Dawne kamieniołomy zajmują wysokie miejsce na liście obiektów, które lubię odwiedzać. Często przypominają o historii regionu, stanowią dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a do tego można tam znaleźć ciekawe minerały i skamieniałości. Kamieniołom w Gołuchowie spełnia wszystkie te obietnice!

Lokalizacja i dojazd

Kamieniołom w Gołuchowie zlokalizowany jest wśród pól i łąk na południe od Gołuchowa (powiat pińczowski, gmina Kije). Od Kielc dzieli go 28 kilometrów. Aby tam dotrzeć musicie jadąc od Kielc skręcić w lewo we Włoszczowicach.

Do kamieniołomu prowadzi droga polna. Możecie zostawić samochód przy asfalcie. Miejsce to nie jest duże i na obejście całego i „pogrzebanie” w osypiskach powinniście zarezerwować około godzinę.

Stan obecny

Kamieniołom jest obecnie w większości zarośnięty, ale nadaje mu to sporo uroku. Na dno dawnego wyrobiska prowadzi ścieżka. W kilkunastu miejscach odsłaniają się tam wapienie jurajskie. Według informacji, które znalazłem, złoże eksploatowane było do 1985 roku.

Podczas naszej wizyty w kamieniołomie mogliśmy znaleźć ogromną ilość kwiatów i latających pomiędzy nimi motyli. Trafiliśmy także na sarnę i bażanty, które szybko się ulotniły, gdy tylko nas wyczuły.

Skamieniałości

Jak już wspominałem, kamieniołom jest zarośnięty, ale są jeszcze miejsca, gdzie pojawiają się świeże osypiska skał. Wydobywano tutaj wapienie oolitowe, które miały zastosowanie zarówno do produkcji kruszywa jak i w celach dekoracyjnych.

Wśród skamieniałości, które możecie tam znaleźć są ślimaki, jeżowce, małże czy ostrygi. Nam udało się znaleźć jednego ślimaka i sporo odłamków muszli. Najwięcej w zachodniej części kamieniołomu.

Kolejka

W 1923 roku powstał na Ponidziu pierwszy odcinek kolei łączący Pińczów z Hajdaszkiem oraz drugi – do kamieniołomów w Gołuchowie. Pierwszy kurs był bezpłatny dla pasażerów, a w ciągu kolejnych 3 lat wybudowano ponad 120 kilometrów torów. Dzisiaj tuż przy kamieniołomie również przebiega linia kolejowa, po której czasem przejeżdżają pociągi.

Warto odwiedzić?

Oprócz aspektów geologicznych warto odwiedzić kamieniołom w Gołuchowie z powodu natury. Jest on położony na uboczu, a roślinność, która odzyskuje zabrane przez człowieka wiele lat temu tereny jest po prostu piękna!

Jeżeli planujecie wycieczkę do tego miejsca to rozważcie po drodze wizytę w Chałupkach, gdzie czeka na Was Ośrodek Tradycji Garncarstwa.