Udostępnij
O znanych Czechach można napisać sporo. Na pewno słyszeliście o Vaclavie Havlu, Helenie Vondračkovej czy Jaroslavie Hašku. Są jednak czeskie postacie, które w świadomości Polaków istnieją, chociaż nie są do końca prawdziwe. Na tej liście znajdują się postacie z legend, bajek czy kreskówek.
Krecik
Pomimo tego, że jest to typowa bajka dla dzieci, to postać Krecika istnieje także w świadomości dorosłych. Nie był on zbytnio rozmowny, ale jego przygody potrafiły i nadal potrafią zaciekawić. Krecik stał się także postacią kultową. Możecie znaleźć go na wielu pamiątkach, ale także na wyrobach codziennego użycia. W każdym mieście w Czechach na pewno gdzieś się pojawi. Nie bez przyczyny, ponieważ turyści chcą go mieć.
Krecik powstał w 1957 roku, a jego twórcą był Zdeněk Miler. Nie chciał on podążać w swojej twórczości nurtem Disney`a, dlatego popularne w tamtym okresie postacie kotków, piesków i myszek zastąpił właśnie kretem. Powstało ponad 50 odcinków przygód Krecika, a jego wizerunek znalazł się w wielu książkach, malowankach czy na wspomnianych już pamiątkach.
W ostatnich latach prawa do Krecika zostały sprzedane, a efektem tego jest seria Krecik i Panda, która również przekroczyła już 50 odcinków.
Oprócz Krecika w bajce pojawiają myszka, żabka, czy jeż jednak to tytułowy bohater zgarnia najwięcej sławy. W większości odcinków krecik nie mówi, wydaje jedynie odgłosy, a jego “Ajuu” znane jest większości dzieci.
Sąsiedzi
Niezależnie czy mieszkacie w bloku czy w domku, to na pewno mieliście jakieś przeżycia z Waszymi sąsiadami (no nawet jeżeli nie Wy, to na pewno słyszeliście o takich). Właśnie o sąsiedzkich perypetiach opowiada czeski serial animowany pod tym tytułem. Pat i Mat – główni bohaterowie próbują rozwiązywać różnorodne problemy, a efekty ich pracy potrafią rozbawić. Pomimo różnych perypetii bohaterowie są zawsze pozytywni i optymistycznie nastawieni do życia.
Pat i Mat przyszli na świat w 1976 roku i podobnie jak poprzednika – Krecika (chociaż w nieco mniejszej skali), również ich wizerunek możecie spotkać na różnorodnych pamiątkach i produktach.
Powstało ponad 100 odcinków przygód sąsiadów oraz trzy filmy pełnometrażowe.
Jożin z Bażin
Czeskie postacie to nie tylko bajki. Jożin z Bażin (Józek z bagien) został odkryty w Polsce stosunkowo niedawno (przełom roku 2007 i 2008). Jest to bohater piosenki wykonywanej przez Ivana Mladka (autorem tekstu jest Zdenek Navratil). Sam utwór doczekał się wielu remiksów, przeróbek i wersji autorskich.
Piosenka opowiada o Jożinie jako straszydle, mieszkającym na bagnach. W tekście pojawia się czeska klasyka (Skoda 100, śliwowica) oraz uszczypliwość w stronę mieszkańców Pragi (Józek zjada tylko ich). Finalnie losy Jożina kończą się w ZOO, gdzie ma zostać oddany.
W związku z dużą popularnością piosenki Ivan Mladek wydał ją także w wersji polskiej. Znalazła się na płycie Jożin z bażin w Polsce wydanej w 2008 roku.
Wojak Szwejk
Mówi się, że Przygody Dzielnego Wojaka Szwejka są jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. Wielu Polaków zna jego historię, a pomimo upływu lat kolejne pokolenia po nią sięgają.
Autorem tego bestselleru jest Jaroslav Hašek – czeski pisarz tworzący w miejscowości Lipnice nad Sazavou, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości (zobacz tekst).
Rumcajs
Jest to postać, którą ja pamiętam z dzieciństwa. Rumcajs to główny bohater powieści Václava Čtvrtka (8 tomów) oraz serii bajek Ladislava Čapka (39 odcinków). Miastem związanym z Rumcajsem (pochodził on stamtąd) jest Jicin (miasto w kraju hradeckim). W całym mieście znajdziecie nawiązania do tej postaci.
Seria bajek powstała w 1967 roku, a Hanka, Cypisek czy Książę Pan i Księżna Pani przez wiele lat gościli na ekranach w Czechach, ale i w Polsce. Graficzną formę, którą znamy do dzisiaj stworzył malarz Radek Pilař.
Czeskich, fikcyjnych postaci jest zdecydowanie więcej, a poznając je poznajemy także czeską kulturę! Wśród tych wymienionych w tekście, większość weszła już do popkultury, a ich wizerunek wykracza mocno poza pierwotne ramy. Czeskie postacie na Was czekają! :)