Czeski region Wysoczyna znajduje się pomiędzy Pragą a Brnem. Pomimo solidnej konkurencji wspomnianych miast ma on sporo do zaoferowania. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić będąc w okolicy jest pałac Svetla nad Sazavou.

Lokalizacja

Pałac zlokalizowany jest w miejscowości Svetla nad Sazavou (Sazava to nazwa rzeki, nad którą leży). Położone jest ono w Kraju Wysoczyna. Miasto to zamieszkuje obecnie około 7000 osób, a pałac znajduje się w jego centrum (nad rzeką). W tym samym regionie (Wysoczyna) znajdują się także dwa ciekawe miasta, które przy okazji warto odwiedzić Telcz i Trzebicz.

Historia

Historia Pałacu, a właściwie tego miejsca sięga 1393 r. kiedy Štěpán ze Šternberka zbudował gotycką fortecę otoczoną fosą. W drugiej połowie XVI wieku została ona przebudowana na posiadłość myśliwską. Na przestrzeni lat pałac zmieniał wielokrotnie właścicieli. Wśród nich należy wymienić rodziny Černínów, Kolovrat, Salm-Reifferscheid czy Morawetz.

Ciekawostką jest fakt, że w latach 1887-1914 pałac należał do rodziny Thun-Hohenstein. To ta sama rodzina, do której należy Róża Thun – polska europosłanka.

W swojej historii, oprócz funkcji rezydencji pełnił on także rolę szpitala wojskowego, a po II Wojnie Światowej znajdowała się w nim Szkołą Rolnicza, która została zlikwidowana dopiero w 2011 roku.

W 2014 roku pałac otworzył swoje bramy już w nowej roli, którą znamy do dzisiaj. Jest on wpisany jako Pamiątka Kultury w czeskim Ministerstwie Kultury.

Zwiedzanie i wystawy

Do dyspozycji mamy kilka tras. Poświęcone są one historii szkła europejskiego, broni historycznej, obrazom i rzeźbom. Czeka na nas także Królestwo Lalek i Bajkowa Trasa nad rzeką przeznaczona dla dzieci.

Region Svetla nad Sazavou znany był i jest z produkcji szkła kryształowego. w Centrum Informacji Turystycznej w centrum miasta znajduje się wystawa szkła nowoczesnego czeskich projektantów.

Zwiedzanie możliwe jest:

  • Czerwiec i wrzesień – w tygodniu na zamówienie, w weekendy od 10.00 do 17.00
  • Lipiec i sierpień – od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00
  • Październik – maj – Od poniedziałku do niedzieli na zamówienie

Ceny biletów wstępu różnią się w zależności od wybranej trasy. Opcji jest sporo, a aktualne ceny znajdziecie na stronie pałacu.

W pałacu obecnie znajduje się także restauracja i hotel.

Warto?

Pałac robi wrażenie i zdecydowanie warto go zobaczyć będąc na Wysoczynie. Raczej nie jest to miejsce na całodniowe zwiedzanie (chyba, ze zostajecie na noc), a kolejny punkt w zwiedzaniu Czech. Mimo to dodajcie go do listy!

Swoją drogą to szukając pałacu znajdziecie informacje o zamku bo polski pałac to po czesku zamek, a zamek to hrad, ale o tym pewnie już wiecie 😉

Svetla nad SazavouSvetla nad Sazavou Svetla nad SazavouSvetla nad Sazavou Svetla nad SazavouSvetla nad SazavouSvetla nad SazavouSvetla nad Sazavou Svetla nad Sazavou Svetla nad Sazavou Svetla nad Sazavou Svetla nad Sazavou Svetla nad Sazavou Svetla nad SazavouSvetla nad Sazavou