Udostępnij
Rezerwat Gagaty Sołtykowskie to miejsce leżące z dala od większości atrakcji województwa, ale nie przeszkadza to odwiedzającym je turystom. Idealna lokalizacja na weekendowy spacer, wzbogacony o walory edukacyjne!
Nasza wizyta w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie miała miejsce wczesną wiosną. Jeżeli miałbym Wam rekomendować jakiś okres do wizyty to chyba ten, w którym ja ją odbyłem byłby słaby. Na terenie rezerwatu jak i na drodze do niego prowadzącej jest dużo błota, które po roztopach daje się we znaki. W sumie odrobina błota nikomu nie zaszkodziła :)
Lokalizacja
Rezerwat Gagaty Sołtykowskie leży 2 kilometry od granicy z województwem mazowieckim (gmina Stąporków, powiat konecki). Najbliższymi większymi miastami są Stąporków (8 kilometrów) i Bliżyn (9 kilometrów).
Dojazd do rezerwatu nie jest skomplikowany. Zjazd z drogi numer 42 jest oznakowany. Po przejechaniu kilkuset metrów drogą leśną docieramy na parking, na którym możemy zostawić samochód. Znajdują się tam także tablice informacyjne i stoły piknikowe.
Od wspomnianego parkingu do rezerwatu czeka Was około kilometr spaceru. Droga jest utwardzona i biegnie w większości lasem lub przecinką pod linią wysokiego napięcia.
Rezerwat Gagaty Sołtykowskie
Rezerwat ten został utworzony w 1997 roku i zajmuje powierzchnię 13,88 hektara. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i turystycznych, odsłonięć skał dolnojurajskich oraz interesujących okazów mineralogicznych i paleontologicznych wraz ze zbiorowiskami leśnymi i zbiornikami wodnymi, z całym bogactwem grzybów, roślin i fauny. W miejscu tym prowadzone było wydobycie gliny ceramicznej. Trwało ono do 1977 roku.
W rezerwacie wyznaczone są szlaki spacerowe, z których część przebiega zbudowanymi nad mokradłami pomostami.
Spacerując po rezerwacie w ciepłe miesiące uważajcie na żmije, które lubią się wygrzewać w słońcu.
Dinozaury
Na dnie wyrobiska odkryte zostały w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie ślady dinozaurów. Pozostawione one zostały w piaszczysto-ilastym brzegu rozlewiska rzecznego.
Nad największą płytą zawierającą tropy zbudowany został zadaszony pawilon, dzięki któremu nie przegapicie ich na pewno. Ciekawostką jest fakt, że występują tam zarówno tropy młodych jak i dorosłych osobników. Ślady te zostawiły roślinożerne zauropody, które żyły na tym obszarze 200 milionów lat temu. Podobno są to jedne z najstarszych śladów stadnego trybu życia tych zwierząt. Na płycie znajdziecie także ślady innych gatunków.
W tytule tekstu wspominam Wam o największym tropie dinozaura w Polsce. Rzeczywiście, w rezerwacie Gagagaty Sołtykowskie dokonano takie znaleziska! Miał on prawie 60 centymetrów i należał do drapieżnego allozauropoda.
Jeżeli macie ochotę na naukowy artykuł dotyczący dinozaurów z Sołtykowa to polecam tekst Grzegorza Niedźwiedzkiego – Tropy dinozaurów z wczesnojurajskiego ekosystemu z Sołtykowa w Górach Świętokrzyskich [in Polish with English abstract and summary].
Skamieniałości
W rezerwacie Gagaty Sołtykowskie oprócz tropów dinozaurów możecie zaobserwować skamieniałości roślin jurajskich takich jak skrzypy. Wyobraźnia zaczyna pracować!
Gagat
W rezerwacie kiedyś wydobywano również gagat – bitumiczną odmianę węgla brunatnego. Bywa on nazywany czarnym bursztynem i wykorzystywany był w produkcji biżuterii (zwłaszcza żałobnej). Swoją nazwę zawdzięcza miastu i rzece Gagas (Turcja), gdzie pierwsze okazy zostały znalezione. Biżuteria ta była popularna w czasach powstań narodowych i symbolizowała bunt i opór przeciw najeźdźcom.
Dziś w rezerwacie na powierzchni odsłania się on bardzo rzadko, ale czasem jakiś odłamek możecie zaobserwować.
Co w okolicy?
Jeżeli rezerwat Gagaty Sołtykowskie nie jest wystarczającym powodem do wycieczki to tuż obok znajdziecie rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem. Magiczne skały w środku lasu uruchamiają wyobraźnię.
Więcej o tym miejscu w tekście – Skałki Piekło pod Niekłaniem.
Gagaty Sołtykowskie – warto odwiedzić?
Zdecydowanie warto! Gagaty Sołtykowskie to bardzo ciekawe miejsce. Idealne na weekendową wycieczkę. Jeżeli jesteście fanami geologii to koniecznie wpiszcie sobie to miejsce na listę, a jeżeli nie, to myślę że ślady dinozaurów i tak na pewno zrobią wrażenie na Was i na Waszych dzieciach! :)