Udostępnij
Bordeaux to piękne, ale i rozległe miasto! Wybór właściwego środka transportu sprawi, że wyciągnięcie z wizyty w tym mieście najwięcej ile się da! Jak poruszać się po Bordeaux? Macie sporo możliwości! Transport w Bordeaux stworzony został z pewnością z myślą o turystach.
Podczas mojego pobytu w tym mieście najcześciej zdarzało mi się jeździć autobusem, na drugim miejscu były tramwaje, a na podmiejskie wycieczki pociąg sprawdził się doskonale!
Bordeaux w skrócie
Bordeaux to miasto we Francji nad rzeką Gironą. Informacja ta w kwestii transportu jest istotna, ponieważ po rzece zorganizowany jest także transport wodny, który ma wspierać ten lądowy.
Miasto ma około 250 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię prawie 50 kilometrów kwadratowych. Dla transportu istotna jest informacja, że centrum miasta wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele uliczek jest zamkniętych dla ruchu, inne są czasowo zamykane lub jednokierunkowe, a jeszcze inne są po prostu za wąskie dla samochodów.
TMB – transport miejski w Bordeaux
Transports Bordeaux Métropole to zintegrowany system komunikacyjny Bordeaux i przedmieść. We wszystkich jego środkach transportu obowiązują te same bilety. Skupia on cały transport w Bordeaux w jednym miejscu.
Skoro już o biletach mowa, to warto wiedzieć, że mają one postać kart zbliżeniowych i trzeba za każdym razem zbliżyć je do kasownika. Bilety te można doładowywać (do 10 przejazdów).
Jeden bilet kosztuje 1,7 Euro i uprawnia do godzinnej jazdy dowolnym środkiem transportu (czas liczony jest od pierwszego skasowania). W ramach tego biletu możemy się przesiadać, za każdym razem pamiętając o „skasowaniu” biletu.
Kupując większą ilość biletów oszczędzamy pieniądze. Przy dwóch, płacimy za nie 3 Euro (1,5 Euro za bilet), a przy dziesięciu 13,70 Euro (1,37 Euro za bilet).
Kupując Bordeaux CityPass macie komunikację miejską w cenie, bez limitu. Razem z darmowymi wstępami do muzeów i niektórych atrakcji daje to fajny produkt dla turystów!
Autobusy
Jeżeli będziecie jechać z lotniska do centrum, obecnie jesteście „skazani” na autobus nr 1. Dojedziecie nim np. bezpośrednio do Targu Kapucynów, o którym jeszcze wam na pewno nie raz powiem. Jeżeli chodzi o inne numery autobusów, to korzystałem kilkukrotnie np. jadąc nr. 38 do Winnicy Saint Ahon. Warto wiedzieć że autobusy nie jeżdżą tylko po mieście. Są też autobusy podmiejskie, które zawiozą Was w miejsca położone tuż poza miastem.
Ważną rzeczą jest fakt, że w autobusach wszystkie bilety kasujemy zbliżeniowo. Oprócz biletów papierowych, możemy używać karty miejskiej, ale także aplikacji mobilnej. Jeżeli chodzi o wejście do autobusu, to wchodzimy do nich zazwyczaj przednimi drzwiami. Możemy tam skasować, czy jak kto woli, zbliżyć bilet, ale możemy także kupić bilet u kierowcy. Oczywiście bilet ten także musimy skasować. Jeżeli używacie biletów okresowych, takich jak np. wspomniany już CityPass, czy też bilet miesięczny, to musicie go też za każdym razem zbliżyć do kasownika. Bilety są papierowe z nadrukowanymi okręgami w trzech kolorach, takim samym jak znajdziecie na kasownikach. W autobusach wsiadamy przednimi, ale wysiadamy innymi drzwiami.
To co jest fajne w autobusach, to to że są tam dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk oraz to, że posiadają ekrany. Jeżeli macie ten sam problem co ja, mianowicie, że czytając po francusku w ogóle nie możecie tego połączyć z wymową to ekrany Wam pomogą. Znajdziecie informacje o tym, na jakim przystanku jesteście oraz jaki jest następny przystanek, a po bokach autobusów znajdziecie też całą jego trasę. Autobusem jechałem wiele razy, dlatego że mieszkałem w hotelu przy lotnisku więc moje zwiedzanie miasta rozpoczynało się właśnie od takiej prawie godzinnej wycieczki do centrum, skąd wracałem dopiero w godzinach nocnych :)
Tramwaje
Jeżeli chodzi natomiast o tramwaje, też używałem ich kilkukrotnie. Tramwaje jeżdżą głównie po centrum i jest ich kilka linii. Linie tramwajowe w przeciwieństwie do autobusów które mają numery, nazwane są literami A,B,C i D. Krzyżują się one w kilku miejscach więc bez problemu możemy zmieniać tramwaje i autobusy w ramach jednego biletu. Chyba najpopularniejszym kierunkiem tramwajowym jest jedna z wizytówek Bordeaux czyli – Cite du Vin.
Miejscem, z którego korzystałem najczęściej był przystanek Quinconces. Odjeżdżają stamtąd tramwaje, niedaleko mamy autobusy i tramwaje wodne, a na piechotę możemy udać się do starego miasta.
Tramwaje wodne
Pomimo, że ten środek transportu kusił mnie bardzo, to nie udało mi się z niego skorzystać – mój plan był za bardzo napięty, ale przy okazji kolejnej wizyty na pewno skorzystam. Tramwaje wodne pływają od poniedziałku do piątku: 7:00 do 19:30, weekendy i święta: 9:00 do 19:30 (do 1 kwietnia 2022 – latem do 20:15). Do dyspozycji pasażerów udostępnione jest pięć przystanków – 3 po lewej stronie rzeki Garony i dwa po prawej.
Pociągi
Z pociągu korzystałem podczas mojego pobytu dwukrotnie. Możecie się nimi poruszać po mieście, ale bardziej pomocne będą na pewno w przypadku wyjazdów poza jego granice. Głównym dworcem jest Gare de Bordeaux Saint-Jean. Jest to duży obiekt, który robi wrażenie, a jego perony bardzo mi przypominają dworzec we Lwowie.
Celem mojej podróży pociągiem było położone nad oceanem miasto Arcachon. Podróż trwała niecałą godzinę a bilet kosztował około 12 Euro. Co ciekawe, za bilet do Arcachon i z powrotem zapłaciłem tyle samo co za bilet Kraków -Bordeaux ;)
Pociągi są zadbane i w większości nie są stare. Ja za każdym razem trafiałem na skład piętrowy, z którego mogłem oglądać okolicę podczas podróży.
Rowery miejskie
Transport w Bordeaux to także rowery! W całym mieście znajdziecie stacje wypożyczania rowerów V3. Stacji jest łącznie 184, a w skład sieci wchodzi 2000 rowerów, z czego 1000 stanowią pojazdy elektryczne. Rower jest dobrym sposobem na podróżowanie, zwłaszcza po ścisłym centrum. Wypożyczenie roweru kosztuje 1,7 Euro na 24 godziny, Później pobierana jest opłata w zależności od używania. Generalnie jest to 2 Euro za godzinę, ale 30 minut jest gratis. Jeżeli pokonujemy krótkie odcinki i zmieniamy rowery nie więcej niż co 30 minut, to usługa ta będzie darmowa.
Hulajnogi i skutery
W całym mieście znajdziecie także skutery i hulajnogi do wynajęcia. Do dyspozycji są różni operatorzy. Nie korzystałem z tych środków transportu, ale mogą być fajnym uzupełnieniem systemu transportu w Bordeaux.
Taksówki
Tak jak w wielu miastach, tak i transport w Bordeaux wzbogacony jest przez różnorodne firmy taksówkarskie. Do Waszej dyspozycji są taksówki, prywatne transfery z lotniska, Uber i wiele innych. Podróż nimi bywa komfortowa, ale ceny są zdecydowanie wyższe, zwłaszcza przy dłuższych dystansach. Przykładowo za autobus z lotniska do centrum zapłacimy wspomniane już 1,70 Euro, a za Ubera ponad 20 Euro. Jeżeli zależy Wam na czasie, to jest taka możliwość. Ja wolę taniej i podziwiać okolice po drodze.
Transport w Bordeaux – podsumowanie
Jak widzicie, transport w Bordeaux jest przemyślany i wygodny dla turystów. Patrząc z perspektywy czasu, cieszę się, że nie wypożyczyłem samochodu, bo jazda po centrum nie byłaby na pewno dla mnie wygodna – tam komunikacja miejska sprawdza się idealnie. Być może wyruszając na podbój winnic i pałacyków na przedmieściach samochód wygra, ale moje podróże pociągami również miały w sobie to coś!