Udostępnij
Geoturystyka to dziedzina, która rozwija się w ostatnich latach. Coraz częściej odwiedzamy miejsca związane z tą dalszą historią naszej planety. Jednym z ciekawszych, a mało znanych miejsc jest Wąwóz Prągowiec, do którego Was zapraszam.
Wąwóz Prągowiec jest jednym z miejsc, które odwiedzałem w dzieciństwie w poszukiwaniu skamieniałości. Przez te prawie 20 lat od pierwszej wizyty wąwóz niewiele się zmienił, ale dotrzeć do niego nie łatwo. Dla entuzjastów zbierania skamieniałości Prągowiec to jedno z tych miejsc, gdzie zawsze coś się znajdzie.
Lokalizacja
Wąwóz Prągowiec znajduje się niedaleko Łagowa (Bardo) i zazwyczaj od tej strony do niego dojeżdżałem. Ostatnio jednak nawigacja poprowadziła mnie od strony Ociesęk i jest to bardzo miła trasa, którą w przyszłości także wybiorę. Wąwóz znajduje się u podnóża góry Świński Ryj i mierzy około 600 metrów.
Tym razem lokalizację przedstawię Wam w widoku satelitarnym. Wąwóz jest dziki i na takim widoku najlepiej możecie sobie zwizualizować jak przebiega (pokrywa się z drzewami). Żeby dojechać w te okolice samochodem w nawigacji Google ja wpisałem adres Bardo 21.
Dostępność
Jeżeli mówimy o dostępności Wąwozu Prągowiec to jest na znikoma. Nie jest on w żaden sposób oznakowany ani dostosowany dla turystów. Jest to dziki wąwóz pomiędzy drzewami, którym okresowo płynie strumyk. Równolegle do wąwozu biegnie droga, z której co jakiś czas skręcają ścieżki w jego stronę. Po zejściu na jego dno, możecie poruszać się w dół jego biegu lub w górę, uważajcie jednak na błoto. Warstwy skalne odsłaniają się w wielu miejscach – znajdziecie na pewno!
Dno wąwozu bywało zaśmiecone. Na szczęście na przestrzeni lat proceder ten zaczyna zanikać.
Roślinność
Wąwóz to siedlisko życia wielu roślin! W zależności od pory roku możecie tam spotkać różne kwiaty. Fiołki, zawilce, szczawik zajęczy i wiele innych roślin czeka na Was. Wąwóz porośnięty jest głównie lasem bukowaym.
Skamieniałości
Skałami, które odsłaniają się w wąwozie są łupki z syuru (ok. 430 mln. lat temu). Są one bogate w skamieniałości organizmów morskich. Najwięcej jest tam graptolitów – wymarłej gromady zwierząt należącej do półstrunowców. Wyglądają jak czarne kreski z niewielkimi wypustkami.
Oprócz graptolitów znajdziecie w łupkach także ślady łodzików, trylobitów czy małży. Te jednak są nieco rzadsze niż graptolity.
Warto?
Wąwóz Prągowiec nie jest atrakcją turystyczną jakie znacie. Jest to miejsce jak już pisałem dzikie, ale zdecydowanie warte odwiedzenia! Jeżeli ciekawią Was skamieniałości to nie będziecie zawiedzeni!