Krzywą wieżę w Pizie zna chyba każdy. My ostatnio odkryliśmy nową budowlę, która również od pionu odstaje. Znajduje się w czeskiej miejscowości, położonej nieopodal polskiej granicy. Krzywy kościół w Karvinie zaskakuje turystów!

Jest to kościół, o którego istnieniu dowiedzieliśmy się przeglądając lokalne foldery turystyczne. Znajduje się kilka kilometrów od polskiej granicy w regionie Czech, który znany jest z wydobycia węgla kamiennego. Poprzednie zdanie jest początkiem rozwiązania zagadki jego krzywizny.

Sam kościół jest pod wezwaniem św. Piotra z Alkantary. Jest to świątynia rzymskokatolicka i nadal są w niej odprawiane nabożeństwa. Jest to kościół parafialny. Wybudowany został w 1736 roku, ale w jego miejscu wcześniej znajdowała się drewniana świątynia.

Krzywy kościół w Karvinie – historia

Od połowy XIX wieku w regionie prowadzone były intensywne prace górnicze, które spowodowały. Pochylenie budynku o prawie 7°. Nachylenie robi wrażenie, ale na mnie większy efekt wywarł fakt, że cały teren obniżył się o ponad 30 metrów. Pokazuje to dobrze, rycina na tablicy informacyjnej.

W latach 90 przeprowadzone zostały prace konserwacyjne i remontowe, dzięki którym kościół nadal stoi. Wpisany jest on również na listę kulturalnych pamiątek Czeskiej Republiki oraz do Czeskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

Msze święte odbywają się tu regularnie w każdą niedzielę i święto o godzinie 9:30. W miesiącach letnich obiekt bywa otwarty dla zwiedzających w weekendy. My akurat trafiliśmy na koniec mszy, ale jak podjechaliśmy to ksiądz zamykał więc nie zdążyliśmy wejść do środka.

Okolica

Karvina
Karvina
Karvina
Karvina
Karvina
Karvina

Dookoła nie ma zbyt wiele rzeczy. Są jeziorka więc można pospacerować. Jeżeli już będziecie to warto odwiedzić też położony w Karwinie Pałac Fryštát, a właściwie nie sam budynek bo jak dla mnie wygląda on mało atrakcyjnie, ale położony obok niego park.