Udostępnij
Lubię hodować różne, nieco egzotyczne rośliny w swoim domu. Jeżeli jest jakakolwiek szansa, ze zaowocują to motywacja do dbania jest u mnie jeszcze większa. Dzisiaj kilka słów o tym jak wyhodować granaty w domu?
Moja roślina ma już około 10 lat i pojawiła się u mnie w domu jako sadzonka, ale udało mi się ją rozmnożyć. W przypadku granatów działa zarówno opcja zasadzenia z ziaren jak i obcięcia gałązki i próby jej ukorzeniania.
Granat, którego posiadam ja na parapecie to odmiana miniaturowa, ale owoce są jadalne jeżeli ktoś ma ochotę. Normalnego granata ze sklepu również można zasadzić i wyrośnie, ale może nieco później zacząć owocować.
Granaty
Zanim dowiecie się jak wyhodować granaty w domu, warto poznać tę wyjątkowa roślinę. Granat właściwy (Punica granatum) to niezwykle ciekawa roślina, która od wieków fascynuje ludzkość swoimi walorami estetycznymi, jak i korzyściami zdrowotnymi. Jego historia uprawy sięga starożytności, gdzie był ceniony przez starożytnych Egipcjan, Greków, a także w kulturach Bliskiego Wschodu, czego dowodem są liczne wzmianki w dawnych tekstach i zapisach.
Roślina ta pochodzi z rejonów Azji Zachodniej, a dokładniej z terenów dzisiejszego Iranu, Afganistanu oraz krajów Kaukazu, jednakże dzięki swojej adaptacyjności granat rozprzestrzenił się i jest obecnie uprawiany w wielu rejonach świata o cieplejszym klimacie, w tym w krajach śródziemnomorskich, w częściach Stanów Zjednoczonych (Kalifornia, Arizona), w Indiach, Chinach, krajach Afryki Północnej, a nawet w Ameryce Południowej.
Granat jako roślina uprawna zazwyczaj przybiera formę krzewu lub niewielkiego drzewa, które może osiągać wysokość do 5 metrów. Charakterystyczne dla granatu są jego lśniące liście oraz intensywnie czerwone kwiaty, które przyciągają wzrok swoją urodą. Kwiaty te po zapyleniu przekształcają się w znane nam owoce – granaty.
Owoc granatu jest kulisty, posiada twardą, skórzaną zewnętrzną warstwę, która ochrania wnętrze pełne soczystych, słodko-kwaśnych nasion. Każde nasiono otoczone jest soczystym miąższem, który jest jadalny i ceniony ze względu na swoje właściwości odżywcze i smakowe. Granaty są bogatym źródłem witamin, takich jak witamina C, witaminy z grupy B oraz antyoksydantów, co sprawia, że są chętnie włączane do zdrowej diety.
Granat znany jest nie tylko z walorów smakowych owoców, ale również ze swoich właściwości leczniczych. Tradycyjna medycyna wykorzystywała różne części tej rośliny – od korzeni, przez liście, aż po kora – do leczenia różnorodnych dolegliwości. Współczesne badania naukowe potwierdzają, że spożywanie owoców granatu może mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, może pomagać w obniżaniu ciśnienia krwi, a także wykazuje działanie antynowotworowe.
Uprawa granatu jako rośliny ozdobnej jest równie popularna, ze względu na dekoracyjność kwiatów i owoców, które dodają egzotycznego charakteru ogrodom i wnętrzom. Rośliny te są stosunkowo odporne na suszę i mogą być uprawiane w doniczkach, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu ogrodników i miłośników roślin.
W kulturze granat często jest symbolem obfitości, płodności i odrodzenia, co wynika z obserwacji, że jeden owoc zawiera setki nasion. W sztuce i ikonografii granat pojawia się jako motyw zdobiący liczne dzieła, od starożytnych mozaik po współczesne dzieła sztuki.
Podsumowując, granat właściwy to roślina, która łączy w sobie piękno, historię i wartości odżywcze. Swoim zasięgiem i różnorodnością wykorzystania pokazuje, jak jedna roślina może mieć znaczenie na wielu płaszczyznach życia człowieka, od kuchni, przez zdrowie, aż po kulturę i sztukę. Warto te rzeczy widzieć, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyhodować granaty w domu!
Przygotowanie i sadzenie
Na pytanie jak wyhodować granaty są dwie odpowiedzi. Granata można rozsadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ukorzenienie zerwanej gałązki/fragmentu. Nie jest to łatwe i dobrze użyć preparatów do ukorzeniania. Na wiele prób tylko kilka okazała się sukcesem.
Zdecydowałem się jednak spróbować zasadzić granaty z pestek. Pozyskałem je z owoców, które sam wyhodowałem w domu. Z granatów należy wyjąc cząstki i za pomocą np. ręcznika papierowego usunąć miąższ tak, aby została nam sama pestka. wycieramy ją dokładnie ponieważ fragmenty owocu, które zostaną mogą sprawić, że całość zacznie pleśnieć.
Tak pozyskane pestki układamy na ręczniku papierowym, który zawijamy i zwilżamy. Wkładamy do torebki strunowej i odkładamy na kilka dni w ciepłe i ciemne miejsce. po około 5 dniach pestki powinny napęcznieć, a naszym oczom powinny ukazać się kiełki. Takie nasiona wkładamy do doniczki z ziemią i podlewamy. Po kolejnych kilku dniach rośliny powinny się pojawić na powierzchni.
Jak wyhodować granaty – uprawa i warunki
Mój granat dorosły ma około 50 cm wysokości. Jest to roślina ciepłolubna i lubi wysokie temperatury. Jak to z roślinami tego typu bywa nie lubi być przesuszona.
Z doświadczenia też wiem, że granat lubi zimę spędzać w nieco ciemniejszym i chłodniejszym pomieszczeniu. Może wtedy zrzucić liście i nabrać energii na kolejny sezon. Jeżeli nie zmienicie jego miejsca na zimę to efektem może być jego rozregulowanie (zwłaszcza przez kaloryfery i słoneczne zimowe dni). Objawia się to tylko częściowym zrzuceniem liści i kiepskim wyglądem. Ma wtedy także problem z kwitnięciem i owocowaniem.
Po prawidłowym sezonie (zimowanie w chłodniejszym pomieszczeniu) rekordowa ilość kwiatów jaka pojawiła się na moim krzaczku przekroczyła 100 sztuk. Z tych wczystkich dojrzały dwa owoce.
Teraz już wiecie jak wyhodować granaty w domu! Do dzieła! :)
Interesują Was inne rośliny? Spójrzcie jak wyhodować mango w domu!