Nachod jest miastem, które mijamy tuż za polską granicą w drodze do Pragi. I ja miałem okazję przejeżdżam przez nie kilkakrotnie. Pierwszy raz zostałem w nim na dłużej. Czy warto odwiedzić Nachod na weekend?

Nachod – dojazd

Nachod znajduje się tuż przy polskiej granicy (na trasie łączącej Pragę z Warszawą). Miasto to większość turystów mija z okien samochodu. Warto jednak się zatrzymać na dłużej. Zarówno w Nachodzie jak i w okolicy znajdziecie bez problemu miejsce noclegowe. Samo miasto leży na wysokości 346 m.n.p.m. po obu stronach rzeki Metuji.

Historia miasta

Nachod został założony w pierwszej połowie XIII wieku przez rycerza Hrona. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku. Mówi się, że już w XI wieku wiodła przez te rejony ścieżka do Polski. Nachod brał udział w wielu walkach i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Wśród nich warto wymienić Jana Luxemburskiego, Jana Kolda z Žampachu, czy króla Jiřího z Poděbrad.

Podczas wojny trzydziestoletniej Nachod dostaje się pod panowanie włoskiego rodu Piccolominich. Zasłynęli oni ze złego traktowania poddanych, którzy w 1775 roku się zbuntowali. Kolejnym rodem, który panował w Nachodzie byli Kurońscy. Miasto i zamek pod ich panowaniem kolejny raz ożyły, a i poddani byli lepiej traktowani. Księżna Katarzyna Zahańska (córka Księcia Piotra) była uznawana za  światową osobistość. Jej postać przeniesiona została do znanej w Czechach książki Bożeny Nemcovej „Babička”

Co zobaczyć w Nachodzie?

Rynek w Nachodzie (Masarykovo náměstí)

Rynek w Nachodzie nie jest duży, a na jego środku (co w Czechach nie zdarza się często) znajduje się kościół św. Wawrzyńca (z 1310 roku). Na placu warto również zwrócić uwagę na nowy ratusz z 1904 roku oraz Teatr Miejski i hotel „U Beranka” (U Baranka). Na Rynku znajduje się także ławeczka/pomnik z postacią czeskiego pisarza Josefa Škvoreckiego. Warto zwrócić także uwagę architekturę budynków, ale o tym za chwilę.

Zamek

Nad Nachodem góruje zamek. Widać go praktycznie z każdego miejsca w mieście. Z Rynku możecie dojść do niego schodami, ale na tyłach znajduje się także parking dla zmotoryzowanych turystów. Idąc od strony miasta po schodach dojdziecie także na darmowy taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto (w nocy też jest piękny, ale na schodach panują ciemności, więc latarka jest niezbędna).

Architektura

Architektura Nachodu jest bardzo zróżnicowana. Z jednej strony zamek na wzgórzu i kościół na środku rynku, a z drugiej art deco, neoklasycyzm i funkcjonalizm (jedne mniej, drugie bardziej udane). W Nachodzie mamy sporo przykładów architektury z czasów „Pierwszej Republiki”. Warto zwrócić uwagę na budynek Miejskiej Bibliotek (dawny dom Cyryla Bartonia). Spacerując po centrum znajdziecie budynek inspirowany statkiem czy budynek Poczty, który może nie piękny, ale na pewno oryginalny. 

Browar Primator

Piwa z browaru Primator coraz częściej spotkać możemy w Polsce. Na miejscu możemy zwiedzić browar oraz podegustować jego produkty. Do dyspozycji mamy 16 rodzajów piwa i oranżady. Zwiedzanie i degustacja trwa około 2,5 godziny. Piwa z browaru Primator (Lager, Weizen i Stout) w poprzednich latach zdobywały tzw. Piwnego Oskara – tytuł najlepszego piwa świata w swojej kategorii. Więcej o browarze znajdziecie w moim artykule.

Co w okolicy?

Nowe Miasto nad Metują

Bardzo ciekawe miasto z imponującym Rynkiem i zamkiem. W budowli imponujące komnaty z pełnym wyposażeniem. W zamkowym ogrodzie warto zwrócić uwagę na rzeźby Matthiasa Bernharda Brauna oraz most zaprojektowany przez Jurkowicza. Spacerując po mieście warto zajrzeć na „Zadomie” uliczkę biegnącą tuż za domami, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Ciekawy widok na miasto  rozpościera się również z wieży zamkowej. Więcej o mieście znajdziecie tutaj.

Dobrosov

Artyleryjska twierdza, będąca częścią fortyfikacji zbudowanych w latach 1936-1938. Aktualnie trwają prace nad udostępnieniem jej dla turystów. Czekać tam będzie kompleks podziemnych korytarzy i znajdujących się na powierzchni budynków obronnych. Znajduje się tam także ścieżka tematyczna poświęcona fortyfikacjom lat trzydziestych XX wieku.

Josefov

Josefov to miasto twierdza. Obecnie jest to dzielnica miasta Jaroměř. Budowa twierdzy rozpoczęta została w 1780 roku. Zgodnie z założeniami miało w niej stacjonować 12 tysięcy żołnierzy i móc bronić się przez 5 miesięcy. Pod twierdzą znajduje się ponad 45 kilometrów korytarzy, a do jej zbudowania użyto ponad pół miliarda cegieł. Przewodnicy ubrani w stroje z epoki i zwiedzanie podziemi ze świeczkami nadają jeszcze więcej klimatu. Więcej o Josefovie w artykule.

Kawa w Nachodzie?

Ciekawym lokalem, którego sława sięga znacznie dalej niż Nachod jest Waffle Cafe. Plotki głoszą, że nawet z Pragi przybywają do niej goście. Dlaczego warto się tam wybrać? Oprócz wielu rodzajów ciast, deserów i wafli znajdziecie tam wyjątkową kawę. Właściciele to pasjonaci tej rośliny i oferują w swoim lokalu zarówno mieszankę kawy jak i pochodzącą z Indonezji kawę Java Sunda Radiophare. Możecie spróbować jej w różnych formacj klasycznych lub np. z dripa. Ziarna wspomnianej kawy pochodzą z leśnych, górskich farm położonych na wysokości około 1200 metrów i są zbierane ręcznie.

Ciekawostki o Nachodzie

  • Z Nachodu pochodził Jan Letzel – architekt, który zaprojektował budynek w Hiroszimie, który przetrwał bombardowanie i aktualnie jest Pomnikiem Pokoju (Atomový dóm)
  • Na zamku w Nachodzie mieszkają dwa niedźwiedzie, które uratowano z pracy w objazdowym cyrku
  • Przez wiele lat częścią Nachodu było Słone, dzisiaj leży po polskiej stronie granicy

Warto?

Nachod jest dobrą bazą wypadową, ale i sam ma coś do zaoferowania. Warto się w nim zatrzymać chociaż na chwilę i odwiedzić zamek czy browar. Bez problemu możecie również zaplanować w mieście pobyt weekendowy bo okolica jest bogata w ciekawe miejsca.

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend
Nachod na weekend