Udostępnij
Z czym Wam się kojarzy Łódź? Ulica Piotrkowska, piękne kamienice, fabryki, a może streetart? Każde ze skojarzeń jest jak najbardziej słuszne, ale dzisiaj zapraszam Was na spacer śladami postaci, które na pewno znacie. Szlak „Łódź Bajkowa” to dobry pomysł na zwiedzanie tego miasta!
Moim zdaniem każdy sposób na zmotywowanie turystów do aktywności jest dobry, a szlaki tego typu to dobry pomysł. Z jednej, tej oczywistej strony odbiorcą będą dzieci, które lubią tego typu „gry terenowe”, ale z drugiej (nie oszukujmy się) trafi on także do dorosłych, którzy często wychowali się na bajkach z udziałem tych postaci.
Nie odwiedziłem wszystkich postaci na szlaku, ale mam powód, aby na niego wrócić. Liczę także, że pojawią się nowe rzeźby i będę mógł odkryć bajkową Łódź na nowo!
Przebieg szlaku
Większość figur/rzeźb znajduje się w centrum miasta, ale jest też kilka poza. W sumie czeka na Was 10 miejsc, które warto odwiedzić. Pierwszym pomnikiem, który powstał był znajdujący się na ul. Piotrkowskiej Miś Uszatek.
Postacie
Na szlaku znajduje się aktualnie 10 postaci:
- Miś Uszatek
- Mały pingwin Pik-Pok
- Filemon i Bonifacy
- Zaczarowany Ołówek
- Plastuś
- Trzy Misie
- Wróbel Ćwirek
- Maurycy i Hawranek
- Ferdynand Wspaniały
- Miś Colargol
Historia pomysłu
Szlak „Łódź Bajkowa” ma za zadanie przypomnieć o dorobku łódzkiej animacji. Zwiedzając miasto z dziećmi jest to niemalże punkt obowiązkowy. Szlak zaczął powstawać w 2009 roku, a według planu ma zawierać 17 postaci. Część z już zrealizowanych sfinansowana została z budżetu miejskiego, a kilka z funduszy unijnych. Jedna z rzeźb sfinansowana została przez prywatnego inwestora – Galerię Łódzką.
Jeżeli Wy i Wasze dzieci lubicie elementy grywalizacji to dostępna jest także mapa/książeczka, w której możecie zbierać pieczątki potwierdzające odwiedziny u poszczególnych postaci! Po zebraniu kompletu otrzymujecie prawo do Odznaki Krajoznawczej PTTK „Łódź Bajkowa” (kosztuje 8 zł).
Mapka + karta do zbierania pieczątek
Warto?
Zdecydowanie warto! Wielokrotnie wspominałem już, że tego typu szlaki są super pomysłem i dobrym sposobem na aktywizację turystów. Czasy, w których turysta przyjeżdża ogląda zabytek i jedzie dalej powoli na szczęście mijają. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i to dobrze!
Inne szlaki, które warto odwiedzić
Ten znajdujący się w pierwszej stolicy Polski szlak spodoba się na pewno wszystkim turystom. Wędrując po mieście, w poszukiwaniu króli i królików odkrywamy interesujące miejsca w całym Gnieźnie. Polecam!
Jeżeli wybieracie się do Radomia to rzućcie oko na ten temat. Wędrując tym szlakiem poznajemy różnorodne artykuły, które produkowane były w Radomiu na przestrzeni lat. Jeżeli chcecie mieć zdjęcie z małym pomnikiem serka homogenizowanego to macie szansę!