Z czym Wam się kojarzy Ponidzie? Mogę zaryzykować, że wśród pierwszych haseł pojawią się gipsy, piękne krajobrazy i ciekawa roślinność. Rezerwat Skotniki Górne to miejsce, gdzie wszystkie te elementy na Was czekają!

Lokalizacja i dostępność

Rezerwat Skotniki Górne znajduje się w miejscowości Zagość Stara w gminie i powiecie pińczowskim. Dostać się tam możecie od dwóch stron. My doszliśmy od strony Zagości Starej, zostawiając samochód w okolicach gospodarstwa Stara Zagość 59), ale możecie dostać się także od strony Żukowa.

Rezerwat

Rezerwat został utworzony w 1962 roku i obejmuje obszar 1,9 hektara (Rozp. MLiPD z 28 lipca 1962; MP. 68/1962, poz. 319). Jest to rezerwat stepowy. Teren podlega ochronie czynnej, a chroniona jest wychodnia gipsów wraz z murawami kserotermicznymi.

Flora i Fauna

Rezerwat położony jest wśród pól, ale roślinność, którą tam znajdziecie wyróżnia się na ich tle. Są to murawy kserotermiczne (ciepłolubne). Występują one na gipsach, które odsłaniają się w szczytowej części (odsłonięcia nie są imponujące – jeżeli zależy Wam na gipsach to zajrzyjcie np. do Chotla Czerwonego).

Wśród gatunków, chronionych występujących w rezerwacie znajdują się m.in. ostnica włosowata, śniadek cienkolistny, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, ożota zwyczajna, turzyca delikatna, gęsiówka uszkowata i stulisz miotłowy. W rezerwacie występują także ciekawe gatunki owadów.

Warto?

Rezerwat ten to miejsce bardzo ciekawe jeżeli chodzi o rozpościerające się z niego pejzaże oraz rosnące tam rośliny. Jest to dobre miejsce na spacer wśród pól i łąk.

Będąc w okolicy warto zajrzeć także do rezerwatu Polana Polichno (artykuł), Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu (artykuł) czy Chotla Czerwonego (artykuł).