Udostępnij
Miejsce to odwiedziłem już kilka razy. Postanowiłem je opisać bo posiada ciekawą historię, a to jak się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat robi wrażenie! Pałac w Kurozwękach odwiedza coraz większa liczba turystów z roku na rok.
Lokalizacja
Kurozwęki położone są 7 kilometrów od Staszowa i 54 kilometry od Kielc. Pałac znajduje się nieco poza centrum wsi, ale dojazd do niego jest dobrze oznaczony. Przed terenem pałacu znajduje się parking dla samochodów osobowych i autobusów.
Dostępność i bilety
Teren wokół pałacu w Kurozwękach jest prywatny i za wstęp na niego należy zapłacić. Wstęp kosztuje 5 zł dla osoby dorosłej i 3 zł dla dziecka, a obejmuje dostęp do parku pałacowego i zagrody bizonów.
Wśród pozostałych atrakcji, możemy wybrać się na zwiedzanie pałacu, skorzystać z opcji „Safari bizon” lub zgubić się w labiryncie.
Atrakcje na terenie pałacu dostępne są w sezonie od 10.00 do 17.00, a poza sezonem od 10.00 do 16.00. W związku z przeprowadzanymi pracami remontowymi i organizowanymi wydarzeniami, warto wcześniej sprawdzić dostępność interesującej nas atrakcji.
Historia
Historia Kurozwęk sięga XIII wieku. W XIV wieku natomiast Dobiesław z Kurozwęk wybudował tam zamek, który stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. Wtedy figurował jako „Castrum Curozwank”. Mówi się, że był to jeden z pierwszych zamków w Polsce. Na przestrzeni lat wielokrotnie był przebudowywany, aż do uzyskania formy, którą znamy dzisiaj. Z dawnego założenia pozostały tylko fragmenty murów i fosy.
Pod koniec XVIII wieku pałac zyskał swój późnobarokowy wygląd. Od frontu budowla jest koloru różu pompejańskiego, a elewacja zwieńczona jest dwoma herbami – Rawiczów i Sołtyków.
Samo miasto na przestrzeni lat było w rękach Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Kurozwęki utraciły prawa miejskie w 1870 roku.
Po II Wojnie Światowej majątek został upaństwowiony, a w 1991 roku wrócił on do rodziny Popiel, która od razu podjęła prace na rzecz przywrócenia mu dawnej świetności.
Pałacowe wnętrza
Podczas zwiedzania mamy możliwość obejrzenia wnętrz pałacu. Interesującymi obiektami na trasie są m.in. piękna i wysoka sala balowa czy też kaplica. W ramach zwiedzania obiektu zaglądamy także na dziedziniec oraz do sali muzealnej poświęconej pałacowi oraz pamiątkom rodzinnym właścicieli. Tam też znajdują się obrazy autorstwa Józefa Czapskiego.
Atrakcje
Teren wokół pałacu jest spory, a znajdują się na nim różnorodne ciekawe obiekty i atrakcje. Oprócz samego pałacu warto zwrócić uwagę na pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni oraz cały park z pięknymi platanami.
Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić możliwość przejażdżki wozem pomiędzy bizonami, wizytę w mini zoo czy też (sezonowo) spacer po ogromnym labiryncie z kukurydzy.
Może nie atrakcją samą w sobie, ale ciekawą opcją na urlop jest też możliwość zostania na noc na miejscu. Pałac posiada pokoje hotelowe, w których można spędzić ciekawie czas.
Browar
Najmłodszym projektem zespołu pałacowego jest stworzenie browaru restauracyjnego o nazwie Popiel. Oferuje on kilka rodzajów piwa, zarówno do konsumpcji na miejscu jak i w butelkach. W browarze znajduje się restauracja, w której możemy coś zjeść i obejrzeć instalację do wytwarzania tego złotego trunku.
Warto?
Pałac w Kurozwękach to miejsce ciekawe i warte odwiedzenia. W szczycie sezonu znajdziecie tam sporo turystów, ale przyjeżdżając rano lub nieco po sezonie unikniecie tłumów. Jeżeli lubicie tego typu obiekty to warto zajrzeć!