Rogów do niedawna kojarzył mi się tylko z kościołem, który znajduje się w skansenie w Tokarni, a pochodzi właśnie z tej wsi. Znalazłem jednak informację o czymś więcej. Ruiny w Rogowie mnie zaintrygowały i postanowiłem zobaczyć je na własne oczy. Po latach świetności Rogowa pozostały ruiny baszty widokowej i zabudowań gospodarczych wraz z parkiem, ale wyobraźnia może zacząć pracować!

Ruiny w Rogowie – lokalizacja

Rogów to wieś zlokalizowana w południowej części województwa świętokrzyskiego. Od Kielc oddalona jest ona o około 80 kilometrów, a od Tarnowa o około 50 kilometrów. Ruiny w Rogowie widoczne są z okolicy kościoła. Znajdziecie tam także miejsce do zaparkowania samochodu i plac zabaw.

Niestety sama baszta i pozostałe ruiny są na terenie prywatnym i wstęp do nich jest wzbroniony.

Historia Rogowa

Pierwsze wzmianki o Rogowie pochodzą z czasów, gdy dobra te były własnością Hińczy z Rogowa, który posiadał tu swój kasztel. Na przestrzeni lat często dobra te zmieniały właścicieli. Wśród nich wymienić należy m.in. Odrowążów, Firlejów czy Wodzickich. Rogów zasłynął w XIV wieku ponieważ stał się miejscem zjazdu przywódców ruchu ariańskiego w Polsce.

Duży rozwój Rogów odnotował będąc w rękach rodu Wodzickich. Rozbudowali oni port i znajdujące się w nim sześć spichrzów (jeden z nich znajduje się w Tokarni). Biskup Michał Wodzicki ufundował także w 1763 roku drewniany kościół dla znajdującego się w Rogowie przytułku.

Życie Rogowa toczyło się wokół znajdującego się tam dworu otoczonego parkiem. Budowla ta spłonęła podczas II Wojny Światowej. Do dzisiaj możemy obserwować pozostałości po nich. Wzniesiony on został w 1685 roku

W XIX wieku Rogów znajdował się w rękach rodziny Skórzewskich. Posiadali oni cegielnię, z której produktów wybudowano widoczną dzisiaj basztę widokową i zabudowania gospodarcze.

W parku etnograficznym w Tokarni znajdziecie dwa obiekty pochodzące z Rogowa. Pierwszym z nich jest Kościół szpitalny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, który powstał w 1763 r. z fundacji Michała Wodzickiego. Drugim ciekawym budynkiem jest spichlerz dworski z 1684 roku. Stał on pierwotnie nad biegiem Wisły, a przechowywane w nim było zboże, które później spławiane było w kierunku Gdańska.

Kościół w Rogowie

Kościół parafialny w Rogowie powstał w 1934 roku. Zbudowany został w zastępstwie drewnianej świątyni, która spłonęła. Historia parafii w Rogowie sięga jednak znacznie dalej. Wymieniona ona była w źródłach już w roku 1433. Pierwszy kościół ufundował dla niej Hińcza z Rogowa. Świątynia przez pewien okres czasu pełniła funkcję zboru ariańskiego, ale wróciła do katolików.

Warto odwiedzić?

Ruiny w Rogowie są niestety niedostępne doz zwiedzania, a po dawnych czasach śladów we wsi pozostało niewiele. Jeżeli będziecie w okolicy zajrzyjcie. Czas płynie tam powoli, ale może być to dobre miejsce na postój w trasie gdzieś dalej.