Udostępnij
Jadąc do Pardubic nie miałem w głowie innego skojarzenia niż Wielka Pardubicka. Wiele osób na pewno ma podobnie, nawet nie wiedząc, że wspomniane wyścigi mają już prawie 150 lat. Pardubice jednak mają znacznie więcej do zaoferowania!
Pardubice są stolicą kraju pardubickiego (województwa) i mieszka w nich około 100 tysięcy osób. Leżą one u zbiegu rzeki Chrudimki (nazwa od położonego niedaleko miasta Chrudim) oraz Łaby. Pardubice od Pragi dzieli około 150 km, a od granicy polskiej (Kudowa Zdrój) 77 km.
Historia Pardubic
Historia miasta sięga końca XIII wieku (1295). Okres rozwoju miasta przypada na panowanie Wilhelma II z Pernštejnu. W późniejszych latach miasto zostało zaniedbane przez Habsburgów. Swoją świetność Pardubice zaczęły odzyskiwać w XIX wieku, gdy stały się ważnym węzłem kolejowym i ośrodkiem przemysłowym. Miasto spotkał los podobny do wielu ośrodków przemysłowych – zostało zbombardowane podczas II Wojny Światowej.
Zamek w Pardubicach
Jednym z najciekawszych obiektów w Pardubicach jest Pałac. Podczas nocnego spaceru wzdłuż murów zrobił na mnie spore wrażenie, a zwiedzanie w ciągu dnia tylko je potwierdziło. Do Pałacu możemy dostać się z Rynku. W pałacowych wnętrzach znajduje się Muzeum Wschodnioczeskie pokazujące w bardzo fajny sposób historię regionu i miasta. W Muzeum możecie zobaczyć jak pierwotnie wyglądało założenie miejskie Pardubic z otoczonym fosą pałacem i murami miejskimi ze starym miastem wewnątrz.
Stare Miasto
Spacerując po starym mieście w Pardubicach możemy podziwiać piękne, barokowe i renesansowe kamienice. Na głównym placu (Pernštýnské Náměstí) znajduje się ratusz, kolumna morowa oraz interesująca kamienica u Jonasza. Na Rynku możecie także znaleźć jeden z pardubickich produktów regionalnych – pierniki. Posiadają one chronione oznaczenie geograficzne. Przysmak ten posiada swoje święto i muzeum. Jednym z obiektów, który góruje nad okolicą jest Zielona Brama. Właściwa brama znajduje się przed ponad 60 metrową wieżą, z której widać Kuneticką Horę. W wieży znajdziecie również odpowiedź na pytania dotyczące herbu miasta – połowy konia. W skrócie historia dotyczy rycerza Jeszka, którego koń został przecięty na pół przez opadającą bramę w Mediolanie. Rycerz pozostałą połowę dostarczył na własnych plecach do króla Wratysława.
Bardzo blisko starego miasta i pałacu możemy zaobserwować bardzo ciekawy, bardziej współczesny budynek – automatycznych młynów. Nie jest udostępniony do zwiedzania.
Jeżeli jesteście fanami architektury modernizmu to pospacerujcie także poza murami starego miasta.
Okolica
Okolica Pardubic jest bardzo interesująca. Możemy odwiedzić Chrudim z jego Muzeum Kultury Lalkarskiej. Samo miasto jest również ciekawe. Podczas spaceru warto odwiedzić tam także galerię Alfonsa Muchy, Muzeum Regionalne czy Muzeum Gotyckich rzeźb. Niedaleko mamy również do Litomyśla. O mieście pisałem już w tekście. Będąc w Pardubicach warto odwiedzić też Kuneticką Horę z pięknym zamkiem na szczycie. Jednym z głównych powodów mojej wizyty w okolicy były tradycyjne pochody karnawałowe, które odbywają się w regionie. Tradycje ludowe są tam podtrzymywane od lat, a takie miejsca jak Betlem w Hlińsku czy skansen Vesely Kopec żyją i rozwijają się przekazując wiedzę kolejnym pokoleniom.
Wyścigi
Wreszcie temat, który kojarzy się z Pardubicami. Wielka Pardubicka to wyścig konny rozgrywany od 1874 roku. Odbywa się zawsze w drugą niedzielę października. Aby wziąć udział w gonitwie konie muszą ukończyć wyścigi kwalifikacyjne. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych wyścigów konnych na świecie. Same wyścigi to oprócz rywalizacji wydarzenie kulturalne dla odwiedzających gości.
Warto?
Zdecydowanie warto! Centrum Pardubic nie jest duże i spokojnie można zwiedzić je na nogach. Ja po jednej wizycie czuję się zachęcony do kolejnych. Miasto jest też dobrą bazą wypadową, a atrakcji do odwiedzenia w okolicy nie brakuje.