Udostępnij
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach chyba każdy zna! Jest to wizytówką miasta i robi wrażenie na mieszkańcach i turystach. Poznajcie jego historię!
Lokalizacja
Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany jest w centrum Kielc na tzw. Wzgórzu Zamkowym. Widać go z wielu miejsc w różnych częściach miasta. Idealnie wpisuje się w trasę spaceru po mieście, a jeżeli chcecie odwiedzić go samochodem to najbliżej możecie zaparkować przy ul. Zamkowej lub na parkingu przy Katedrze.
Historia Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach
Historia pałacu sięga połowy XVII wieku. Jego budowa trwała w latach 1637-1641, a jego fundatorem był biskup Jakub Zadzik. Prace wykończeniowe trwały w nim prawdopodobnie jeszcze kilka lat. Pałac zaprojektował najprawdopodobniej Tomasz Poncino lub Giovanni Trevano (czasem pojawia się także nazwisko Constantino Tencalli), a malowidła we wnętrzach to dzieło Tomasza Dolabelli.
W 1789 roku dobra biskupie zostały upaństwowione. Na przestrzeni lat budowla pełniła różne funkcje. Oprócz Pałacu Biskupów Krakowskich była także siedzibą Szkoły Akademiczno-Górniczej Stanisława Staszica, sztabu legionowego Józefa Piłsudzkiego, poczty, Urzędu Wojewódzkiego czy finalnie Muzeum Narodowego.
W ramach przebudowy dokonanej w drugiej połowie XIX wieku usunięto hełmy z wież i figury posłów. Wtedy także przestała istnieć oranżeria. W dwudziestoleciu międzywojennym dokonano renowacji, której efekt możemy podziwiać dzisiaj (według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza) .
Architektura
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach uchodzi za jeden z najlepszych przykładów wczesnobarokowego pałacu w Polsce (a nawet w Europie). Pierwotnie parter pałacu przeznaczony był na potrzeby dworzan i służby, a piętro miało charakter mieszkalny i reprezentacyjny.
Pałac otoczony jest kamiennym murem o długości 600 metrów, który miał być nawiązaniem do tradycji średniowiecznych. Biskup Konstanty Felicjan Szaniawski zdecydował o dobudowaniu skrzydeł bocznych wzdłuż boków dziedzińca (możemy je podziwiać do dzisiaj). Dzięki dobudowaniu skrzydła południowego powstał ganek łączący pałac z katedrą, a później poprzez Bramę Krakowską dalej z seminarium.
Na przestrzeni lat pojawiały się różne budynki w kompleksie Wzgórza Zamkowego, a wiele z nich zmieniało swoje funkcje. W 1752 roku powstał na przykład spichlerz, który znajduje się tam do dzisiaj.
Stan obecny
Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Narodowe. Od 1971 roku znajdowało się w nim Muzeum Świętokrzyskie, które w 1975 zmieniło nazwę na Narodowe. Wśród ekspozycji warto wymienić oryginalne wnętrza pałacowe, sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gabinet Numizmatyczny oraz Galerię Malarstwa Polskiego.
Często w Pałacu organizowane są także wystawy czasowe na różne tematy. Tekst o jednej z nich (O stołach i bankietach pańskich) znajdziecie tutaj.
Ogród Włoski
Od zachodniej strony przy pałacu znajduje się ogród włoski. Oprócz pielęgnowanych kwiatów, krzewów i drzewek znajduje się ta także studnia. Ogród zamykają od zachodu mury obronne z basztą prochową.
W czasach świetności pałacu jako rezydencji biskupów na terenie ogrodu znajdowała się m.in. oranżeria, dom ogrodnika, lodownia czy figarnia!
Te i inne ciekawostki o pałacu znajdziesz w tekście.
Kopia budynku?
Spokojnie, nie chodzi o żadną mniaturę z którego parku. Chodzi o kopię pełnowymiarową, a taką miał być Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Jego stan zachowania jest zdecydowanie gorszy niż kieleckiego oryginału, ale nadal da sie dostrzec pewne podobieństwa!
Więcej o Pałacu w Podzamczu Piekoszowskim przeczytacie w tekście, a poniżej zdjęcie jak wygląda.
Warto odwiedzić?
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to budowla monumentalna i piękna. Prezentuje się ciekawie zarówno w dzień jak i w nocy. Nie wyobrażam sobie wieczornego spaceru z turystami zwiedzającymi Kielce, na którym ominiemy pałac.
Jego lokalizacja w centrum sprawia, że i Wy powinniście go zobaczyć chociaż przelotnie!