Wieże widokowe w Czechach to temat rzeka. Jest ich kilkaset, a widoki z wielu z nich są po prostu zapierające dech w piersiach. Wiele z tych obiektów jest nowych, ale są i takie, które mają swoją historię. Jurkovičova rozhledna należy do obu z tych grup!

Jurkovičova rozhledna – lokalizacja

Wieża Jurkovičova rozhledna znajduje się w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm. Wejście na szlak prowadzący do wieży znajduje się niedaleko skansenu. Spacer na szczyt zajmie Wam około 20-30 minut pod górę. Widoki po drodze są bardzo przyjemne. Ładny las i pojawiające się pomiędzy drzewami fragmenty „widoku” zachęcają do dalszej wędrówki. Wieża znajduje się na szczycie Karlův kopec 480 m. n.p.m.

Bilety i dostępność

Wstęp na wieżę kosztuje 40 CZK. Dzieci do lat sześciu wchodzą za darmo, a te od 6 do 18 lat mogą kupić bilet zniżkowy za 20 CZK.

Jeżeli chodzi o godziny otwarcia to zależą one od sezonu i najlepiej sprawdzić w internecie , ale generalnie w sezonie (połowa maja do połowy października) wieża otwarta jest codziennie od 9.00 do 17.00, a w sezonie głównym (lipiec-sierpień) i do 18.00. Wieża otwarta bywa także na różne okazji np. Masopust w skansenie, Nowy Rok i inne.

Ciekawostką jest fakt, że bilety na wieżę mają kształt wieży! Zobaczcie na zdjęciach!

Informacje o wieży i jej historia

Wieża mierzy 31,09 metra i została ukończona w 2011 roku. Jej projekt jest jednak dużo starszy. Stworzył go Dušan Jurkovič już w 1896 roku. Był on słowackim architektem i etnografem. Wśród jego projektów znajdziemy wiele obiektów, które znamy do dzisiaj takich jak Budynek uzdrowiskowy w Luhaczowicach, schroniska górskie, cmentarze oraz bardzo interesujący most drewniany w pałacu w Nowym Mieście nad Metują. Zdjęcia tego ostatniego znajdziecie w tekście.

Warto?

Zdecydowanie warto wejść na górę! Już ze szczytu u podnóży wieży widok jest ciekawy, a im wyżej wchodzimy jest tylko lepiej. Piękny widok na góry, na Rožnov pod Radhoštěm robią wrażenie.