Udostępnij
Czeskie szkło to jeden z produktów kojarzonych z tym krajem. Często kupowane jako pamiątka z pobytu u naszych sąsiadów. Jest wiele miejsc, gdzie możecie się o produkcji szkła dowiedzieć. Dzisiaj przed Wami huta Moser i mieszczące się przy niej muzeum.
Lokalizacja i zwiedzanie
Huta i muzeum szkła Moser zlokalizowane są w Karlowych Warach (ul. Kpt. Jaroše 46/19). Bilety wstępu do obiektu są zróżnicowane ze względu na zakres. Możemy odwiedzić muzeum, hutę lub oba te miejsca. Jeżeli wybierzemy samo muzeum to bilet będzie kosztował 80 koron (normalny) lub 50 koron (ulgowy). Jeżeli tylko wizyta w hucie to odpowiednio 120 i 70 koron, a bilet połączony 180 i 100 koron. Bilety możecie kupić na miejscu lub dokonać rezerwacji telefoniczne albo mailowo. Przed kompleksem dostępny jest spory parking.
Czeskie szkło
Czeskie szkło od wielu lat od zawsze w świecie było doceniane. Możemy wyróżnić kilka regionów, które w tym obszarze się wyspecjalizowały. Kieliszki, biżuteria czy żyrandole to tylko niektóry z kryształowych wyrobów. Chyba każdy słyszał o szkle z miejscowości Jablonec? Takich miejsc jest jednak więcej i huta Moser jest tego doskonałym przykładem. Obecnie czeskie szkło to nie tylko klasyka, ale także doskonały materiał dla dizajnerów i projektantów sztuki nowoczesnej. Pomimo, że właśnie te najnowsze dzieła bardzo mi się podobają to po niektóre wyroby „klasyczne” też chętnie bym sięgnął. Kieliszki do wina czy szklanki do whisky prezentują się rewelacyjnie.
Muzeum Moser
Przed wizytą w hucie warto odwiedzić znajdujące się obok muzeum. Zaprezentowana jest w nim 160 letnia historia szkła Moser. Znajdziecie tak różnorodne wyroby szklane, ale także informacje o znanych osobach, które hutę odwiedzały lub korzystały z jej wyrobów. Ekspozycja nie jest duża, ale zaprezentowane jest na niej bardzo dużo eksponatów. Do dyspozycji na wystawie mamy audio przewodniki i film.
W muzeum znajduje się statuetka, którą otrzymują zwycięzcy odbywającego się w Karlowych Warach Festiwalu Filmowego. Szklana kula, która jest jej elementem, jest produkowana właśnie w hucie Moser.
Elementem muzealnym, który możemy zwiedzić już przed wejściem do huty jest ekspozycja dotycząca całego procesu produkcji szkła. Na planszach mamy zobrazowane kolejne etapy produkcji, a w gablotach znajdziemy efekty poszczególnych procesów technologicznych.
Huta
Huta Moser powstała w 1857 roku. Już 20 lat po powstaniu jej produkty zagościły na dworze cesarza austriackiego Franciszka Józefa I. Nie była to jednak jedyna sytuacja, w której produkty Moser zagościły u koronowanych głów. Spotykane były także na dworze króla Edwarda VII i szacha Mozaffara ad-Dina. Moser posiada 4 sklepy firmowe, w których dostępne są ich produkty.
Tak jak we wszystkich hutach szkła, piece nie są nigdy gaszone. Na hali temperatura jest wysoka i co jakiś czas można spotkać pracowników popijających piwo. Jest ono bezalkoholowe, ale dobrze gasi pragnienie. Praca odbywa się w zespołach pod kierunkiem mistrza. W fabryce Moser „dmuchaniem szkła” zajmują się mężczyźni.
Po wykonaniu danego wyrobu i akceptacji przez mistrza, specjalnie wyznaczone osoby zanoszą je do pieca, w którym powoli się schładzają. Po wystudzeniu przechodzą kolejną kontrolę jakości.
W hucie Moser do produkcji szkła nie używa się ołowiu. Posiada ona w ofercie szkło kolorowe (barwione za pomocą tlenków) jak i „grawerowane”. Najciekawsze były kryształy rzeźbione, których wykonanie zajmuje ponad miesiąc.
Warto?
Zdecydowanie warto! Odwiedziłem już kilka i za każdym razem fascynuje jak szkło powstaje. Zarówno huta Moser jak i znajdujące się przy niej muzeum to miejsce, które i Was zadziwi. Wytwarzane produkty są piękne, ale i nie tanie – na pewno można nimi nacieszyć oczy!
Rudawy jednak to nie tylko szkło. Z ciekawych miejsc w okolicy polecam także wizytę w kopalni Mauritius.