Udostępnij
Tradycje winiarskie w Sandomierzu i okolicach są długie i bogate. Od pewnego czasu wino przeżywa swój renesans, a winnice powstają na tych pięknych i sprzyjających uprawie terenach. Od niedawna prężnie działa na tych ziemiach Sandomierski Szlak Winiarski, który skupia lokalnych winiarzy i stanowi inspirację zarówno dla doświadczonych ekoturystów jak i podróżników dopiero poznających ten temat!
O szlaku
Twórcami szlaku są winiarze zrzeszeni w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy. Obejmuje on dziewięć winnic, takich jak: Nobilis (Faliszowice 52), Kędrów (Faliszowice 32), Modła (Ostrowiec Świętokrzyski), Nad Jarem (Złota 161), Płochockich (Daromin 2), Na Rozdrożu (Andruszkowice 110), Nadwiślańska (Kamień Łukawski 10), Z gór Pieprzowych (Kamień Łukawski 18B) oraz Św. Jakuba (Sandomierz).
Winnice znajdujące się na szlaku to nie tylko miejsca, gdzie dojrzewają winogrona i produkowane jest wino. Wszystkie te miejsca oferują także degustacje, sprzedaż wina i zwiedzanie, a niektóre także noclegi.
Więcej o szlaku przeczytacie na ich stronie – Sandomierski Szlak Winiarski.
Sandomierski Szlak Winiarski – winnice
Podczas mojej wizyty w Sandomierzu postanowiliśmy odwiedzić Sandomierski Szlak Winiarski. Pomimo kaprysów pogodowych udało na się zajrzeć do czterech winnic, posłuchać opowieści o produktach i skosztować ich. Zajrzeliśmy przejazdem także do jednej z winnic, która do szlaku nie należy, ale również jest znana w kraju i regionie.
Winnica Nadwiślańska
To dosyć młoda winnica o rewelacyjnym położeniu. Wędrując pomiędzy rzędami winorośli widzimy praktycznie cały czas Wisłę i Góry Pieprzowe, a z niektórych fragmentów mamy także widok na fragmenty Sandomierza.
Decyzja o założeniu winnicy zapadła w 2016 roku, a już rok później zasadzony został pierwszy hektar winorośli. Wśród wybranych odmian znalazły się Chardonnay, Riesling, Johanniter, Hibernal, Cabernet, Cortis i Regent. W 2019 roku powstało pierwsze wino, a rok później altana dla gości.
Obecnie w winnicy produkowane jest 7 rodzajów wina (Albedo, Hirundo, Galeria, Emberiz, Tetrao, Rissa i Bubo). Ciekawostką są etykiety win produkowanych w Winnicy Nadwiślańskiej. Znajdziecie na nich rysunki ptaków, a wszystkie w ten sposób wyróżnione gatunki były spotykane na terenie winnicy.
Dobra lokalizacja i klimat sprawiają, że wina z tej winnicy są pełne smaku i ciekawe!
Winnica nad Jarem
Mój pierwszy kontakt z polskim winem miał miejsce właśnie poprzez produkty tej winnicy. Było to wiele lat temu, ale smak jednego z ich win utkwił mi w pamięci, a degustacja po latach potwierdziła, że przywołuje on miłe wspomnienia.
Pierwsze nasadzenia dokonane zostały w 2009 roku i składały się z odmian Bianca, Hibernal i Muskat Odeski. W kolejnym roku dołączyły do nich odmiany Rent, Rondo i Zweigelt. Obecnie Winnica nad Jarem to ponad 2400 krzewów. Pierwsze wina pojawiły się w sprzedaży w 2013 roku.
Winnica zlokalizowana jest w Złotej i oferuje oprócz wycieczek po terenie winnicy i degustacji także noclegi.
Jeżeli jesteście ciekawi jakie wino zapadło mi tak w pamięć i nadal mi wyjątkowo smakuje to zdradzę Wam, że to produkowane ze szczepu Muskaris wino Odesa. To białe, półwytrawne wino o rewelacyjnym zapachu i smaku letnich owoców.Podczas degustacji przypadło nam także do gustu wino Cuvee – rewelacyjny aromat kwiatów czarnego bzu sprawił, że i ono wylądowało w naszej torbie!
Winnica Płochockich
Jest to jedna z pierwszych winnic zarejestrowanych w Polsce po tym, jak przepisy na to pozwoliły. Pierwsze prace rozpoczęły się na tym terenie w 2006 roku. Nie jest ona małą winnicą , bo przy polskim standardzie, który wynosi 1-2 hektary, to tutaj mamy do czynienia z powierzchnią ok. 5 hektarów. Winnica została zarejestrowana w 2008 roku. Winnica od lat wygrywa różnorodne konkursy i zdobywa wyróżnienia na rynku krajowym i zagranicznym. Swoje produkty sprzedają oni na miejscu, w sklepach oraz restauracjach na terenie całego kraju. Na terenie Winnicy Płochockich znajduje się spora sala degustacyjna oraz cztery pokoje gościnne.
Ciekawostką, którą winnica się chwali jest produkcja wina pomarańczowego w specjalnych gruzińskich kadziach Qvevri. Są one wkopane w ziemię, a wino macerowane jest w nich znacznie dłużej niż w wersjach klasycznych.
Wśród win wytwarzanych w winnicy znajdują się m.in.: Johann M.A.C. (Johaniter), Frank Naur (Frontenac), St. Laurent, Rosę (Bolero, Regent, Rondo, Zweigelt), Sty Sty (Seyval Blanc) Hibia (Cserszegi Fuszeres, Hibernal, Johaniter, Muscat O, Traminer), Lumini (Hibernal, Johaniter, Pinot Blanc, Seyval Blanc, Solaris), Inspira Volcano (Hibernal Seyval Blanc, Sibera), Rege (Cabernet Cortis, Regent), Ma-Fo (Frontenac, Leon Millot), Ro Do (Bolero, Cabernet Cortis., Marechal Foch, Regent, Rondo), Geltus (Zweigelt), Qvevri (Johaniter, Seyval Blanc), Raisins (Hibernal, Solaris) Remare (Marechal Foch, Regent), Valmus (Muscaris, Muscat, Seyval Blanc, Solaris), Riesling i Pinot Noir.
Winnica Św. Jakuba
Miejsce, gdzie znajduje się Winnica Św. Jakuba ma najdłuższe tradycje związane z winiarstwem bo według napisów, które w winnicy możemy zobaczyć sięgają one ośmiu wieków wstecz. Winnica reaktywowana została przez Dominikanów w 2012 roku.
Winnica ma doskonałą lokalizację – degustując lokalne wina mamy niesamowity widok na sandomierski zamek. Jak łatwo się domyślić po nazwie, winnica znajduje się przy kościele Św. Jakuba, a jej opiekunami są Dominikanie. Możecie umówić się na zwiedzanie winnicy i degustację. Wina produkowane na miejscu dostępne są także na kieliszki i na butelki w Winnica Bistro.
W Winnicy św. Jakuba powstają wina białe, czerwone i różowe, w sumie 8 rodzajów. Powierzchnia winnicy to nieco ponad 1 hektar, a nasadzone są na nim odmiany takie jak Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal.Solaris, Chardonnay, Zweigelt, Cabernet Cortis.Monarch, Regent i Cabernet Sauvignon.
Winnica Sandomierska
Ostatnią winnicą, którą odwiedziliśmy po drodze, a nie leży na szlaku jest Winnica Sandomierska, Produktów z tej winnicy próbowałem w przeszłości i były wysokiej jakości. Tuż przy winnicy powstał niedawno parking dla camperów, a sama winnica oferuje degustacje w dawnych piwniczkach, zwiedzanie i zakupy na miejscu.
Polskie wina
Polskie winnice to miejsca najcześciej niewielkie i prowadzone z pasją. Wina w nich produkowane są wyjątkowe. Jedne przypadną Wam do gustu bardziej, a inne nieco mniej, ale tak jest z winami – jak coś jest dla wszystkich to jest do niczego :)
Wszystkie winnice w Polsce zajmują mniej niż 1000 ha. We Francji powierzchnia ta wynosi ponad 800 000 ha, w Niemczech około 100 000 ha, a w Czechach 18 000 ha. Jest zatem jeszcze pole do popisu! Polskie wina nigdy nie wyprą z półek sklepowych swoich zagranicznych braci, ale zaczynają się pojawiać w marketach co cieszy!
Gdzie kupić sandomierskie i regionalne wina?
W Sandomierzu nie będziecie mieć z tym problemu! :) Znajdziecie je w wielu sklepach, a dwa z nich dla win mają specjalne miejsce. Wiele restauracji oferuje także lokalne wina w swoich kartach. Ceny za kieliszek wynoszą około 10-20 zł. Poza Sandomierzem, wina lokalne możecie kupić oczywiście na miejscu w winnicach, a niektóre z nich sprzedają także swoje produkty do specjalistycznych sklepów w innych miastach. Niektóre winnice, tak jak Winnica Płochockich ma sporo zamówień na swoje wina z restauracji. całego kraju.