W Wielu miastach Ratusze zajmowały i zajmują honorowe miejsca! Z czasem budowle te stanowią tylko część miejskich struktur administracyjnych, a w niektórych przypadkach całkowicie zmieniły przeznaczenie. Ratusz w Kownie znajdujący się na placu noszącym nazwę od budowli aktualnie mieści m.in. muzeum miejskie i zdecydowanie warto je odwiedzić!

Ratusz w Kownie

Lokalizacja

Ratusz zlokalizowany jest na Placu Ratuszowym na kowieńskim starym mieście. Niedaleko znajdziecie zamek, kościół jezuitów czy też Katedrę. Najlepiej samochód zostawić gdzieś w okolicy i pospacerować wąskimi uliczkami na piechotę. Obiekt bywa nazywany „Białym Łabędziem” i niech to będzie podpowiedź dla Was podczas poszukiwania go (swoją drogą ciężko go nie zauważyć na środku rynku ;))

Historia ratusza w Kownie

Początki budynku sięgają XVI wieku i od tej pory był kilkukrotnie przebudowywany. O tym, jak wyglądał na przestrzeni wieków dowiecie się np. na wystawie. Przez lata pełnił również różne funkcje. Był magazynem, cerkwią, rezydencją, siedzibą archiwum czy też właśnie siedzibą władz miejskich.

Budynek od 2003 roku wpisany jest na listę architektonicznego dziedzictwa Litwy.

Zwiedzanie

Na obejrzenie wszystkim elementów powinniście przeznaczyć około godzinę czasu. Obejrzenie ekspozycji, sali ślubów i wejście na wieżę to punkty obowiązkowe. W budynku tym dowiecie się wszystkiego o herbie Kowna i jego najstarszych wizerunkach. W podziemiach znajdziecie także efekty badań archeologicznych prowadzonych w mieście oraz pomieszczenia dawnego więzienia. Jest tam także część poświęcona ceramice.

Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie

Sala ślubów

Najbardziej reprezentacyjną salą w Ratuszu jest ta, którą możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Odbywają się w niej np. śluby. Posiada ona ukryte wejście, którym możemy udać się na balkonik, na którym może znajdować się np. muzyka. Schody do ukrytego balkonu są bardzo niskie wiec jeżeli jesteście wysocy to uważajcie na głowę. W sali znajduje się także książka ze zdjęciami znanych osób, które odwiedziły ratusz w Kownie!

Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie

Wieża

Jedną z atrakcji ratusza jest wieża i możliwość jej odwiedzenia. Na górę prowadzą schody, a po drodze na szczyt możemy zobaczyć także zegar miejski „od zaplecza”. Na górze rozpościera się widok na całe stare miasto, którego niestety ie było mi dane podziwiać w pełnej okazałości. Wieża ma 53 metry wysokości,a  na jej szczyt prowadzą schody.

Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie

Burmistrz

Na placu przed Ratuszem znajduje się ciekawy pomnik – burmistrza Jonasa Vileišisa. To dzięki niemu Kowno rozwinęło się znacznie na początku XX wieku. Za jego rządów zbudowana została kanalizacja, ulice zyskały bruk, a na podstawie wyznaczonych planów powstało ponad 2 tysiące budynków. Był on ważną osobą nie tylko dla Kowna, ale dla całej Litwy.

Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie

Co w okolicy?

Ratusz znajduje się na Starym Mieście. Niedaleko od niego macie do zamku, w którym również czeka na Was ekspozycja dotycząca miasta. Kilkadziesiąt metrów od magistratu znajduje się Litewskie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, o którym więcej możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli trafiliście na tekst o Ratuszu i zastanawiacie się co można robić w Kownie to tekst Kowno na weekend powinien Wam zdecydowanie pomóc.

Warto?

Ratusz w Kownie jest bardzo ładny zarówno za dnia jak i w nocy! Warto się tam wybrać, aby obejrzeć Kowno z góry (wieża ratuszowa) jak i pod ziemią (ekspozycja). Jego centralne położenie i ciekawa architektura sprawiają, że powinniście umieścić go w swoim planie zwiedzania!

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie