Udostępnij
Podczas naszych podróży udało nam się odwiedzić różne muzea. Jedne były ciekawe, a inne nudne, w jednych tematyka była oczywista, a w innych niecodzienna. Muzeum Akordeonu w Kościerzynie to placówka nietypowa, a zgromadzone w niej eksponaty robią wrażenie detalami.
Muzeum powstało w 2010 roku, a jego wyposażenie zostało zakupione z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lokalizacja
Muzeum Akordeonu znajduje się w na Rynku w Kościerzynie. Szukajcie kamienicy z numerem 9. Sama Kościerzyna to miasto na Kaszubach oddalone od Gdańska o około 60 kilometrów. Nie jest duże, ale ma swój klimat o czym jeszcze Wam napiszę.
Muzeum znajduje się na Rynku, gdzie z parkowaniem jest problem, my skorzystaliśmy z jednego z centrów handlowych (tuż obok Starego Browaru) gdzie za 3 zł za godzinę mogliśmy bez problemu zostawić nasz samochód.
Godziny otwarcia i bilety
W zależności od miesiąca, muzeum otwarte jest w następujących godzinach:
- Październik – kwiecień (od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00)
- Maj – sierpień (poniedziałek od 10.00 do 16.00, wtorek-sobota od 10.00 do 18.00, niedziela od 12.00 do 18.00)
- Wrzesień (poniedziałek-piątek od 8.00 do 16.00, sobota od 10.00 do 18.00, niedziela od 12.00 do 18.00)
Bilet wstępu do muzeum kosztuje 7 zł (ulgowy 6 zł) i jest ważny także do drugiej placówki, która znajduje się w tym samym budynku – Muzeum Ziemii Kościerskiej. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo, a w poniedziałki wszyscy zwolnieni są z opłaty za wstęp.
Jeżeli planujecie zwiedzanie z przewodnikiem to warto zarezerwować taką usługę z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Ekspozycja
Akordeon to instrument obecny w muzyce kaszubskiej od dawna. Podobno od 200 roku odbywają się wydarzenia mające na celu pobicie rekordu świata w jednoczesnej grze na tym instrumencie.
Duża część prezentowanych eksponatów pochodzi z kolekcji prywatnej Pawła Nowaka. Jego kolekcja rosła z roku na rok. W 2003 roku liczyła już około 30 eksponatów i przed powstaniem muzeum w Kościerzynie prezentowana była na różnorodnych wystawach. Kolekcja w październiku 2010 liczyła już 180 eksponatów.
Te, prezentowane na ekspozycji pochodzą z różnych krajów, ale są także przedstawiciele polskiej produkcji. Instrumenty zachwycają ilością detali i ozdób. Na ekspozycji znajdziecie także fragment warsztatu produkcyjnego.
Muzeum Akordeonu nie jest duże, myślę, że na zwiedzenie go powinniście zarezerwować około pół godziny.
Kościerzyna
Sama Kościerzyna to ciekawe miasto, w którym możecie wziąć udział w grze terenowej i poszukać na jego terenie figurek Stolemów – legendarnych kaszubskich olbrzymów. Postacie te związane są z miejscami, przy których stoją i tak właśnie przy Muzeum Akordeonu spotkacie Akordiusza.
Miejscem, które w Kościerzynie zrobiło na nas dobre wrażenie było także Muzeum Kolejnictwa. Pomimo tego, że znajduje się nieco dalej od Rynku to warto do niego zajrzeć, a na zachętę zapraszam do relacji z naszej wizyty – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.
Warto odwiedzić?
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie to niewielka placówka. Jeżeli interesuje Was ta tematyka to odwiedźcie je koniecznie. Jeżeli z muzyką nie jest Wam po drodze to zajrzyjcie do niego popodziwiać misterne ozdoby instrumentów i poznać zasadę ich działania.