Wśród bardzo wielu imprez targowych organizowanych przez Targi Kielce jest kilka, na które chodzę z większą ochotą. Oprócz tych sportowych i militarnych to właśnie targi Agrotravel są jednymi z ciekawszych.

Odbywają się one w towarzystwie kilku innych imprez (w tym targów Dom i ogród, na których można zaopatrzyć się w rośliny z całego świata do domu i ogrodu). Wróćmy do Agrotravel. Dlaczego warto je odwiedzić? Powodów jest kilka. Ogólnie rzecz biorąc są to targi turystyki wiejskiej i agroturystyki. Podstawowym powodem, dla którego warto być to poznanie oferty na wypoczynek z dala od gwaru miast. Wśród wystawców (z Polski i zagranicy) znajdują się gminy, wsie, Lokalne Grupy Działania, stowarzyszenia, portale, urzędy i wiele innych. Praktycznie każdy z wystawców chętnie opowie o swojej okolicy i przekaże materiały. Aby jednak wzbudzić ducha konkurencji stoiska prześcigają się w aktywnościach aby zwrócić uwagę zwiedzających. Bardzo częstym widokiem są ludzie w strojach ludowych, występy zespołów muzycznych oraz poczęstunki. Degustacje produktów stałych (ciasta, chleb ze smalce, mięsa, sery, ryby, itd.) oraz płynnych (lokalne wina i wszelkiej maści nalewki) pomogą poznać smaki regionu, do którego chcemy się wybrać.

Oprócz wymienionych wcześniej wystawców na targach spotkać można także lokalnych producentów artykułów wszelakich (miody, sery, ceramika, itd.). Najważniejszym elementem łączącym wszystkich jest ich regionalność. Odwiedziłem kilka stoisk mi znajomych. ROT Świętokrzyski prezentował mega grę planszową, przyczepę oraz sporo materiałów. Całkiem niedaleko znajdowało się stoisko Szlaku Przygody wraz z gminami, które wchodzą w jego skład. Spotkałem także Winnicę nad Jarem, której wina opisywałem m.in. tutaj. Tak jak pisałem każdy chciał się jakoś wyróżnić. Na stoiskach można było m.in. kupić własnoręcznie zasadzoną truskawkę, zrobić świeczkę z pszczelego wosku, popływać kajakiem na symulatorze czy wykonać wielkanocne jajko z gliny.

Fotograficznie zwracałem też uwagę na aspekt kulinarny. Niektóre stoiska pełne były przysmaków zarówno płatnych jak i darmowych. Targi te odbywają się co roku, a jeżeli w tym nie byliście to trwają one do niedzieli (13 IV) więc macie jeszcze szansę.

agrotravel2014

Na targach pojawili się też kowale

agrotravel2014

Na stołach królował chleb ze smalcem

agrotravel2014

Zasadź truskawkę

agrotravel2014

Przysmaki szybko znikały, ale w ich miejsce pojawiały się nowe

agrotravel2014

Ogromny sękacz

agrotravel2014

Ukraińskie ozdoby

agrotravel2014

Podobne ozdoby w innej formie

agrotravel2014

Szlak Przygody

agrotravel2014

Warsztat z Muzeum Dom Tkaczki

agrotravel2014

Robimy świeczkę z pszczelego wosku

agrotravel2014

Wielkanocne ozdoby pojawiały się bardzo często

agrotravel2014

Na słodko i na słono

agrotravel2014

Słuszne ilości ciasta

agrotravel2014

Rzeźbienie na żywo

agrotravel2014

Nowa Słupia

agrotravel2014

Każdy znalazł by coś dla siebie

agrotravel2014

Dawne rzemiosło

agrotravel2014

Świętokrzyska gra planszowa

agrotravel2014

Pojawiła się też porcelana

agrotravel2014

Nie zabrakło też czarownic