Skansen Krnovice to rodzinne miejsce pełne tradycji. Nie jest to typowy skansen, ale właściciele dzięki swojej pasji ożywiają lokalne zwyczaje, potrawy czy rzemiosło, które w ciągu kilku pokoleń na pewno w innym wypadku by zniknęły. Zapraszam do Krnovic, gdzie spotykają się tradycje regionu Hradecko.

Lokalizacja

Krnovice to niewielka wieś zlokalizowana w hradeckim kraju (odpowiednik naszego województwa) w Republice Czeskiej. Najbliższą większą miejscowością są Třebechovice pod Orebem. Dużymi miastami w okolicy są np. Hradec Kralove (15 km) i Pardubice (25 km). Od granicy z Polską (Kudowa-Zdrój) Krnovice oddalone są o niecałe 50 kilometrów.

Przed wejściem do skansenu znajduje się parking, podobnie przy Pensjonacie „Statek u Kynosu”. Nie powinniście mieć problemu z miejscem na zostawienie swojego samochodu.

Godziny otwarcia i ceny biletów do skansenu Krnovice

Skansen prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną, ale możliwe jest zwiedzanie go przez turystów. Czynny jest on w następujących godzinach. Jest możliwość umówienia się poza godzinami otwarcia – wystarczy skontaktować się ze skansenem. Kalendarz terminów znajdziecie na stronie.

PoniedziałekWtorek piąteksobota niedziela
maj – czerwiecZamknięteZamknięte10 – 16
lipiec – sierpieńZamknięte10 – 1610 – 17
wrzesień – październikZamknięteZamknięte10 – 16

Bilet do skansenu kosztuje 100 CZK, a ulgowy 70 CZK. Grupy szkolne mogą liczyć na bilety po 50 CZK. Jeżeli zbierze się grupa minimum 5-osobowa, to o pełnych godzinach możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem. W innym przypadku można poznawać skansen samemu z wydrukowanym, papierowym przewodnikiem. Za bilety można płacić gotówką lub kartą.

Obiekty w skansenie

Skansen nie jest duży, ale stale się rozwija. W miejscowym planie zagospodarowania, zarezerwowany jest spory obszar z myślę o rozwoju skansenu. Wszystko natomiast zależy od kondycji finansowej właścicieli.

Skansen Knovice ma na swoim terenie następujące obiekty:

 • gospodarstwo Połabsk
 • stodoła z Ledci
 •  stodoła z Klášterca nad Orlicí
 • rekonstrukcja gospody „Na špici”
 • wozownia
 • spichlerz z Semechnic
 • szkółka owocowa
 • dzwonnica
 • młyn z Bělč nad Orlicí
 • chata z bali (szkoła) z Všestar
 • suszarnia do owoców
 • spichlerz
 • majątek wschodnioczeski
 • wiatrak z Librantic

Niektóre z tych obiektów zostały przeniesione z innych miejsc, a jeszcze inne odtworzone w oparciu o badania etnograficzne, projekty i dokumentację fotograficzną. Niektóre z nich używane są do celów edukacyjnych i ekspozycyjnych, a inne to pomieszczenia administracyjne, w których znajdują się pracownie czy magazyny.

Ciekawostką jest, że młyn z Bělč nad Orlicí posiada status Zabytku Kultury, a nie jest to oryginalny młyn. Jest on odtworzony przy użyciu dawnych planów, materiałów i narzędzie. Stary młyn uległ zniszczeniu, ponieważ poprzedni właściciel nie dbał o jego las i „patrzył” jak się rozpada.

Podobnie jak wiele innych obiektów tak i młyn jest nadal czynny. Odbywają się w nim pokazy mielenia ziarna na mąkę. We wnętrzach młyna dowiecie się także jak wyglądała jego historia i poznacie kolejne etapy jego istnienia od czasów powstania do zniszczenia i rekonstrukcji na terenie skansenu Krnovice.

Wnętrza

Do niektórych obiektów można wejść do środka, Prezentowane są w nich oryginalne wnętrza z wyposażeniem pochodzącym z czasów, kiedy dane domy powstawały. Wnętrza zmieniają się wraz z porami roku – tak jak zmieniały się w na wsiach, gdzie życie ludzi toczyło się w rytmie sezonów przyrody.

Część z wnętrz używana jest do zajęć dla dzieci i młodzieży, a sala w Karczmie sprawdzi się doskonale na zorganizowane imprez czy warsztaty.

Motory i traktory

Jednym z pierwszych pomieszczeń, które zobaczycie po wejściu na teren skansenu jest wozownia, w której znajdują się różnorodne motory i traktory. Wszystkie eksponaty odnawiane są własnoręcznie. Jak powiedziała nam właścicielka skansenu – są oni prywatnym obiektem i nie mają funduszy na kupowanie odrestaurowanych eksponatów. Prezentowane motory i traktory pochodzą z darów lub zakupów, które po długim procesie renowacji odzyskały życie.

Wiele z eksponatów nadal działa, a dzięki skansenowi odzyskały nie tylko wygląd, ale i życie. W Wozowni znajdują się także bryczki, które można wynająć na przejażdżkę.

Warto odwiedzić?

Skansen Krnovice to miejsce inne niż duże skanseny, które znacie z Polski albo z Czech. To miejsce, w którym czuć pasję. Właściciele robią co mogą aby ocalić dziedzictwo, równo materialne jak i to mniej namacalne czyli tradycję.

Oprócz tego, że opiekują się domami, motorami czy traktorami, organizują także różnorodne wydarzenia, aby zaprezentować innym kulturę, tradycję i kuchnię regionu Hradecko.

Odwiedźcie i doceńcie ich trud, bo robią dobrą robotę!

Gdzie na noc?

W samym skansenie istnieje możliwość wynajęcia „apartamentu”. Składa się on z kilku pokoje i nada się doskonale dla rodziny. Ja spałem kilkadziesiąt metrów dalej w pensjonacie „Statek u Kynosu”. Ja miałem okazję spać w tym drugim miejscu i zdradzę Wam, że gospodarze tego pensjonatu to Gospodarze całym sercem. Po przybyciu na nocleg zostaliśmy poczęstowani alkoholem, do piwa dostawaliśmy lokalne kiełbasy i piwa, a śniadanie, pomimo tego, że było po sezonie, było wyśmienite. Kołacz z porzeczkami zrobiony przez panią gospodynię idealnie je podsumował!

Jeszcze kilka zdjęć