Jeżeli chodzi o zamki i pałace, to Republika Czeska ma się czym pochwalić. Niemal w każdym zakątku kraju znajdziecie piękne warownie i eleganckie, bogato zdobione pałace. Zachwycają one zwiedzających i zaskakują idealnym stanem zachowania. Zwiedzając zabytkowe budowle w Czechach musicie pamiętać o jednej rzeczy – zamek w języku czeskim to hrad, natomiast uważać należy na czeskie słowo zamek – oznacza ono również pałac 🙂 Dzisiaj przed Wami zamek Frydlant!

Położenie

Zamek Państwowy i Pałac Frydlant jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych przez turystów zamków w Czechach. Znajduje się on tylko ok. 20 km od granicy z naszym krajem, w miejscowości o tej samej nazwie i jest jedną z najciekawszych atrakcji województwa libereckiego. Współrzędne geograficzne: 50°54′54′′N i 15°05′02′′E

Terra Felix i sgraffito

Budowla ta jest szczególnie ciekawa, ponieważ jest to średniowieczny zamek i renesansowy pałac w jednym. Budowa zamku miała się rozpocząć już w XIII wieku, z czasem został on otoczony murami obronnymi i basztami. W XVI wieku rozbudowano posiadłość i przebudowano ją na styl renesansowy. Najbardziej charakterystycznymi elementami jego zewnętrznej architektury są dekoracje elewacji wykonane techniką sgraffita. Technika ta polega na nakładaniu kilku różnobarwnych warstw tynku i wydrapywaniu w nich wzoru. Efekt jest niesamowity, daje wrażenie trójwymiarowości i wspaniale ożywia ściany. Zamek był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany za panowania nowych właścicieli. W jego historii zapisał się przede wszystkim ród Ronów, który był prawdopodobnie jego założycielem oraz ród Redernów, za panowania którego wybudowano kaplicę św. Anny i pałac ze zdobieniami sgraffiti. Za czasów, kiedy zamkiem władał Albrecht von Waldstein ziemię frydlancką nazywano Terra Felix, czyli Szczęśliwa Ziemia. Po nim posiadłość przejął ród Gallasów i to oni właśnie na początku XIX wieku udostępnili część komnat zwiedzającym, zakładając tym samym pierwsze w Europie Środkowej muzeum zamkowe. Zamek w 1945 roku został przejęty przez państwo, o czym jego ówczesna właścicielka dowiedziała się przebywając u siostry poza granicami kraju. Wyjeżdżając raczej nie spodziewała się, że nie będzie już mogła wrócić do własnego domu.

Bogate wnętrze

Zamek i pałac Frydlant jest zachowany w niemal idealnym stanie. We wnętrzach możemy oglądać oryginalne wyposażenie niemal każdego z pokoi, od reprezentacyjnych komnat, przez sypialnie części damskiej i męskiej dawnych mieszkańców, po pokoje służby z oryginalnymi strojami, aż do w pełni wyposażonej kuchni, w której stoi nadal czynny piec. Co ciekawe jest on nadal używany do pieczenia ciastek podczas corocznych uroczystości.

Zwiedzanie zamku Frydlant

Zamek można zwiedzać w okresie od początku kwietnia do końca października w godzinach od 9.00 do 16.30. Do wyboru jest kilka tras zwiedzania:

  • ZAMEK I PAŁAC – obejmująca stary zamek, kaplicę, zamek renesansowy i jego poddasze, pokoje reprezentacyjne i pokoje męskie i damskie.
  • NOWA ZBROJOWNIA – obejmuje kolekcję ponad tysiąca różnych eksponatów, broni wojskowej, myśliwskiej, armat, zbroi i akcesoriów z tym zagadnieniem związanych. Najstarsze eksponaty pochodzą z XII wieku.
  • WYCIECZKA DLA DZIECI – jest krótsza, obejmuje siedem pokoi pałacowych i dwa pokoje dziecięce. Jest ona dostosowana do wieku dzieci i opowiada o dawnym życiu na zamku z punktu widzenia dzieci właśnie.

Zamek ma również ofertę dwóch tras przeznaczonych tylko dla większych zorganizowanych grup: osobną dotyczącą zamku i osobną – pałacu.

Czy warto?

Myślę, że pytanie, czy warto jest absolutnie retoryczne. To niesamowite miejsce po prostu musicie zobaczyć. Zwiedzając kolejne komnaty nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że w naszych rodzimych zamkach i pałacach, zebranych wszystkich razem nie znajdziemy tak bogatego oryginalnego wyposażenia. Historia była o wiele łaskawsza dla zabytków naszych sąsiadów. Zdecydowanie warto umieścić Zamek i pałac Frydlant na mapie przyszłych podróży. Możecie zaplanować odwiedzenie zamku i pałac Frydlant podczas cyklicznych wydarzeń, takich jak majowe uroczystości waldsteinskie czy letnie warsztaty jazzowe. W sezonie odbywają się tu też liczne koncerty. Na uwagę zasługuje też samo miasto Frydlant, ale o tym może napisze w osobnym tekście 🙂

Ważną informacją jest to, że w środku zamku i pałacu nie można robić zdjęć. Możecie zobaczyć je tutaj, ponieważ otrzymaliśmy specjalne pozwolenie.

Zamek FrydlantZamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant Zamek Frydlant