Przed wizytą na Kaszubach, mieliśmy w głowie głównie płaski teren i jeziora. Po przyjeździe przekonaliśmy się, że to także kraina wielu wzniesień, które idealnie komponują się ze wspomnianymi już zbiornikami wodnymi. Postanowiliśmy odwiedzić najwyższy szczyt w okolicy, na którym znajduje się wieża widokowa – rezerwat Wieżyca.

Lokalizacja

Rezerwat przyrody Szczyt Wieżyca znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim (Kaszuby, pomorskie). Zlokalizowany jest on w gminie Stężyca w powiecie kartuskim, na terenie sołectwa Szymbark. Tuż przy wejściu do rezerwatu znajduje się spory parking dla samochodów osobowych i autobusów. Jest on płatny, ale nie pamietam dokładnie ile kosztował, wydaje mi się, że kilka zł. W budce parkingowej możecie także kupić pamiątki.

O rezerwacie Wieżyca

Rezerwat przyrody Wieżyca został utworzony w 1962 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Według aktu powołującego, rezerwat ten ma powierzchnię 26,47 hektara.

Na spokojne wejście na górę wraz z podziwianiem widoków z wieży widokowej powinniście poświęcić w planie swojej wycieczki około 45 minut. Wieżyca mierzy 328 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem Niżu Europejskiego. Przez szczyt prowadzi Szlak Wzgórz Szymbarskich.

Wzniesienie porośnięte jest lasem bukowym, w którym niektóre drzewa mają ponad 150 lat. Według niektórych, szczyt ten był pierwotnie miejscem kultu Słowian.

Na szczycie oprócz wieży widokowje znajduje się także mierzący 14 metrów krzyż stojący na trzech nogach dawnej wieży triangulacyjnej.

Wieża widokowa

Na szczycie Wieżycy znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać piękną panoramę okolicy. Powstała ona w 1997 roku i mieży 35 metrów. Jej konstrukcja jest metalowa, a od jej szczytu dzieli nas ponad 180 stopni. Pierwotnie konstrukcja w tym miejscu była drewniana, ale nie wytrzymała walki z czasem i została zastąpiona konstrukcją metalową (podobno jest to piąta budowla w tym miejscu). Wieża nosi imię Jana Pawła II. Koszt wstępu na wieżę wynosi:

  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 7 zł
  • Dzieci do lat 6 – wstęp darmowy

Wieża czynna jest o 9.00 do 20.00.

Jak wrażenia?

Sama trasa na szczyt nie jest trudna, a okoliczności przyrody są bardzo atrakcyjne. Las, którym idziemy jest bardzo miły dla oka. Na samym szczycie widoków praktycznie brak, a opcją na zobaczenie okolicy jest wspomniana już wieża widokowa. Miły leśny spacer w połączeniu z widokami znad koron drzew to atrakcja, którą warto zaliczyć podczas wycieczki!

Z samej wieży zobaczycie głównie lasy i wzgórza i sporadycznie błyszczące pomiędzy nimi jeziora, ale mimo wszystko widok ten jest ciekawy i daje inne spojrzenie na Kaszubski Park Krajobrazowy.