodze dalej, ale udało mi się odwiedzić cmentarz żydowski w Cieszynie, który uważam za jeden z ciekawszych obiektów tego typu jakie znam.
Lokalizacja
Cieszyn
O Cieszynie mona by pisać wiele. Często odwiedzam to miasto bo jest pełne zabytków i jest także doskonałą bazą wypadową na drugą stronę granicy. Cieszyn jest jednym z niewielu miast, które po Polskiej stronie wygląda zdecydowanie lepiej niż po przeciwnej. Spójrzmy na Słubice-Frankfurt czy Zgorzelec-Gorlitz – tam miasta po przeciwnej stronie prezentują się zdecydowanie lepiej. W przypadku Cieszyna mamy czym sie pochwalić. Miasto to ma bogatą historię, a ostatnio odkryłem w niej także ślady żydowskie. Stanowili oni liczną grupę mieszkańców Cieszyna, a historia cmentarzy jest na to jednym z dowodów.
Cmentarz żydowski w Cieszynie
Właściwie dwa cmentarze – Stary i Nowy Położone są przy tej samej ulicy (Hażlaskiej) po dwóch jej stronach. Cmentarz Stary powstał w XVII wieku, ale na początku teren był własnością rodziny Singerów W 1785 roku został sprzedany gminie żydowskiej w Cieszynie, a ostatni pochówek został tam wykonany w 1928 roku. Jest to jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Aktualnie należy on do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Bielsku-Białej, a zachowało się na nim ponad 1500 nagrobków. Podczas II Wojny Światowej cmentarz ten miał zostać zamieniony w park, ale zalecenie nie doczekało się realizacji. Przy ulicy znajduje się dom przedpogrzebowy, który w latach siedemdziesiątych służył jako magazyn.
Cmentarz Nowy powstał z powodu braku miejsca na starym kirkucie. Założony został w 1907 roku. Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1961 roku. Podobnie jak Cmentarz Stary tak i nowy przetrwał wojnę pomimo planów zrobienia i z niego parku. Domu pogrzebowego nie udało się odbudować w jego pierwotnej formie. Został wyremontowany jako trwała ruina.
Oba cmentarze wpisane są do rejestru zabytków i od razu po wizycie na nich będziecie wiedzieć, który jest stary, a który nowy. Na nowym widać rozplanowanie i teren przygotowany pod kirkut. Na starym widać dzikość, która nadaje temu miejscu sporo uroku.
Będąc w okolicy odwiedźcie cmentarz żydowski w Cieszynie!
Okolica Cieszyna
Sam Cieszyn sprawdza się dobrze jako cel podróży, ale jest też doskonałym miejsce na postój w drodze do Czech czy dalej. Warto zwiedzić Browar Zamkowy i zobaczyć romańską rotundę, której wizerunek możecie znaleźć na banknocie 20 złotowym. Jest to także doskonała baza wypadowa. W okolicy (juz po czeskiej stronie) znajdziecie m.in:
- Muzeum Tatry
- Stramberk
- Browar Radegast
- Krzywy Kościół w Karvinie
- wiele innych! :)