Dla wielu z nas dowód osobisty jest dokumentem, którego używamy w podróży. Podróżując po Schengen nie potrzebujemy paszportu, a wielu z nas nawet go nie ma. Dowód potrzebny jest do zameldowania się w hotelu i podczas wyrywkowych kontrolni. A co zrobić, jeśli zgubisz dowód za granicą?

Tekst ten, podobnie jak teksty wielu raperów, napisało życie. Podczas ostatniej wizyty w Czechach dowód mój w magiczny sposób zniknął. Najprawdopodobniej wypadł mi z kieszeni zaraz po tym, jak odebrałem go z hotelowej recepcji. Portfel na szczęście był nadal na swoim miejscu, ale bez tego jednego, dość istotnego dokumentu. I to jest oczywiście przestroga, żeby zawsze chować dowód na swoje miejsce – kieszenie nie są właściwe do tego celu.

Pierwszą kwestią dotyczącą utraty dowodu jest określenie, czy go zgubiliśmy, czy został nam ukradziony. W tym drugim przypadku należy zgłosić fakt na policję. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia.

Przyjmijmy jednak, że tak, jak ja, dowód zgubiliście. I znowu mamy dwie możliwości. Pierwszą jest anulowanie dowodu, a drugą, występującą w sytuacji, gdy jest nadzieja, że go jeszcze znajdziemy, jest czasowe zawieszenie dokumentu.

W mojej sytuacji przejrzałem wszystkie miejsca po kilka razy i zdecydowałem, że raczej go nie odnajdę. Znajdziecie w Internecie wiele informacji, że utratę dowodu należy zgłosić w konsulacie, ale nie jest to jedyna droga. W sytuacji, w której w danym kraju jest jeden konsulat i nie jest Wam po prostu po drodze, możecie skorzystać z Internetu. Od razu uprzedzę, że przejście całej procedury za pomocą telefonu nie należy do najłatwiejszych, więc lepiej użyć do tego komputera. Jak to zrobić?

  1. Do anulowania dowodu przez internet potrzebujecie profilu zaufanego. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możecie załatwić sporo urzędowych spraw online. Jeżeli nie macie profilu, a korzystacie z bankowości internetowej, to mozecie w bardzo prosty sposób go założyć. Szczegóły na temat profilu znajdziecie tutaj. W skrócie profil zaufany możecie założyć przez Internet za pomocą podpisu kwalifikowanego lub wspomnianej wcześniej bankowości internetowej. Jako, że podpisu zapewne nie macie, to w banku bez problemu to załatwicie tak, jak i ja zrobiłem.
  2. Jeżeli macie już profil zaufany, to już jest z górki. Warto pamiętać, że jest on ważny 3 lata, później należy go przedłużyć. Założenie profilu jest bezpłatne i zrobicie to bez czekania.
  3. Kolejnym krokiem jest przejście do strony login.gov.pl. Logujemy się na niej profilem zaufanym. Wybieramy powód zgłoszenia (uszkodzenie lub utrata) i klikamy unieważnij dowód. Potwierdzamy unieważnienie profilem zaufanym i kodem z otrzymanego SMS-a.
  4. Twój dowód od razu zostanie unieważniony. Na skrzynkę ePUAP otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu utraty dowodu. Nie szukajcie go w swojej skrzynce mailowej. Musicie wejść na wspomnianą stronę i wejść w swoją skrzynkę odbiorczą właśnie tam.
  5. Przez Internet możecie także sprawdzić czy Wasz dowód jest unieważniony (musicie znać serię i numer). Możecie to zrobić tutaj.
  6. Jeżeli dysponujecie swoim zdjęciem „dowodowym” to możecie także złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Możecie to zrobić tutaj.

Jakie problemy może wygenerować nam zgubienie dowodu? Jest ich kilka. Przede wszystkim mamy problem z wylegitymowaniem się za granicą. Większym jednak problemem są kwestie kredytów i innych zobowiązań zaciągniętych na nasze dane.

Odpowiedź na pyatnie, co zrobić jak zgubisz dowód za granicą jest prosta – anulować! Dzięki tej krótkiej instrukcji możecie uniknąć problemów związanych z kradzieżą Waszej tożsamości.