Będąc w okolicy Bielska-Białej szukaliśmy ciekawych obiektów, które możemy odwiedzić. Pszczyna była jedną z pierwszych pozycji, która postanowiliśmy umieścić na naszej liście. To niewielkie miasteczko ma sporo uroku, który czeka na odkrycie. Naszym punktem startowym był zamek w Pszczynie, który okazał się bardzo ciekawym obiektem, a właściwie to pałacem.

Zamek w Pszczynie – lokalizacja

Obiekt zlokalizowany jest w Pszczynie w województwie śląskim. Nie sposób go nie zauważyć bo znajduje się tuż przy zachodnim krańcu Rynku. Przy samym zamku nie znajdziecie miejsca do zaparkowania, ale możecie spróbować szczęścia wśród uliczek w centrum. Uważajcie jednak bo niektóre miejsca są przeznaczone tylko dla osób posiadających identyfikatory. Parkując na ulicy musicie zapłacić za to w parkomacie i bilecik zostawić za szybą.

Na szczegółowe zwiedzenie pałacu wraz z otaczającym go parkiem spokojnie możecie poświęcić nawet i 4 godziny. U nas z racji tego, że jednak najmłodsi nie byli zainteresowani aż tak jak my to zrobiliśmy sobie zwiedzanie w wersji przyspieszonej, ale takiej, żeby nie pominąć najważniejszych obiektów.

Godziny otwarcia i bilety

We wrześniu muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście o 15) oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00 (ostatnie wejście o 16). Aktualne godziny i dni otwarcia najlepiej sprawdzać na stronie internetowej muzeum.

Co ciekawe w związku z przerwą porządkowo-konserwatorską muzeum jest nieczynne od grudnia do stycznia. We wtorki zwiedzanie muzeum jest darmowe.

Bilety wstępu obejmujące XIX i XX wieczne wnętrza kosztują 20 zł normalny i 11 zł ulgowy. Jeżeli chcecie zwiedzić dodatkowo zbrojownię to przygotujcie oprócz ceny biletu jeszcze 6 zł (bilet normalny) i 3,5 zł (bilet ulgowy). Rodziny mogą kupić bilet rodzinny dla rodziców i dzieci w cenie 37 zł co przy dwójce rodziców i jednym dziecku bardzo się opłaca. Jeżeli macie ochotę do zwiedzania udostępnione są również Stajnie Książęce, do których bilet kosztuje Was 7 zł (ulgowy 4 zł).

Historia zamku w Pszczynie

Pierwsze wzmianki o murowany obiekcie obronnym w Pszczynie pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Pod koniec tego samego wieku dobrami władali książęta cieszyńscy, ale w 1517 roku sprzedali je oni. Ponownie dobra pszczyńskie zmieniają właściciela w 1548 roku, a staje się ni biskup wrocławski Baltazar Promnitz. Za panowania Promnitzów budowa została przekształcona z gotyckiego zamku na renesansową rezydencję. W 1737 roku nastąpiła przebudowa do stylu barokowego. Kolejnymi właścicielami byli książęta Anhalt-Köthen-Pless. To za ich władania zwierzynie został przekształcony w park. Wśród kolejnych właścicieli zamku wymienić należy księcia Hansa Heinricha XV, którego żona  Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana była Daisy. Później w pałacu znajdował się sztab dowodzenia podczas I Wojny Światowej. Pod koniec II Wojny Światowej w pałacu znajdował się szpital, ale o dziwo, wyposażenie zamku przetrwało tą próbę.

Samo Muzeum zamkowe powstało 1 czerwca 1945 roku, a udostępniono je zwiedzającym rok później. W latach sześćdziesiątych przeszło gruntowny remont. Kolejna renowacja nastąpiła w 1995 roku kiedy to postanowiono odtworzyć oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów.

Ekspozycja

Wśród wystaw stałych muzeum wymienia:

  • Wnętrza XIX i XX wieku
  • Zbrojownia
  • Gabinet Miniatur
  • Znane i nieznane
  • Galeria Portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich
  • Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego
  • Stajnie Książęce w Pszczynie

Podczas naszego pobytu dostępna była wystawa Wnętrza XIX i XX wieku oraz Zbrojownia. Największą uwagę skupić należy na tej pierwszej bo to właśnie podczas zwiedzania pałacowych wnętrz możemy poczuć klimat tej arystokratycznej rezydencji. Zachowane lub odtworzone są one w niemal oryginalnym stanie, a każde kolejne pomieszczeni ma swój odrębny charakter. Około 80% wyposażenia pałacu to przedmioty oryginalne. Na parterze budynku, który przed przebudową był pierwszym piętrem znajdują się apartamenty cesarskie. Posiadał on tu gabinet, salon, łazienkę i garderobę. Kilkukrotnie przyjeżdżał do Pszczyny na polowania. Swoje pomieszczenia miała również cesarzowa.

Na piętro prowadzi imponująca klatka schodowa. Po wejściu na górę możemy podziwiać wiele pomieszczeń, a wśród nich Salon zielony, Salon księżnej Daisy czy ogromną salę lustrzaną. Do zwiedzania przygotowane jest również drugie piętro pałacu.

Zamek pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego więc na każdym kroku w muzeum czekają na Was łowieckie trofea. Jeżeli Wasze dzieci są wrażliwe na te tematy to musicie jakoś odwrócić ich uwagę.

Na ekspozycję nie możecie wnosić dużych toreb i plecaków. Obsługa sprawdza to i nakazuje zostawić je w szatni. W naszym przypadku po krótkiej wymianie zdań, że mamy w małym plecaku rzeczy dziecka – pieluchy i chusteczki na wszelki wypadek, łaskawie mogliśmy z nim wejść.

Pszczyna

Pszczyna to miasto, którego udokumentowane początki sięgają początku XIV wieku. Na przestrzeni lat Pszczyna przechodziła w ręce kolejnych władców i zmieniała nie tylko właściciela, ale także przynależność państwową. Na przestrzeni lat Pszczynę zamieszkiwali Katolicy, Żydzi i Ewangelicy. Ci ostatni tworzą największą społeczność w diecezji katowickiej.

W Pszczynie warto zobaczyć Rynek, opisywany w artykule zamek w Pszczynie, kościoły (katolickie i ewangelickie), cmentarz żydowski i groby właścicieli Pszczyny (von Hochbergów i Anhaltów).

Warto odwiedzić?

Nie tylko zamek w Pszczynie, ale i samo miasto jest warte odwiedzenia. W budowli widać przepych, a wnętrza sprawiają, że przenosimy się w czasie. Po jej zwiedzaniu pospacerujcie po pałacowym parku i samym mieście, a na pewno nie pożałujecie.