Udostępnij
Jeżeli mówimy o zamkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to prędzej czy później pojawi się Ogrodzieniec. Dla wielu osób była to często pierwsza odwiedzona warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Jest w niezłym stanie, a swoim rozmiarem robi również duże wrażenie. Przed Wami zamek Ogrodzieniec.
Lokalizacja i dojazd
Ruiny zamku Ogrodzieniec położone są w Podzamczu tu obok miasta Ogrodzieniec (powiat zawierciański). Znajdują się one 50 kilometrów od Katowic, 65 km od Częstochowy i około 110 kilometrów od Kielc. Samochód możemy zostawić na płatnym parkingu. Będąc w Ogrodzieńcu warto odwiedzić położony niedaleko zamek Olsztyn.
Historia zamku Ogrodzieniec
Początki zamku nie są jasne.Pierwsze wzmianki na temat obiektu znajdującego się w miejscu obecnych ruin pochodzą z XIII wieku, ale najprawdopodobniej była to budowla drewniana. Została zrównana z ziemią podczas najazdu tatarskiego. Zamek gotycki powstał w połowie XIV wieku. Był doskonale wkomponowany w teren. W 1470 roku zamek zakupili Ibrahim i Piotr Salamonowie – mieszczanie krakowscy. Zamek zmieniał właścicieli regularnie. Ostatnie lata jego historii nie były dla niego dobre. Jednym z ostatnich właścicieli był Ludwik Kozłowski, który używał surowca z zamku jako budulca do innych obiektów, a wyposażenie zamku wyprzedał żydowskim kupcom. Ostatnim właścicielem była rodzina Wołczyńskich. Zamek po wojnie został znacjonalizowany, a prace konserwacyjne rozpoczęły się na nim w 1949 roku (zakończone 24 lata później).
Zwiedzanie
Bilet do zamku kosztuje 12 zł (8 zł ulgowy). Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Zamek otwarty jest codziennie (od kwietnia do listopada) od 9.00. W zależności od miesiąca różnie są godziny zamknięcia.
- kwiecień – 9-18
- maj sierpień – 9-20
- wrzesień – 9-19
- październik – 9-18
- listopad – 9-15
Od Listopada do kwietnia zamek również jest otwarty, ale szczegółowe godziny trzeba sprawdzić na stronie zamku. Wróćmy jednak do zwiedzania. Na terenie ruin znajduje się sporo tablic informacyjnych po polsku i angielsku. Trasa po zamku obejmuje 14 punktów – Baszta Barania, Dziedziniec Pański, Kuchnia Kurna, Zamek Wysoki, Sypialnia Bonera, Biblioteka, Sala Kredencerska, Batsza Kredencerska, Izby Rycerskie, Kurza Noga, Dziedziniec Gospodarczy, Bastion Beluard, Baszta Skazańców oraz Skarbiec i Prochownia. Na zwiedzanie zamku warto zarezerwować około 2 godziny. Po zwiedzaniu mamy dużo terenu zielonego na mały piknik. W zamku często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, w tym turnieje rycerskie. Są to ciekawe wydarzenia, ale zainteresowanie nimi jest bardzo duże.
Na zamku kręcone były różne filmy. Wśród nich warto wymienić Janosik, Rycerz czy Zemsta.
Warto?
Wiele zamków w Polsce to ruiny w stanie, który wymaga dużej wyobraźni. Zamek Ogrodzieniec jest zachowany w dobrym stanie i robi spore wrażenie. W sezonie bywa nieco zatłoczony, ale mimo to uważam, że odwiedziny w tym miejscu to ciekawa przygoda.