Udostępnij
Będąc nad Jeziorem Czorsztyńskim trudno nie zauważyć dwóch znajdujących się na jego brzegach budowli. Jedną z nich jest Zamek Dunajec w Niedzicy – imponująca warownia z ciekawą historią!
Na początku podzielę się z Wami moim przemyśleniem, że zamek ten z każdej strony wygląda zupełnie inaczej! Wchodząc na jego teren od strony kasy biletowej widzimy budowlę zupełnie inną niż patrząc na nią z przeciwnego brzegu jeziora.
Kielce w… Niedzicy
Na początek mam dla Was ciekawostkę dotyczącą zamku, a związaną z moim miastem Kielcami. Na ekspozycji (w wozowni) znajdziecie eksponat pochodzący z Kielc, a jest nim wóz konny z Wytwórni Braci Buraków z Kielc. Był to rodzinny biznes prowadzony przez kilka pokoleń! Ich bryczki używali m.in. Sienkiewicz, Żeromski czy Piłsudski, a zachwalał nawet prezydent Ignacy Mościcki.
Lokalizacja
Zamek Dunajec w Niedzicy znajduje się… i tu niespodzianka w miejscowości Niedzica-Zamek :) Od granicy polsko-słowackiej dzieli go kilka kilometrów, a najbliższym większym miastem w Polsce jest Nowy Targ, od którego zamek oddalony jest o niecałe 30 kilometrów.
Jeżeli wybieracie się w Gorce, Pieniny lub na Spisz to do zamku w Niedzicy nie będziecie mieli daleko. Często wizyta w nim połączona jest ze spływem Dunajcem.
Zamek w Niedzicy i jego historia
Początki zamku sięgają prawdopodobnie XIV wieku, ale wcześniej w tym miejscu również znajdowała się inna budowla obronna. Wzniesiony został przez Kokosza Berzewiczego, a jego funkcją była obrona północnej granicy Węgier. Do 1945 roku jego historia związana była z różnymi węgierskimi rodami.
Wśród kolejnych właścicieli zamku znajduje się m.in. Wilhelm Drugeth, Piotra Schwarz, Emeryk i Jan Zapolya, Jerzy i Andrzej Horváth, ród Salomonów. Jedni właściciele interesowali się zamkiem bardziej, a inni mniej. Ostatnia właścicielka zamku – lona Betheln Salamon, opuściła go w 1943 roku.
Tuż po II Wojnie Światowej (1948) rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1950 roku przekazało zamek w użytkowanie Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, które nadal się nim opiekuje.
Ciekawostką jest fakt, że prawdopodobnie na zamku rezydowali Inkowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Po II Wojnie Światowej odkryto na terenie warowni kipu – zapis pismem węzełkowym, podobno mówiący o ukrytym skarbie.
Dostępność
Podczas mojej wizyty wnętrza zamkowe były niedostępne do zwiedzania z powodu koronawirusa. Musiałem zadowolić się widokiem z zewnątrz, który także zrobił wrażenie.
Normalnie do zwiedzania udostępnione są trzy obiekty: zamek (ekspozycje wnętrz zamkowych, archeologiczne, tarasy widokowe), wozownia (ekspozycja pojazdów konnych z lat 1900-1939) i spichlerz (ekspozycja Sztuki Ludowej Spisza). Bilety, uprawniające do zwiedzania zamku i wozowni kosztuję 19 zł (normalny) i 14 zł (ulgowy) i można je kupić online. Na zamku istnieje możliwość wynajęcia pokoju i pozostania na noc.
Zamek w Niedzicy był planem filmowym dla wielu produkcji takich jak Zemsta, Janosik czy Wakacje z Duchami.
Warto odwiedzić?
Piękna okolica, w której leży zamek zasługuje na wizytę, a i opisywana budowla idealnie do niej pasuje! Jeżeli planujecie wycieczkę po okolicy – Gorce, Pieniny, spływ Dunajcem to wpiszcie wizytę w Niedzicy na swoją listę! Zamek w Niedzicy to miejsce z ciekawą historią, które warto poznać!
Po drugiej stronie jeziora warto odwiedzić także Zamek w Czorsztynie!