Czeskie zamki i miasteczka wiecie, że lubię. Ciągle odkrywam nowe, a zamek Loket jest jedną z ostatnich perełek. Miasteczko otoczone wodami rzeki Ohrzy z górującym zamkiem i interesującym, prowadzącym do niego mostem zapada w pamięć. Mówi się, że gdyby nie Loket, to Karlowe Wary by nie powstały!

Lokalizacja i dostępność

Miasto i zamek Loket położone są w zachodnich Czechach w kraju karlovarskim. Od Karlowych Warów dzieli je 15 kilometrów, a od Pilzna 80 km. Stare miasto znajduje się w zakolu rzeki Ohrzy i to najprawdopodobniej z powodu jego kształtu nosi swoją nazwę (Loket to po czesku Łokieć).

GPS N: 50°11’13.20″, E: 12°45’15.60″

Zamek Loket

Historia

Zamek Loket powstał w XII wieku prawdopodobnie za panowania Přemysla Otakara I. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zamków kamiennych na ziemiach czeskich. Początkowo pełnił rolę strażnicy przygranicznej. Zyskał na znaczeniu w 1230 roku, kiedy przeniesiono tu stolicę kraju siedleckiego. Wtedy też zaczęło rozwijać się wokół niego miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z 1234 roku. Przez dwa miesiace więziony był tutaj późniejszy cesarz Karol IV (więził go jego ojciec Jan Luksemburski). W XV wieku Loket uchodził za jeden z najlepiej ufortyfikowanych miast w Europie Środkowej. Według legendy wspomniany Karol IV podczas jednego z polowań odkrył gorące źródła i założył miasto Horké Lázně u Lokte, później znane jako Karlowe Wary (tekst o nich znajdziecie tutaj).

W XV i XVI wieku miały miejsce regularne spory szlachty z mieszczanami, a w 1598 roku zamek przeszedł w ręce miasta. 227 lat później w mieście wybuchł pożar, który zniszczył większość budynków. Na początku XIX wieku Loket został przebudowany na więzienie, ale jego stan był coraz gorszy. W 1992 roku wrócił w ręce miasta i od tej pory trwa przywracanie mu dawnego blasku.

Zwiedzanie zamku Lokat

Zamek można zwiedzać codziennie z przedownikiem lub bez. Całośc trwa około 1-1,5 godziny, a wejścia możliwe są:

  • listopad-marzec – 9.00-16.00
  • kwiecień-maj – 9.00-17.00
  • czerwiec-sierpień – 9.00-18.30
  • wrzesień-październik – 9.00-17.00

Bilety kosztują 110 koron czeskich (ulgowy 90 koron). Bezpłatny wstęp przysługuje dzieciom do szóstego roku życia. Jeżeli chcecie skorzystać z usług przeodnickich (angielski, niemiecki, rosyjski) to czeka Was wydatek rzędu 170 koron za osobę (chyba, że mówicie po czesku to 130).  W cenie biletu standardowego otrzymujemy papierowy przewodnik , który dostępny jest także po polsku. Na teren zamku nie wpuszczane są psy.

Od razu po wejściu do zamku rzuca się w oczy kilka kamiennych krzyży. Są to krzyże pokutne, których kiedyś na terenie całych Czech były tysiące. Tuż za nimi znajdują się stare nagrobki. W zamku Loket możemy zwiedzać kilka ekspozycji. Jest coś dla fanów broni, w podziemiach czeka wystawa poświęcona średniowiecznym torturom, przeniesione do zamku zostało wyposażenie starej apteki, ale możecie też spacerują po zamku znaleźć meteoryt i smoka.

Na zamku Loket można zobaczyć kilka wystaw. W Domu Margrabiego możemy obejrzeć kolekcję mebli i dóbr zamkowych. W tej części zamku warto też zobaczyć fragmenty meteorytu, który został znaleziony tu w 1422 roku. Na zamku warto też obejreć kolekcję broni oraz artystycznie malowane tarcze strzelnicze.

Ciekawostką są także wyjątkowe, gotyckie freski z czasów gdy władał Wenceslas IV. Punktem, którym zakończyłem moją wizytę była wieża. Nie posiada ona wielkiego tarasu widokowego czy balkonów, ale przez okna możemy podziwiać piękny widok na okolicę.

Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket

Tortury

W części podziemii zamkowych zorganizowana jest ekspozycja poświęcona torturom. W kilku salach czekają na Was postacie naturalnych rozmiarów, podczas swojej „pracy”. Atmosferę dopełniają odgłosy jęków i krzyków. Na ekspozycji mamy kilka rodzajów tortów m.in. rozciąganie czy wlewanie wody.

Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket

Miasto

Miasto Loket jest pięknie położone. Oprócz zamku warto przespacerować się jego uliczkami. Znajdziecie tam Ratusz  z 1682 roku, kościół św. Wsława z 1734 roku i kolumnę Trójcy Świętej z 1719 roku. Warto odwiedzić pivovar Svatý Florián i spróbować ważonego na miejscu piwa i coś przegryźć w restauracji.

Zamek Loket
Zamek Loket

Warto?

Zarówno zamek Loket jak i miasto robią wrażenie. Warto je odwiedzić podczas pobytu w Karlowych Warach lub przejeżdżając nieopodal. Na Ohrzy organizowane są spływy kajakowe i pontonowe dla tych, dla których zwiedzanie to jeszcze za mało 🙂

Ciekawostka

Zamek Loket zagrał w kilku filmach, ale najbardziej znanym były przygody Jamesa Bonda – Casino Royal. Zamek zagrał tam rolę Czarnogóry.

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket
Zamek Loket