Lubicie skanseny? Ja bardzo i jeżeli tylko jakiś mam pod ręką to odwiedzam go od razu! Tym razem zapraszam Was do największego czeskiego skansenu znajdującego się w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm.

Lokalizacja

Muzeum to właściwie nazywa się Valašské muzeum v přírodě i jak łatwo się domyślić po tytule artykułu znajduje się w mieście Rožnov pod Radhoštěm. Wchodzi ono w skład zespołu muzeów – Národní muzeum v přírodě (Oprócz niego są w nim muzeum Vysocina, Hanackie i Zubrnice). Przy muzeum jest kilka parkingów, ale przy dużych wydarzeniach, które są tam organizowane warto przyjechać nieco wcześniej, aby uniknąć długiego spaceru (oszczędzajcie nogi na skansen!:)).

Bilety i godziny otwarcia

W zależności od tego, którą część muzeum chcemy zwiedzać ceny i godziny otwarcia mogą się różnić. Bilety do części Dřevěné městečko i Valašská dědina kosztują po 100 CZK (80 CZK ulgowy i 50 CZK dla dzieci 6-15 lat). Mlýnská dolina kosztuje odpowiednio 80 CZK, 60 CZK i 40 CZK. Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo

Ekspozycje

Jak mogliście zauważyć wyżej skansen składa się z trzech ekspozycji. Ja byłem tam w zimie i część Walaska nie była wtedy otwarta, ale Drewniane miasteczko zrobiło także dobrą robotę. Powstało ono w 1925 roku więc ma prawie sto lat!

Możemy w niej zobaczyć ponad 20 obiektów. Wśród nich znajdują się szopy, dom mieszczański, kościół, ule, cmentarz czy gospoda. Wnętrza domów są urządzone w stylu z epoki i w większości można je zwiedzać. Napisy przy budynkach są po czesku, angielsku i polsku.

Z tego co udało mi się dowiedzieć zdecydowanie warto odwiedzić część Valašská dědina gdzie znajdziemy żywe zwierzęta i różnorodne warsztaty, gdzie możemy zobaczyć na żywo tradycję ludową.

Wieża widokowa – Jurkovičova rozhledna

Niedaleko skansenu znajduje się ciekawa wieża widokowa. Warto poświęcić na wejście do niej około 20 minut, aby podziwiać piękną panoramę Beskidów i miasta. Bilet wstępu na górę dla osoby dorosłej kosztuje 40 CZK.

Masopust

Masopust to tradycja czeska! Pochody masopustowe organizowane są co roku na zakończenie karnawału. Wydarzenie takie odbywa się również w skansenie! Jeżeli planujecie zimowe zwiedzanie to sprawdźcie daty i wybierzcie się wtedy! Więcej o Masopuście znajdziecie w moim tekście.

Browar

W Roznovie pod Radhostem znajduje się także ciekawy browar. Jeżeli po wizycie w skansenie będziecie potrzebować chwili relaksu to zajrzyjcie tam koniecznie. Wyśmienite piwo, piwne łaźnie i nowoczesna restauracja czekają na Was. Więcej o tym miejscu w tekście.

Warto?

Zdecydowanie tak! Ja planuję tam wrócić bo nie widziałem części ekspozycji. Piękne położenie muzeum, ciekawa okolica i interesujące obiekty to wystarczający powód!